[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره من :: عضویت در پایگاه :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره من::
یادداشت های من::
وب نوشت::
اخبار و اطلاع رسانی::
تالار افتخارات::
سوابق اجرایی::
پژوهش ها::
کتاب ها::
در رسانه ها::
نقد و معرفی کتاب::
گالری::
دانلود فایل::
بانک پاورپوینت::
کتاب الکترونیک::
فوتبال و جامعه::
ورزش و محیط زیست::
پیوندها::
ارتباط با من::
تسهیلات پایگاه::
عضویت در پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: معرفی کتاب «توسعه فوتبال پایه» ::
 | تاریخ ارسال: 1399/6/5 | 
معرفی کتاب «توسعه فوتبال پایه»

رضا شجیعاگر یک استادیوم ورزشی را به مثابه نمایشگاه ماشین در نظر بگیریم، بی ­تردید شاهد رقابت­ های هیجان انگیزی از خودروهایی خواهیم بود که همگی چهار چرخ دارند ولی در درون آن­ها دنیای متفاوتی است که با چشم عادی دیده نمی­ شوند؛ دنیایی که حاوی رازها و اسرار فراوانی است. بنابراین، دقت در نحوهء حرکت، سرعت و هماهنگی بازیکنان در زمین سبز و حتی موشکافی در رفتار و ادبیات آن­ها با یکدیگر و حریف، صرفاً حاوی داده­ ها و اطلاعاتی سطحی از نحوهء آماده ­سازی و عملکرد آن­ها در یک بازهء کوتاه ­مدت است. تا مثال نمایشگاه ماشین را فراموش نکرده­ایم؛ پیشنهاد می­کنم سری هم به کارخانه خودروسازی بزنیم. جایی که رقابت، تلاش و برنامه ­ریزی، حتی از زمین مسابقه هم شدیدتر و جدی­ تر است. ممکن است از اینکه بازیکنان را به خودرو تشبیه کردیم، ناراحت و یا حتی دلگیر شوید. این اولین تلنگر کتاب «توسعه فوتبال پایه» برای ماست. اینکه سرمایه ­داری و عقلانیت دنیای مدرن، به همه جای این کارخانه رسوخ کرده و همه چیز باید در خدمت سود حداکثری سرمایه ­گذاران باشگاه باشد. موضوعی که حتی آکادمی فوتبال پایه را هم شامل شده و مربیان آکادمی­ ها بیش از همیشه، فشار نتیجه گرایی را بر دوش خود احساس می­کنند. اما سئوال مهم­تر این است؛ آیا مربیان و بازیکنان دچار از خودبیگانگی شده و ماشین وار مشغول انجام وظایف از پیش تعیین شده هستند؟ آیا همه چیز فدای سودگرایی و نتیجه ­گرایی شده است؟ آیا آن­ها فاقد اصول و ارزش ­های مشخص هستند؟ دایره و قدرت اختیار مربیان چقدر است؟ این­ها نمونه سئوالاتی است که تا پیش از ترجمه کتاب «توسعه فوتبال پایه»، به شخصه جوابی برای آن ­ها نداشتم. اما کتاب حاوی یک پاسخ جذاب و خردمندانه است که می­ تواند ما را از سوء­تفاهم و نقد یک طرفه عقلانیت حاکم بر فوتبال مدرن نجات دهد؛ پاسخ این است؛ بله، درست است که آن­ ها تحت تأثیر فشار سرمایه ­داری و عقلانیت حاکم بر فوتبال مدرن هستند، ولی از طرف دیگر، ارزش­ ها و اصولی بر دنیای حرفه ای آن­ها حاکم است که نه تنها فشار مذکور را تعدیل می­کند، بلکه زمینه تداوم حرکت و موفقیت آن­ ها را نیز فراهم می ­کند. این ارزش ­ها، اصول و رویه ­های مشترک که نستی و سالی در کتابشان از آن­ها پرده بر می ­دارند؛ دقیقاً سرفصل­ های کتاب ارزشمند «توسعه فوتبال پایه» هستند. این همان نقطه تمایز و البته نقطه عزیمت کتاب نستی و سالی است. اینکه آن­ها به جای حدس و گمان و پرداختن به مسائل سطحی و ظاهری زمین بازی، پا را فراتر گذاشته و سفر طولانی و اکتشافی خود به کارخانه­ های بازیکن­ سازی بهترین باشگاه ­های دنیا نظیر بارسلونا، آژاکس، بایرن­مونیخ، بایر لورکوزن، فاینورد، اوسر، میدلزبرو و سه سازمان فوتبالی موفق یعنی فدراسیون­ های فوتبال هلند، فرانسه و مرکز آسپایر قطر را با هدف پاسخ به این سئوالات آغاز کردند. بنابراین کتاب آن­ ها از منظر طرح موضوعات بکر و تازه پیرامون فلسفه، تفکر و نحوهء مدیریت باشگاه­ ها و آکادمی­ های موفق دنیا، کتابی شگفت­ انگیز و غیرقابل تصور محسوب می ­شود.
همان­طور که اشاره شد؛ کتاب «توسعه فوتبال پایه» کتابی اکتشافی است؛ از ساختار آکادمی­ های موفق و الگوی حکمرانی آن­ ها گرفته تا نحوهء جذب و اقامت بازیکنان و البته استخدام مربیان؛ به سئوالات ریز و درشت ما پاسخ می­دهد و البته که برای خواننده ایرانی حاوی جذابیت ­های بیشتری است. چراکه او را از توهم «فوتبال حرفه ­ای» خارج می­ کند. این جمله منکر تلاش مدیران، ستارگان تاریخ­ ساز و البته صدها مربی بازیکن ­ساز این مرز و بوم نیست؛ این جمله دقیقاً علت تأخر و در جا زدن ما در حوزهء فوتبال حرفه­ ای را آشکار می ­کند. جایی که بر ضرورت وجود یک چرخه استعدادیابی و استعدادپروری در ساختار باشگاه ­ها تأکید می­کند و تداوم موفقیت باشگاه را منوط به وجود و حرکت اثرگذار آن می­ داند. بنابراین تا زمانی که باشگاه­های فوتبال ایران فاقد ساختار منظم و نظام­مند فوتبال پایه هستند، به هیچ عنوان حق ندارند که ادعای حرفه­ ای­ گرایی داشته باشند و البته این امر نشان می ­دهد که آن­ ها فاقد برنامه ­ای منسجم و علمی برای آینده خود هستند. انحراف استراتژیکی که نه تنها چرخهء اقتصادی باشگاه ­ها که آینده تیم ­های ملی رده­ های مختلف کشور را نیز تحت تأثیر منفی قرار می­ دهد.
نکته دیگر کتاب تأکید بر نقش سازمان­ های فوتبالی مثل فدراسیون های فوتبال بر راه­ اندازی موتور بازیکن­ سازی باشگاه­ هاست. اینکه فکر کنیم فدراسیون­ ها مسئول استعدادیابی و استعدادپروری هستند، خطایی استراتژیک محسوب می­ شود؛ اما آن­ ها می ­توانند با تدوین و ابلاغ سیاست­ ها و دستورالعمل ­های اجرایی و البته علمی، زمینهء تشویق و حمایت از باشگاه ­ها برای استعدادیابی اثربخش و بلندمدت را فراهم نمایند. این همان الگویی است که کتاب با اشاره به «طرح عملکرد بازیکنان نخبه» و چندین سیاست اجرایی دیگر، بارها و بارها بر آن تأکید می­ کند.
سومین نکته مهم دیگر در مورد کتاب «توسعه فوتبال پایه» تأکید نویسندگان بر همکاری بین رشته­ ای در باشگاه­ ها و آکادمی­ های موفق دنیا است. جایی که مربیان با متخصصان حوزه­ های مختلف پزشکی، علوم ورزشی و روانشناسی همکاری کرده و هماهنگی آن ­ها در بالاترین سطح ممکن قرار دارد. نستی و سالی در این کتاب به نحوه مدیریت تعارض­ ها و مشکلات احتمالی آکادمی­ ها در پذیرش متخصصان و به ویژه متخصصان علوم ورزشی اشاره کرده و در این میان انتقاداتی را هم به جامعه دانشگاهی وارد می ­کند. موضوعی که با توجه به پیشینه علمی یکی از نویسندگان، می­توان آن را خودانتقادی تصور کرد. کریس سالی در جایی از کتاب اشاره می­کند که احتمالاً رویکردش، زمینه دلخوری هم ­کیشان دانشگاهی ­اش را فراهم خواهد کرد. بویژه آنجا که به کاربردی نبودن مطالعات دانشگاهی و به روز نبودن سرفصل­ ها برای پاسخ به نیازهای روز باشگاه­ ها و آکادمی­ ها اشاره می­ کند. این همان نکته ­ای است که به گوش خواننده ایرانی آشناست. جایی که «باشگاه» و «دانشگاه» دو جزیره کاملاً جدا از یکدیگر هستند و علی­رغم توسعه علوم ورزشی طی دو دههء اخیر، باز هم تعامل چندانی بین آن­ ها مشاهده نمی ­شود. به هر ترتیب تأخر فرهنگی فوتبال ما در این زمینه­ ها نیز مشهود است و البته که راهکارها و توصیه­ های کتاب می­ تواند برای برخی خوانندگان مفید باشد.
نکته دیگر اینکه؛ کتاب «توسعه فوتبال پایه» اتفاقاً کتابی صد در صد متعلق به فوتبال پایه نیست، کتابی است که در جای جای آن به تیم اصلی یا اول باشگاه ­ها هم اشاره شده است. این امر مؤید نگاه سیستمی و نظام­ مند حاکم بر باشگاه­ های موفق فوتبال دنیاست و اینکه آکادمی بخشی از ساختار به هم پیوسته باشگاه است و اگرچه موفقیت، شکست و اساساً سیاست­های تیم اصلی بر سیاست­ های کل باشگاه سایه می­ اندازد (موضوعی که باشگاه ­های موفق دنیا هم از آن مستثنی نیستند)، ولی پیوستگی عملکردی بین آکادمی و تیم اصلی و همچنین مسیر رشد و پیشرفت مربیان از آکادمی تا تیم اصلی، موضوعی است که نباید به سادگی از کنار آن عبور کرد. به هر ترتیب؛ کتاب «توسعه فوتبال پایه» به خلاء­ها و چالش های فوتبال پایه به ویژه در باشگاه ­های موفق دنیا اشاره می­کند. اینکه علی­رغم توسعه فوتبال در کشورهای توسعه­ یافته و سرمایه­ گذاری شگرف این کشورها بر روی فوتبال، باز هم خلاء­ها و چالش­ هایی وجود دارند که بر عملکرد باشگاه ­ها و به ویژه آکادمی ­ها تأثیرگذار هستند. کتاب حاضر بخشی از چالش ­های مذکور به ویژه در بخش روانشناسی ورزشی را آشکار کرده و از این منظر هم کتابی جذاب و هنجارشکن محسوب می­ شود.
در پایان بر خود لازم می دانم از «هاشم فعال» به واسطهء انتخاب این کتاب جذاب برای ترجمه تشکر کنم. هاشم فعال مترجمی است که آثار ارزشمندش در زمینهء روانشناسی فوتبال، جایگاه ویژه­ ای را برای او رقم زده است. ضمن اینکه سابقه بازی و حضور موفقش به عنوان روانشناس در کنار تیم­ های مختلف فوتبال، زمینه لمس نزدیک مشکلات آکادمی­ ها و باشگاه ­های فوتبال ایران را برای او فراهم نموده است. از این منظر جایگاه او در فوتبال ایران مثال­ زدنی است و احتمالاً با ارایه شایسته و در خور کتاب حاضر نیز ویژه­ تر خواهد شد. ضمن اینکه باید از انتشارات وزین «حتمی» نیز تشکر کنم که گامی فراتر از انتشار کتاب­ های دانشگاهی برداشته و با نشر کتاب­ های اینچنینی، قدمی ارزشمند در جهت توجه به نیاز حقیقی مخاطبان فوتبال ایران برداشته است. در نهایت امیدوارم کتاب حاضر در ادامه کتاب ­های فوتبالی­ ام که بر پایهء دغدغه ­مندی ترجمه و نگارش شده است، مورد توجه و عنایت فوتبال­ دوستان عزیز قرار گیرد.
إن­ شاء ­الله
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 2322 بار   |   دفعات چاپ: 237 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع Dr. Reza Shajie Official Website
Persian site map - English site map - Created in 0.03 seconds with 40 queries by YEKTAWEB 4343