[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره من :: عضویت در پایگاه :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره من::
یادداشت های من::
وب نوشت::
اخبار و اطلاع رسانی::
تالار افتخارات::
سوابق اجرایی::
پژوهش ها::
کتاب ها::
در رسانه ها::
نقد و معرفی کتاب::
گالری::
دانلود فایل::
بانک پاورپوینت::
کتاب الکترونیک::
فوتبال و جامعه::
ورزش و محیط زیست::
پیوندها::
ارتباط با من::
تسهیلات پایگاه::
عضویت در پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الكترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در كادر زیر وارد كنید.
..
:: خوش آمدید :::: «سیلی» بر صورتمان ... ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱/۱۷ | 
«سیلی» بر صورتمان ...

رضا شجیع
 
حس‌ و حالم شبیه حس‌و حالی است که بر مشاور امپراطور معروف داستان هانس کریستین آندرسون گذشت. داستان را حتما خوانده یا شنیده اید؛ دو شیاد که خود را خیاط جا‌ زده اند‌ ادعا می کنند می‌توانند برای پادشاه لباسی بدوزند که افرادی که لایق منصب و جایگاه فعلی شان را ندارند از دیدن لباس عاجزند. بدین ترتیب دو شیاد داستان، شبانه روز به دوختن لباسی [شما بخوانید مدیریت امور] مشغول می شوند که عملا وجود ندارد و در واقع اصلا هیچ کاری نمی کنند. مشاوران امپراطور که شبانه روز برای پیشرفت کار گسیل می شوند بالطبع هیچ چیزی بر روی ماشین های پارچه بافی نمی بینند اما جرأت نمی کنند راستش را بگویند، چون فکر می کنند با گفتن آنچه می بینند، بی لیاقتی شان برای پست و مسئولیتی که دارند برملا شود. آنها در نهایت با تملق و چاپلوسی از شکوه و جلال لباسی سخن می گویند که عملا وجود خارجی ندارد. کاری که در نهایت امپراطور عریان را به خیابان های شهر می کشد تا افتخار دیدن لباس فاخر را به مردم نیز هدیه کند. جالب آنکه مردم نیز از ترس متهم شدن به حماقت و بلاهت، در این توهم جمعی سهیم می شوند. تا اینکه ...
>
:: ضرورت تشکیل شبکه ملی ورزش شهروندی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۲۷ | 
دبیر شورای راهبردی وزارت ورزش و جوانان:
با تشکیل شبکه ملی ورزش شهروندی اقدامات غیر یکپارچه در ورزش همگانی رفع می شود

دبیر شورای راهبردی وزارت ورزش و جوانان گفت : فقدان هم افزایی و همکاری بین بخشی بین نهادهای مرتبط با ورزش همگانی، کار را به جایی رسانده که اقدامات وسیع نهادهای مختلف در حوزه ورزش همگانی با خروجی مشخص و ملموسی همراه نبوده است.
>
:: حرفه ای گری؛ واژه ای تصنعی در ورزش ایران ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۱۵ | 
حرفه ای گری؛ واژه ای تصنعی در ورزش ایران

رضا شجیع

 
در حدود چهار دهه پیش مقاله‌ای در یکی از مجلات انگلیسی منتشر شد که تیتر آن این بود: اگر می خواهید اخلاق خود را درست کنید به سراغ چیزی غیر از ورزش بروید. ماجرا این است که واقعیت ورزش روز به روز با انتظارات و ایده آل های مطلوبی که در شعار به آنها معتقد است، فاصله می گیرد و اگر روزی با شنیدن نام ورزشکار، به یاد ارزش های مثبتی نظیر پهلوانی؛ از خود گذشتگی؛ قدرت غلبه بر هوای نفس و مضامین اینچنینی می افتادیم، امروز مدلول های دیگری در ذهنمان شکل می گیرند که متأسفانه از ایده آل ها و ارزش های مطلوب فاصله گرفته و در حال بازتاب دهی تصویری منفی در افکار عمومی است که مصداق از آن طرف بوم افتادن بوده و باز هم با واقعیت‌های ورزش ناهماهنگ و ناسازگار است. این امر بدین معناست که رفتار نامطلوب یک ورزشکار و به‌ویژه فوتبالیست آنقدر با جزئیات رسانه ای شده و از جنبه‌های مختلف مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد که گاهی یک یا تعداد محدودی ورزشکار یک تنه، وظیفه ساخت و جهت دهی افکار عمومی و از همه مهمتر وظیفه معناسازی نسبت به ادراک عمومی ورزشکار در جامعه ایرانی را به دوش می کشند. کافی است به این فکر کنید که برای شما یا دخترتان خواستگار آمده و تنها چیزی که از شغل خواستگار می دانید این است که او یک «فوتبالیست حرفه‌ای» است. واکنش اولیه ذهن و به عبارت دیگر خوانشی اولیه که از مواجه با این انگاره شکل می گیرد، محصول ...
>
:: سلسله نشست های بازخوانی چهل سال ورزش پس از انقلاب اسلامی برگزار شد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ | 
سلسله نشست های بازخوانی چهل سال ورزش پس از انقلاب اسلامی برگزار شد + عکس

سلسله نشست های بازخوانی چهل سال ورزش پس از انقلاب اسلامی به ابتکار کارگروه ورزش و جوانان ستاد گرامیداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی با حضور مدیران ارشد، کارشناسان و اصحاب رسانه از ششم لغایت سیزدهم بهمن­ ماه 97 در محل تالار اجتماعات وزارت ورزش و جوانان برگزار شد. هدف از برگزاری این نشست ­ها؛ مرور دستاوردهای دستگاه متولی ورزش و امور جوانان طی چهل سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، طرح چالش­ های چهار دهه و در نهایت دستیابی به راهبردهای رفع چالش ­ها در آستانه ورود به دهه پنجم انقلاب بود که خوشبختانه با مشارکت بسیاری خوب علاقه­ مندان و بویژه کارشناسان حوزه­ های مختلف ستادی و  رسانه ­های جمعی همراه شد. به زودی گزارش کامل محتوای این نشست ها در این سایت منتشر خواهد شد. گزارش تصویری تصویری نشست ها را می توانید در ادامه مطلب مشاهده نمایید. 
>
:: گزارش عملکرد کمیسیون فرهنگی تربیت بدنی و ورزش کشور منتشر شد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ | 
گزارش عملکرد کمیسیون فرهنگی تربیت بدنی و ورزش کشور منتشر شد
 
ساماندهی امور فرهنگی در بخش ورزش کشور از جمله دغدغه ­ها و موضوعاتی است که از دهه گذشته مورد توجه جدی سیاست­ گذاران و برنامه ­ریزان حوزه فرهنگ و ورزش کشور بوده است. در این راستا، سازمان تربیت ­بدنی در سال 1384 با اخذ مصوبه از شورای ­عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر تأسیس کمیسیون فرهنگی تربیت­بدنی کشور از پشتوانه حقوقی برای ساماندهی امور فرهنگی در ورزش کشور برخوردار شد. متعاقباً با تدوین و تصویب آیین­ نامه کمیسیون مذکور در سال 1387، ساختار و ساز وکارهای لازم و نیز دستگاه ­های عضو و ذی­سهمان برای این مهم طراحی و پیش ­بینی شد. با فعال­ سازی کمیسیون فرهنگی تربیت بدنی و ورزش کشور در سال 1393، روند ساماندهی امور فرهنگی در بخش ورزش کشور با رشد و شتاب بیشتری همراه گردید، به گونه ­ای که تا پایان سال 1397،  28 جلسه کمیسیون با حضور نهادهای مرتبط و دستگاه ­های اجرایی عضو برگزار شد که مصوبات و تصمیمات شایسته و قابل توجهی را در برداشته است.
>
:: شجیع: پژوهشگاه باید ایده‌های مغفول مانده گذشته را اجرایی کند ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۹ | 
در گفتگو با ایسنا مطرح شد
شجیع: پژوهشگاه باید ایده های مغفول مانده گذشته را اجرا کند

عضو هیات علمی دانشگاه معتقد است که با تغییر در مدیریت پژوهشگاه علوم ورزشی این انتظار وجود دارد که فضا برای فعالیت گروهای گسترده‌تری از اعضای هیات علمی و پژوهشگران حوزه ورزش باز شود و ایده‌های مغفولی که در گذشته به دلیل مسن بودن بدنه مدیریتی قابلیت اجرایی نداشت، وارد فاز اجرایی شود.
>
:: دانشگاه در خدمت نایک و آدیداس ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۸ | 
ورزشکاران به‌مثابۀ دارایی
دانشگاه در خدمت نایک و آدیداس
 
کانر گودوین ترجمۀ: عرفانه محبی

 
یکی از طنزهای دنیای آکادمیک این است که حامی مالی پروژۀ اولیۀ نوام چامسکی در دانشگاه، ارتش ایالات متحده بوده است. در آن دوران، سازمان‌های نظامی و دولتی از مهم‌ترین حامیان دانشگاه‌های بزرگ بودند، اما امروز این نهادها جای خودشان را به برندها و شرکت‌های چندملیتی داده‌اند. کتابی جدید داستان سرمایه‌گذاری‌های نایک، آدیداس، کوکاکولا و دیگر برندها را در دانشگاه‌های بزرگ آمریکا روایت کرده‌ است. فرایندی که طی آن دانشگاه به خادم یک تولیدکنندۀ کفش یا نوشابه تبدیل می‌شود. در طول جنگ سرد، بعضی از دانشگاه‌های بزرگ آمریکا پژوهش‌هایی را با سرمایه‌گذاری سازمان سیا، وزارت دفاع، و دیگر نهادهای دولتی به انجام ‌رساندند. از اولین و بدنام‌ترین پروژه‌ها، پروژۀ ام‌کی‌اولترا بود که تأثیرات ال‌اس‌دی و کاربردهای ممکن آن را به‌عنوان ابزار شکنجه بررسی می‌کرد.
با کاهش پول‌های کثیف پنهان، دانشگاه‌ها باید منابع درآمد دیگری برای خود دست و پا می‌کردند. از نظر دِیو فرانکمایر، رئیس سابق دانشگاه اورگن، افزایش شهریۀ دانشگاه و هزینۀ ثبت‌نام‌ دانشجویان خارجی برای جبران کاهش بودجۀ دولتی کافی نبود. تا اینکه تیم فوتبال آمریکایی این دانشگاه در مسابقۀ رز بول ۱۹۹۵ بازی کرد و با اینکه به تیم دانشگاه پنسیلوانیا باخت، توانست توجه فیل نایت، بنیان‌گذار و مدیر عامل نایک را به‌ خود جلب کند. کتاب دانشگاه نایک نوشتۀ جاشوا هانت، گزارشی جذاب از داستان تجاری‌سازی آموزش عالی ارائه می‌دهد، داستانی که تاکنون ادامه دارد. کتاب شامل بخش‌های کوتاهی است که گِرد چند خط داستانی نوشته شده است. این امر به کتاب سرعت چشمگیری بخشیده و کتابی که ممکن بود کسالت‌بار باشد را به اثری گیرا تبدیل کرده است. رقابت بین پپسی و کوکا کولا برای بستن قراردادهای انحصاری با سیستم‌‌های دانشگاهی دولتی بسیار هیجان‌انگیز توصیف شده، مثل رقابت نفس‌گیر دو تیم در نیمۀ دوم بازی فینال که برای رسیدن به جام قهرمانی به مصاف هم رفته‌اند.
>
:: نسخه الکترونیکی مجموعه مقالات دومین کنگره بین المللی فوتبال کلینیک منتشر شد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۸ | 
نسخه الکترونیکی مجموعه مقالات دومین کنگره بین المللی فوتبال کلینیک منتشر شد

علاقه مندان فوتبال می توانند برای دانلود مجموعه مقالات دومین کنگره فوتبال کلینیک به ادامه مطلب مراجعه نمایند.
>
:: در ستایش «انفعال» ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۲ | 
در ستایش «انفعال»

علی بالنگا

 
عنوان «در ستایش انفعال» می‌تواند تاحدود زیادی گمراه‌کننده باشد. بار معنایی «انفعال» در ذهن و زبان ما منفی است. کاری نکردن، بی‌عملی که مترادف می‌شود با خنثی بودن، بی‌تفاوتی بین بودن/نبودن و... اما بیایید ببینیم در شرایط امروز و در این محدوده‌ای که من می‌خواهم درباره‌اش حرف بزنم و روی صحبتم هم با هنرمندان و تمام کسانی‌ست که به‌نوعی خود را مشغول آفرینش اثر هنری (در هر مدیومی) می‌دانند و درعین‌حال در همین فضای مجازی حضور دارند و فعّال‌اند هم می‌تواند منفی باشد یا نه لازم است که حتی اگر شده برای مدتی کوتاه، کمی تمرین‌اش کنیم. کمی و فقط کمی کاری نکنیم. منفعل باشیم. منفعل در رویکردِ خود را نسبت به هر چیزی اعلام کردن. در هر بابی اظهارنظر کردن. هربار که سَرَکی در این فضای مجازی می‌کشم، در صفحات همین به‌ظاهر هنرمندان که از قضا خیل عظیمشان در گذشته تمام‌قد مشغول کارشان بودند و مدام در حال آفرینش، به این نتیجه می‌رسم که باید بیشتر در باب انفعال و سکوت بدانیم و بیشتر درکش کنیم. نه این‌که کنش‌گری در ذات بد باشد اما هر فعلی هم بدواً موجد کنش‌گری نیست اما چگونگی اجرای هر فعلی چرا و درضمن صحبت از یک تفاوت جدی‌ هم در بین هست و آن‌هم انتخاب بین هنرمند بودن و هنرمند ماندن و یا دستمالِ یک‌بار مصرفِ سیاست شدن، آن هم نه سیاست واقعی، که توهمی بی‌رمق از مبتذل‌ترین شکل کنش‌گری برای ارضای حس خودقهرمان‌پنداری/پهلوان‌پنبه‌ای.
>
:: باخت نمادین جمعی در جهان مسطح فوتبال ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۲ | 
باخت نمادین جمعی در جهان مسطح فوتبال

رضا شجیع

 
این آفت برخی‌ از حوزه‌های روشنفکری‌ است که سریعاً توپ را به زمین مردم و مای جمعی می‌اندازند و با یکسری گزاره‌های کلی، به‌دنبال پیوند ناکامی‌های فوتبال با شکست‌ها و ناکامی‌های تاریخی هستند. خروجی این پیوند، القای همان شرمندگی تاریخی در برابر عوارضی است که جامعه ایرانی به آنها دچار شده و‌ خودش نقشی در انتخاب یا عدم انتخاب آنها نداشته است. یکی از گزاره‌های غالب در تحلیل‌ بازی ایران و ژاپن، این بود که جامعه ایران، جامعه‌ای حق به جانب و به جای پیگیری هدف، به‌دنبال حاشیه است و به‌دنبال این غفلت، فرصت‌های پیروزی و موفقیت را از دست می‌دهد. در صورتی می‌توانم این تحلیل را بپذیرم که برای نسخه‌های پیروزی در فوتبال ملی نیز گزاره‌های معکوسی وجود داشته باشد.
>
ورود کاربران
نام کاربری
رمز عبور
ورود خودکار
بازیابی رمز عبور
::
آمار بازدیدها
تمام بازدید‌ها: 1865000
بازدید 24 ساعت قبل: 3377
::
Academic Web Tools
اتاق‌های گفتگو:
پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع Dr. Reza Shajie Official Website
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3858