[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره من :: عضویت در پایگاه :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره من::
یادداشت های من::
وب نوشت::
اخبار و اطلاع رسانی::
تالار افتخارات::
سوابق اجرایی::
پژوهش ها::
کتاب ها::
در رسانه ها::
نقد و معرفی کتاب::
گالری::
دانلود فایل::
بانک پاورپوینت::
کتاب الکترونیک::
فوتبال و جامعه::
ورزش و محیط زیست::
پیوندها::
ارتباط با من::
تسهیلات پایگاه::
عضویت در پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: فوتبال و شطرنج منتشر شد ::
 | تاریخ ارسال: 1398/8/29 | 
فوتبال و شطرنج منتشر شد

نویسنده: آدام ولز
مترجمان:
دکتر رضا شجیع
دکتر نینا همتی زاده
نشر ثالث
بی­ تردید شطرنج بازنمایی صحنه جنگ است و دارای پنج سطح نمادپردازی است. در نخستین و آشکارترین سطح، پیاده شطرنج بازنمایی سرباز یا پیاده نظام سبک است. اسب و فیل بازنمای سواره نظام و نیروی زرهی، رخ بازنمای ارابه های جنگی سنگین باستان، وزیر بازنمای فرماندهی جنگ و شاه بازنمای فرماندهی کل یا حتی اراده نبرد است. هر چند وضوح دومین سطح نمادپردازی شطرنج کمتر از سطح اول است، اما جنبهء کیهان شناختی دارد. در این سطح صفحه شطرنج بازنمود دنیاست. چهار مربع مرکزی صفحه شطرنج معرف چهار مرحله اساسی همهء ادوار، اعصار و فصل­هاست. دوازده مربعی که آن­ها را احاطه کرده به مثابهء مدار خورشید، یا دوازده نشانه منطقه­البروج هستند، حال آن­که بیست و هشت مربع خارجی، نمایانگر بیست و هشت خانه ماه هستند. سیاه و سفید بودن مربع­ ها معرف شب و روزند و مربع­ های هشت در هشت آن، معرف انجماد حرکت­ های کیهانی هستند که در زمان پدیدار می­شوند. به طور کلی، این صفحه کیهانی را می ­توان به نوعی بازنمایی پیکار خیر و شر در نظر گرفت. سومین سطح نمادپردازی شطرنج به خود انسان و به بیان دقیق ­تر، به نفس انسان باز می­ گردد. اگر معنای مهره ­های مختلف شطرنج به قلمرو روحانی منتقل شود، شاه به صورت مهرهء دارای روح در می­ آید و سایر مهره ­ها قوای متعدد نفس هستند. در این سطح، از دست دادن شاه به معنای از دست دادن روح است و از این­ رو فنا و نابودی در پایان بازی (بازنمایی حیات زمینی) و کیش و مات شاه حریف به معنای شکست «من» شخص در مقابل پیروزی و شادی حریف است. سطح چهارم شطرنج کاملا روحانی و در تضاد با نمادپردازی نفس است. در اینجا بازی به آینه ­ای خاص تبدیل می ­شود که همه سطوح نمادپردازی شامل جسم عالم، نفس عالم، انسان (جسم، نفس، روح) و روح عالم را یکجا بازتاب می­ دهد. آخرین سطح نمادپردازی شطرنج که تنها شطرنج­ بازان ورزیده آن را درک می کنند؛ به رابطهء فرد با تقدیر خویش مربوط می­ شود. بر خلاف بازی­ های مشابه که تقدیر با تاس تعیین می ­شود، تقدیر در شطرنج بر اساس انتخاب ­های فرد بر اساس هشیاری و در هر لحظه از بازی رقم می ­خورد. هر انتخاب اشتباه به تدریج قدرت تحرک و مانور شطرنج ­باز را کاهش می د­هد و این قانون کنش جهان است و آزادی عمدتاً به شناخت این قانون و حکمت بستگی دارد.
مشابه این نمادپردازی را در مورد فوتبال هم می ­توان انجام داد؛ تقابلی دوگانه با درون­مایهء خیر و شر که تصویری جذاب از بازنمایی میدان جنگ ارایه می­کند. توپ هایی که به سمت دروازه های حریف شلیک می­ شوند و آرایش ­های نظامی مختلف که همگی هدف شکست و غلبه بر حریف را دنبال می ­کنند. در سطحی دیگر، فوتبال به نمادی از زندگی تبدیل می­ شود، جایی که تنها نود دقیقه فرصت باقی است و سوت پایان بازی، ترس همیشگی­ مان از پایان زندگی و لحظه مرگ را به ما یادآور می­ شود. به مانند شطرنج، نحوه بازی و انتخاب­ های بازیکنان، تقدیر آن­ ها را در پایان بازی رقم خواهد زد و هر اشتباه در هر لحظه از بازی،  به حادثه و پایانی هولناک تبدیل خواهد شد. به این نمادپردازی، فناوری «وی ای آر» را هم اضافه کنید؛ فراخوان و الهامی آسمانی در گوش داور و تغییر ناگهانی تقدیری که چند لحظه پیش رقم خورده است.
این نمادپردازی­ ها، فوتبال و شطرنج را در جایگاهی ممتاز و متمایز قرار می ­دهند. «آدام ولز» در کنکاش برای یافتن شباهت­هایی میان اصول دفاعی «خوزه مورینیو» و استاد بزرگ شطرنج «ویلهم استینیتز»، رازهایی را آشکار می ­کند که آگاهی از آن­ها به اندازه تماشای هر دو بازی جذاب و شگفت­ انگیز هستند. او کلیشه­ های رایج هر دو بازی را کنار کشیده و با ابتکاری نو اعماق بی ­نظیر آن­ها را برایمان به تصویر می­ کشد. کتاب او از منظر خلق دیدگاهی جدید نسبت به این دو بازی، اقیانوس آبی محسوب می ­شود و می ­تواند محرک خلق صدها ایدهء بکر در ذهن خوانندگان، مربیان فوتبال، و شطرنج بازان محسوب شود. ولز به دنبال برقراری پیوندی کاربردی میان فوتبال و شطرنج است و این کنکاش را از سه منظر تاکتیکی، روان شناختی و زیبایی­ شناختی دنبال می ­کند. ضمن اینکه، او خواننده را در موقعیتی قرار می­ دهد که به طور غیرمستقیم اصول ساختاری این دو بازی را با اصول فکری و رفتاری­ اش در زندگی واقعی تطبیق دهد و از آن­ ها برای پیشبرد بهتر زندگی، حرفه، سازمان و هر هدفی که نیازمند اندیشه است استفاده کند.
مهمترین ویژگی کتاب این است که حتی برای فوتبالی های بیگانه با شطرتج نیز جذاب است. آن ها را وادار می کند تا از منظری دیگر به فوتبال نگاه کنند و علی رغم توجه به جنبه های جسمی و حرکتی فوتبال، عمق ابعاد فکری و ذهنی آن را نیز متوجه شوند. کتاب به آن­ها کمک می­ کند با تحلیل افکار و رفتار مربیان فوتبال به مثابه شطرنج بازانی متفکر، به روش­ های مختلف آنان برای طراحی استراتژی های پیروزی پی برده و از منظری کاربردی تر به عملکرد آن ها نگاه کنند. کتاب همچنین به شطرنج بازان کمک میکند، درک بهتری از فوتبال داشته باشند و با تطبیق اصول و تاکتیک های هر دو بازی، به تصویری عمیق تر و دلنشین تر از بازی فوتبال دست یابند.  این همان چیزی است که ولز در انتهای کتاب اشاره می ­کند و انتظار دارد شطرنج­بازان با خواندن این کتاب، به درک جذابیت­های فوتبال ترغیب شوند. به اعتقاد او؛ رضایت عمیقی که شطرنج­بازان از هارمونی حرکت مهره­ها تجربه می­کنند، تجربه­ای است که تنها به مهره­ها محدود می­شود و این در حالی است که برای بسیاری از افراد تجربه زنده و جمعی این هارمونی به مراتب رضایت ­بخش ­تر است و این آرزویی است که فوتبال برآورده کرده است.
به طور کلی کتاب حاضر برای علاقه مندان فوتبال و شطرنج کتابی هنجارشکن است، آن­ ها را از دنیای کلیشه ها خارج کرده و به دنیای شگفت­ انگیز ایده­ ها رهنمون می­ سازد. جایی که کتاب برای فوتبال ­دوستان، تنها و تنها یک توصیه به جای می ­گذارد؛ «برای مدت کوتاهی فوتبال را فراموش کنید، و در اولین کلاس شطرنجی که می­ توانید ثبت ­نام کنید»، بی­ تردید شما به فرد متمایزی تبدیل خواهید شد. و در نهایت نکته کلیدی کتاب برای شطرنج­ بازان نیز چنین است: «فوتبال را دست کم نگیر، این بازی قدرت تغییر یک جهان را دارد».
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 2549 بار   |   دفعات چاپ: 299 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع Dr. Reza Shajie Official Website
Persian site map - English site map - Created in 0.03 seconds with 40 queries by YEKTAWEB 4343