[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره من :: عضویت در پایگاه :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره من::
یادداشت های من::
وب نوشت::
اخبار و اطلاع رسانی::
تالار افتخارات::
سوابق اجرایی::
پژوهش ها::
کتاب ها::
در رسانه ها::
نقد و معرفی کتاب::
گالری::
دانلود فایل::
بانک پاورپوینت::
کتاب الکترونیک::
فوتبال و جامعه::
ورزش و محیط زیست::
پیوندها::
ارتباط با من::
تسهیلات پایگاه::
عضویت در پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: کتاب «ورزش و شخصیت اخلاقی» منتشر شد ::
 | تاریخ ارسال: 1399/7/15 | 
کتاب «ورزش و شخصیت اخلاقی» منتشر شددر حوزهء اخلاق، بحث بر سر خوبی و بدی یا درستی و نادرستی است. قانع شدن ما بر سر درستی یا نادرستی رفتارها، اخلاق را در زمرهء مقولات هنجاری قرار می
­دهد. جایی که باید برای اثبات درستی یا نادرستی هر چیز به سراغ استدلال­هایمان برویم؛ دیگر صحبت از اختلاف نظر بر سر دمای جوش آب نیست، که اگر بود پاسخش را در آزمایشگاه پیدا می­کردیم. صحبت از تفکر و استدلال است و مگر می‌‌شود استدلالهایمان با ایدئولوژی­مان آمیخته نباشد. ایدئولوژی­ها احساسات زودگذر و دم دستی نیستند، آن­ها در پی سال­ها تعامل ذهن و ساختارهای اجتماعی شکل می­گیرند و در نهایت تثبیت می‌‌شوند. بنابراین، ایدئولوژی­ها دیگر دروغ نمی­گویند. آن­ها تصویری واقعی از باورهای سفت و سخت ما هستند و دقیقاً همان چیزهایی هستند که ما برای دفاع از آن­ها سر و دست خواهیم شکست. بنابراین قضاوت­های اخلاقی ما آغشته به ایدئولوژی است و این امر؛ تحلیل نیت­های اخلاقی ما را با سختی و پیچیدگی مواجه می­کند. به همین دلیل است که معیار اصلی قضاوت اخلاقی در دنیای پیشرفته غرب «رفتار حرفه­ای» است. این کدهای رفتاری مبتنی بر اخلاق حرفه­ای هستند که مبنای قضاوت قرار می‌‌گیرند و اساساً قوه عاقله سازماندهی «بازی» یا «رقابت»، در جهت وضع مقررات، آداب و سننی است که مرتباً رفتار ما را بهدنبال آن­چیزی که از منظر خودش «باید» و «نباید­» مطلوب حرفه و جمع تلقی میشود سوق داده و تنظیم کند. در این موقعیت، رفتارهای درست باعث برانگیختن احترام دیگران شده و رفتارهای نادرست، احتمالاً زمینه دفع و یا نفی رابطه متقابل را فراهم می­کنند. اما اگر ماجرا معکوس شود چه؟ «فرهنگ بی­احترامی» واژه­ای است که کلیفورد و فیزل از آن برای تشریح این موقعیت معکوس استفاده می­کنند. جایی که شما برای پیشرفت، موفقیت و از همه خنده­دارتر برای کسب احترام دیگران، باید به شخصی غیرمحترم تبدیل شوید و قسمت تلخ ماجرا آنجا است که بدون رفتار غیرمحترمانه، احترامی هم نصیب شما نخواهد شد.
آنچه بیان شد؛ بخش بسیار کوچکی از پیچیدگی­های مقوله اخلاق در ورزش است و این در حالی است که خرده فرهنگ ورزش با فرهنگ­های دیگر و بزرگتری نظیر فرهنگ عمومی، جهانی، دینی و غیره متصل و مشخصاً در تعامل است. کتاب «ورزش و شخصیت اخلاقی» کتابی است که می­تواند ما و به طور ویژه مربیان ورزشی را از سردرگمی در مقولهء اخلاق ورزشی نجات دهد. کتاب به مانند سطل آب سردی که بر روی فرد خواب­زده ریخته می­شود، ذهن ما را با چالش و البته کمی گیجی مواجه می­کند. چراکه زمینه­ساز طرح پرسش­هایی جدی است و در خلال تکاپو برای یافتن پاسخ، اهداف و ارزش‏های ما را نیز به نقد می­کشد. بی­تردید کتاب برای مربیان جذاب، و آموزنده است. چراکه نقش آن‏ها را به جایگاه «معلمان اخلاق» ارتقاء داده و بر ضرورت درک این جایگاه تأکید می­کند. ضمن اینکه مملو از راهکارها و دستورالعمل­های کاربردی برای مواجه با موقعیت­های دشوار اخلاقی است.
فصل اول کتاب شما را به بازاندیشی در مورد تجارب فردی­تان به عنوان یک مربی دعوت می­کند. جایی که از شما می­خواهد به ماهیت ورزش و سازگاری رفتارهایتان با این ماهیت فکر کنید. فرآیندی که اندیشیدن پیرامون آن، بسیار پیچیده و در عین حال مهم است. اما در فصل دوم از شما خواسته می­شود در مورد ماهیت فعالیت­هایی که درگیرشان هستید بیندیشید و از منظر دیگر مربیان هم به موضوع نگاه کنید. از منظر برخی مربیان، تجربهی رقابت و مسابقه دارای ارزش ویژه تربیتی نیست، و این در حالی است که از منظر برخی دیگر، مشارکت ورزشی یک تجربه ارزشمند تربیتی است که توجه به آن ضروری است. بنابراین فصل دوم به تشریح چرایی و ضرورت اخلاق ورزشی میپردازد.
فصل سوم تا هفتم کتاب به تشریح چرایی احترام به حریفان، احترام به تیم و هم تیمی­ها، احترام به مسئولین برگزاری، احترام به بازی و در نهایت احترام بین مربی و بازیکنان اختصاص یافته است. بدون تردید خوانندگان و بهویژه مربیان با جنبه­های مختلف «احترام» به عنوان یک اصل اخلاقی بسیار مهم و ضروری آشنا شده و دستورالعمل­های کاربردی و مؤثری برای آموزش آن به ورزشکاران جوان پیدا میکنند. در نهایت، فصل انتهایی کتاب حاوی نکات ارزشمندی پیرامون درک ما از دنیای ورزش و دنیای واقعی است که زمینه دستیابی به یک نگرش فلسفی عمیقتر، نسبت به ورزش و اخلاق ورزشی را برایمان فراهم می­کند. در نهایت کتاب حاضر؛ خوانندگان کتاب و بهویژه مربیان ورزشی را به تفکری عمیق دعوت می­کند و معتقد است؛ ورزش بدون تفکر به مانند زندگی آزموده شده، ارزش پرداختن ندارد. 
بسیار مایهء خرسندی است که کمیت کتاب­های مرتبط با حوزه اخلاق ورزشی به میزان قابل توجهی در سال­های اخیر افزایش یافته و این امر به تدریج زمینهء گسترش گفتگوهای اخلاقی و در نهایت ساخت گفتمان­های بومی این حوزه را فراهم نموده است. با این­حال همچنان شکاف عمیقی میان آنچه در مجامع علمی و دانشگاهی گفته می­شود با آنچه در میدان­های ورزشی رخ میدهد وجود دارد. به نظر میرسد صاحبنظران حوزهی اخلاق ورزشی در تفسیر و تبیین عملیاتی یافته‏ها و دستاوردهای علمی این حوزه مسئول هستند و کتاب «ورزش و شخصیت اخلاقی» از این منظر کتابی کاربردی، ساده و منحصر به فرد محسوب می­شود. در پایان ضمن قدردانی از حمایت­های جناب آقای دکتر محمود گودرزی و راهنمایی­های ایشان در دوره پسادکتری اخلاق ورزشی دانشگاه تهران، بر خود لازم می­دانم از هدایت­های استاد گرانقدرم جناب آقای دکتر سید عبدالحمید احمدی، و همچنین از انتشارات وزین «حتمی» به جهت پذیرش انتشار این کتاب تشکر و قدردانی ­نمایم. امید است کتاب حاضر از سوی مدیران و مربیان ورزش کشور مورد توجه و عنایت ویژه قرار گیرد.         
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 2255 بار   |   دفعات چاپ: 261 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع Dr. Reza Shajie Official Website
Persian site map - English site map - Created in 0.03 seconds with 40 queries by YEKTAWEB 4374