[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره من :: عضویت در پایگاه :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره من::
یادداشت های من::
وب نوشت::
اخبار و اطلاع رسانی::
تالار افتخارات::
سوابق اجرایی::
پژوهش ها::
کتاب ها::
در رسانه ها::
نقد و معرفی کتاب::
گالری::
دانلود فایل::
بانک پاورپوینت::
کتاب الکترونیک::
فوتبال و جامعه::
ورزش و محیط زیست::
پیوندها::
ارتباط با من::
تسهیلات پایگاه::
عضویت در پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: کرونا و حکمرانی مادرانه ::
 | تاریخ ارسال: 1399/1/10 | 
کرونا و حکمرانی مادرانه

رضا شجیعبه این سکانس‌ از فیلم فورسماژور دقت کنید؛ پدر خانواده تا آخرین لحظه، فاجعهء در حال وقوع را تکذیب می کند و هنگام فاجعه نیز بقای «خود» را بر بقای خانواده و حتی فرزندان ترجیح می دهد. دقیقا نقطه مقابل مادر که تا آخرین لحظه نگران فرزندان است.
1- جوشا دگرینی استاد روانشناسی دانشگاه هاروارد، ذهن انسان را به یک دوربین دیجیتال تشبیه می کند که هنگام قضاوت (یافتن مفیدترین راه حل) دارای دو سیستم عکاسی اتوماتیک و دستی است. به نظر او بعضی از رفتارها و اخلاقیات بشر بر اساس تجربه زیسته و بلند مدتش به رفتار و اخلاقی اتوماتیک و غریزی تبدیل شده است. به عبارتی صریح تر یاد گرفته است که است که منافع فردی و در بهترین‌ حالت فامیلی خود را به منافع جمعی ترجیح دهد. همانطور که در این ویدیوی کوتاه مشاهده شد؛ سیستم ذهنی پدر در حالت اتوماتیک و سیستم ذهنی مادر در حالت دستی قرار دارد. مادر بقای  جمع (در اینجا فامیل) را به بقای خود ترجیح می دهد.
2- اکنون موقعیت دیگری را تصور کنید؛ همزمان دو نفر در حال غرق شدن هستند؛ یکی برادر شما و دیگری کسی است که شما نمی شناسید؛ طبق نظر  هالدن زیست شناسی انگلیسی، حالت غریزی شما، حرکت به سمت برادر و نجات اوست، حتی اگر غریبه به کمک بیشتری نیاز داشته باشد. در واقع ذهن انسان طی هزاران سال یاد گرفته است فورا  دیگری را به دو گروه  ما و  آنها تقسیم و در نتیجه بقای  ما را به بقای  آنها (دشمن یا غریبه) ترجیح دهد.
3- اکنون سوال اصلی نوشتار حاضر این است که اگر بشر یاد بگیرد مثل یک مادر؛ سیستم ذهنی خود را از حالت اتومات به دستی تغییر داده و اجازه دهد منافع شخصی و گروهی اش با منافع جمعی پیوند بخورد چه اتفاقی می افتد؟ در ماجرای  کرونا بشر به ناچار مجبور می‌شود به فراتر از  خود و در حقیقت به یک  مای همگانی فکر کند؛ مایی فراتر از خانواده، گروه، محله، شهر، و حتی مرزها. این همان نگاهی است که اگر اتفاق بیافتد؛ دیگر فرقی نمی کند شما جانتان را برای برادرتان به خطر بیندازید یا برای یک غریبه. موضوع این است که جهان و بشریت در حال آشنایی با یک  فرااخلاق جدید است. اینکه درس بگیرید یا نگیرد، بپذیرد با نپذیرد، فراموش کند یا نکند زمان مشخص خواهد کرد. آنچه مسلم است انسان و جهان استرس کشیده  پساکرونایی، انسان و جهان متفاوتی خواهد بود.
پی نوشت: اکنون می توانید مفهوم حکمرانی مادرانه را هم به خوبی درک کنید.
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 1180 بار   |   دفعات چاپ: 196 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع Dr. Reza Shajie Official Website
Persian site map - English site map - Created in 0.03 seconds with 40 queries by YEKTAWEB 4280