[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره من :: عضویت در پایگاه :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره من::
یادداشت های من::
وب نوشت::
اخبار و اطلاع رسانی::
تالار افتخارات::
سوابق اجرایی::
پژوهش ها::
کتاب ها::
در رسانه ها::
نقد و معرفی کتاب::
گالری::
دانلود فایل::
بانک پاورپوینت::
کتاب الکترونیک::
فوتبال و جامعه::
ورزش و محیط زیست::
پیوندها::
ارتباط با من::
تسهیلات پایگاه::
عضویت در پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
:: طرح جامع ورزش؛ آغاز یک انحراف ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۱۹ | 
طرح جامع ورزش؛ آغاز یک انحراف

رضا شجیع

حدود سه سال پیش در یک برنامه رادیویی بر نقش گفتمان ساز طرح جامع ورزش تأکید کردم و گفتم؛ اگر طرح جامع ورزش اجرا نشد، حداقل گفتمان مولفه های ورزش یعنی ورزش تربیتی، ورزش همگانی، ورزش قهرمانی و ورزش حرفه ای را ترویج داد و باعث شد همگان تاحدی با این مفاهیم آشنا شوند و در گفتگوهای روزمره از آن ها استفاده کنند. امروز اعتراف میکنم که اشتباه کردم و اتفاقاً طرح جامع ورزش، آغاز انحرافی جدی در حوزه سیاست گذاری ورزش محسوب می شود. انحرافی که شاید اصلاح آن بیش از ١٠ سال به طول انجامد. اما ماجرای این انحراف چیست؟ همه چیز از الگوی مول آغاز شد، مدل هرمی شکلی که ورزش تربیتی را در طبقه زیرین، ورزش همگانی را در طبقه دوم، ورزش قهرمانی را در طبقه سوم و ورزش حرفه ای را در طبقه چهارم هرم قرار داده بود. تا اینجا همه چیز منطقی به نظر می رسید و مدل مول دو نکته مهم را مطرح می کرد:

١) فرایند توسعه ورزش از ورزش تربیتی آغاز می شود و برای حرکت افقی در مسیر هرم، توسعه طبقه زیرین ضروری است.
٢) اندازه هر طبقه نشان دهنده حجم افراد درگیر در ورزش مورد نظر است و هر چه از سطح زیرین به سطوح بالاتر هرم می رویم از حجم افراد شرکت کننده کاسته می شود.

تا اینجا حرف نادرستی از سوی طرح جامع ورزش مطرح نمی شود؛ ولی انحراف در اجرا و مرحله تدوین اسنادی که قرار است این تئوری را به مرحله اجرا درآورند، آغاز می شود. گویی که با مشت بر سر هرم مول کوبیده می شود و دایره ای با ٤ بخش کاملاً مجزا و جزیره ای طراحی می شود. ورزش تربیتی که تصور می شود صرفاً به مدارس و دانشگاه ها اختصاص دارد به جزیره ای مجزا تبدیل شده و همین اتفاق برای ٣ مولفه دیگر نیز تکرار می شود. از منظر نهاد متولی ورزش یعنی سازمان تربیت بدنی و بعدها وزارت ورزش و جوانان، ورزش تربیتی مولفه ای است که دیگر ربطی به این دستگاه ندارد و تنها می تواند بر دو مولفه قهرمانی و همگانی تأکید کند. ورزش حرفه ای هم که هیچگاه به یک مولفه چارچوب دار تبدیل نشد. در واقع انحراف سیاستگذاری از جایی آغاز می شود که ورزش همگانی به عنوان ورودی سیستم توسعه ورزش تصور می شود، در حالی که ورزش تربیتی راهبرد و یا ورودی لازم برای تحقق ورزش همگانی به مثابه یک خروجی و هدف مورد انتظار است. نتیجه اینکه ورزش تربیتی به انزوا کشیده شد و تمرکز سازمان های ورزشی بر ورزش همگانی هم نتوانست، گره ای از مشکل کم تحرکی مردم ایران باز کند. اگرچه افزایش تصاعدی باشگاه های ورزشی طی ١٠ سال گذشته و رسیدن به مرز ١٩٠٠٠ باشگاه از رشد کمی مناسبی خبر می دهد و طبیعی است آمارهای مربوط به فعالیت بدنی مردم را تحت تأثیر قرار دهد، اما آمارهای مربوط به وضعیت سلامت مردم و فقدان ارتباط معنی دار میان این رشد کمی و افزایش روزافزون بیماری های غیرواگیردار، از یک تناقض جدی خبر می دهند. تناقضی که صراحتاً از اشتباه بودن تداوم این مسیر خبر می دهد.
طرح جامع ورزش کشور نتوانست به سئوالات مربوط به الگوی پیشنهادی خود جواب دهد و همچنین نتوانست ارتباط منطقی میان مولفه های ورزش را تبیین کند. البته مرکز ملی مدیریت ورزش کشور قرار بود این خلاء طرح جامع را پرکند که با آغاز دولت نهم، بلافاصله منحل شد و به تاریخ سازمان تربیت بدنی وقت پیوست. موضوع اینجاست که نویسندگان طرح جامع ورزش، گفتمان تئوریک این طرح را تدریجاً به مثابه سیاست ورزش ساختاری کردند و ناخواسته تله ای ساختند که هر وزیری و مدیری را به فرجام خود گرفتار می کند. به عبارت دیگر ورزش امروز ایران در گرداب سیاست های جزیره ای گرفتار شده است و راه حل آن، مهندسی مجدد سیاست هایی است که تنها و تنها به قهرمانان گلخانه ای و جشنواره های پیاده روی گاه و بیگاه چشم دوخته است.

پی نوشت ١: تدوین طرح جامع ورزش در سال ١٣٨٠ آغاز و حدود دو سال به طول انجامید، طرحی که در نهایت به ١٧٧ طرح پژوهشی و ٥٤ طرح اجرایی منجر شد. کمیت بالای طرح های پژوهشی نشان می داد که طرح مذکور، توسعه ورزش را به انجام ١٧٧ کار مطالعاتی منوط کرده بود. مطالعاتی که ٨٠ درصد آن ها هیچ گاه انجام نشد.

پی نوشت ٢: یک سیاست اشتباه می تواند تا سالیان سال، منابع یک کشور را هدر داده و آن کشور را از نتایج مورد انتظار محروم کند.
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 794 بار   |   دفعات چاپ: 56 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع Dr. Reza Shajie Official Website
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 40 queries by YEKTAWEB 3731