[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره من :: عضویت در پایگاه :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره من::
یادداشت های من::
وب نوشت::
اخبار و اطلاع رسانی::
تالار افتخارات::
سوابق اجرایی::
پژوهش ها::
کتاب ها::
در رسانه ها::
نقد و معرفی کتاب::
گالری::
دانلود فایل::
بانک پاورپوینت::
کتاب الکترونیک::
فوتبال و جامعه::
ورزش و محیط زیست::
پیوندها::
ارتباط با من::
تسهیلات پایگاه::
عضویت در پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: درمان قطعی کرونا: قرص آبی یا قرمز؟ ::
 | تاریخ ارسال: 1399/1/10 | 
درمان قطعی کرونا: قرص آبی یا قرمز؟

رضا شجیع

1-غیر قابل باور است که علی رغم این حجم سهمگین طوفان رسانه ای  کرونا، هنوز عده کثیری‌ از مردم واقعیت تلخ این ویروس را نپذیرفته و زندگی پر تکاپوی شهری خود را با خیال راحت ادامه می دهند. در حالی که برخی خود را قرنطینه کرده و با نگرانی زیاد اخبار و اطلاعات را دنبال می کنند؛ برخی دیگر بار سفر را بسته اند و به لطف آنها؛ ترافیک سفرهای نوروزی از هم اکنون آغاز شده است. این رفتار دوگانه، مرا یاد این سکانس از فیلم ماتریکس انداخت. جایی که قرص آبی نماد آسایش توأم با فراموشی و قرص قرمز؛ نماد آگاهی توأم با چالش، عذاب و سختی است.

2- قرص آبی خورها برای بی خیال شدن و آرام کردن خود مجبور به فراموشی و قطع ارتباط با واقعیت هستند. به قول هانا آرنت؛ قطع تماس با واقعیت و سرشت پیرامون، همان چیزی است که با شیوه تفکر و زندگی آنها کاملا منطبق است. برای آنها واقعیت بالقوه و یا خطر در کمین (مجازی) فاقد معنا است. بنابراین اخبار و اطلاعات تا زمانی که نفعی برایشان نداشته باشد به واقعیت زندگی شان پیوند نمی خورد. در حقیقت؛ ماجرای ویروس و خاصیت مرگبارش، تا جایی جذاب است که آنها را به هیجان آورده و سرگرم کند. آنجا که باید به حیطه آگاهی و تغییر رفتارشان وارد شود، قرص آبی که قبلا انتخاب کرده اند وارد عمل شده و کارش را می کند. به عبارت ساده تر؛ از آنجا که آسایش و آرامش برایشان در اولویت است، این فراموشی و فرایند منع واقعیت است که در زیرساخت ذهنی و به تبع آن رفتارشان نهادینه شده است.

3- اما قرص قرمز خورها که در برخی کشورها در اقلیت و در برخی کشورها در اکثریت هستند؛ آگاهی و رویارویی با واقعیت را ترجیح می هند، انتخابی که برایشان با عذاب همراه است. آنها به چرایی اتفاقات و فجایع فکر می کنند و مرتب در جستجوی سوالات خو‌د هستند. براستی که آنها عذاب می کشند؛ چراکه در جهان ماتریکسی معاصر؛ شبه واقعیت بر‌ واقعیت پیشی گرفته و واقعیت خالص، همواره قربانی قدرت و سیاست می شود. از این رو معلوم نیست؛ آگاهی و واقعیتی که در نهایت با آن مواجه خواهند شد، آگاهی است یا شبه آگاهی، واقعیت است یا شبه واقعیت.

4- در وجود همه ما درصدی از تمایل به قرص آبی و قرمز وجود دارد؛ موضوع این است که نهاد سیاست عاشق قرص آبیخورهاست و شاید اکثریت ما ناخواسته و در ناخودآگاهمان متمایل به قرص آبی هستیم. و این است سرنوشت ما در روزهای بیماری، قحطی حقیقت و فقدان درمان قطعی.
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 1269 بار   |   دفعات چاپ: 200 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع Dr. Reza Shajie Official Website
Persian site map - English site map - Created in 0.03 seconds with 40 queries by YEKTAWEB 4312