[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره من :: عضویت در پایگاه :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره من::
یادداشت های من::
وب نوشت::
اخبار و اطلاع رسانی::
تالار افتخارات::
سوابق اجرایی::
پژوهش ها::
کتاب ها::
در رسانه ها::
نقد و معرفی کتاب::
گالری::
دانلود فایل::
بانک پاورپوینت::
کتاب الکترونیک::
فوتبال و جامعه::
ورزش و محیط زیست::
پیوندها::
ارتباط با من::
تسهیلات پایگاه::
عضویت در پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الكترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در كادر زیر وارد كنید.
..
:: خوش آمدید ::


:: پنجمین همایش انجمن علمی مدیریت ورزشی ایران برگزار می شود ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۱/۱ | 
پنجمین همایش انجمن علمی مدیریت ورزشی ایران برگزار می شود

پنجمین همایش انجمن علمی مدیریت ورزشی ایران به میزبانی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران در روزهای 29 و 30 بهمن ماه 98 برگزار می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمایید.  
>
:: ورزش همگانی و ساختار درهم ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ | 
ورزش همگانی و ساختار درهم
 
رضا شجیع
 
ورزش دقیقاً در جایی که باید انجام شود یعنی در کف بازار، فاقد متولی است و چندین نهاد به‌طور موازی و البته جزیره‌ای وظیفه ارائه خدمات ورزشی به مردم را بر عهده دارند. برد سیاست‌های نهاد متولی ورزش یعنی وزارت ورزش و جوانان حداکثر تا سطح میانی است و شهرداری‌ها به‌عنوان مهم‌‌ترین نهادهای ارائه‌‌کننده خدمات مستقیم ورزشی به مردم، هرگز مکلف به اجرای این سیاست‌ها در سطوح شهرستانی و محلی نیستند. باشگاه‌های ورزشی خرد که تعداد آنها اکنون به حدود 25000 باشگاه رسیده است و به نوعی تجلی فعالیت بخش خصوصی حوزه ورزش محسوب می‌شوند، فاقد ارتباط ارگانیک و نظام‌‌مند برنامه‌‌ریزی شده با یکدیگر، سایر نهادها و به‌طور مشخص نظام ورزش هستند و از این‌‌رو میزان سهم آنان در اقتصاد ورزش کشور کاملاً مبهم و نامشخص است. صنعت ورزش و نقش دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی، بزرگ‌ترین مجهولات این ساختار هستند و ...
>
:: ورزش و سرانه یک وجبی! ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ | 
ورزش و سرانه یک وجبی! 

رضا شجیع

بدون تردید وجود زیرساخت‌‌ها و اماکن و فضای مناسب و بهینه ورزشی و دسترسی آسان به آنها، سنگ بنای توسعه ورزش در همه‌‌ ابعاد تربیتی و همگانی تا قهرمانی و حرفه‌‌ای است. میزان سرانه فضای ورزش کشور حدود 0/6 متر مربع (یک گام بلند) می‌باشد که 0/15 متر مربع آن را فضای سرپوشیده تشکیل داده است، 0/45 متر مربع متعلق به اماکن روباز است که حدود 57 درصد از این رقم را زمین‌های خاکی تشکیل می‌دهند. کسر زمین‌های خاکی از کل نشان می‌دهد میزان سرانه فضای ورزشی کل کشور حدود 34/0 متر مربع (نیم گام) است، این در حالی است که این میزان در کشورهای توسعه یافته از 2 تا 8 متر مربع متغیر است. فضاهای ورزشی روباز روستایی عمدتاً خاکی بوده و میزان سرانه‌‌ فضای سرپوشیده ورزشی روستاییان کمتر از 0/04 متر مربع (مساحت یک وجب × یک‌‌ وجب) است، به‌عنوان نمونه سرانه فضای سرپوشیده ورزش روستایی خوزستان به‌عنوان خطه قهرمان خیز کشور که شدیداً مورد تهاجم ریزگردها نیز قرار دارد (یعنی با توجه به شرایط جوی امکان فعالیت در اماکن روباز وجود ندارد) حدود 0/006 متر مربع (کمتر از مساحت کف یک کفش) است. 
>
:: ورزش و استعدادیابی عقیم ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۰/۱ | 
ورزش و استعدادیابی عقیم
 
رضا شجیع
 
موفقیت ورزش قهرمانی در خلأ اتفاق نمی‌‌افتد و نیازمند یک بستر وسیع برای پرورش نیروی انسانی نخبه است. بدون شک این بستر را حوزه ورزش همگانی از طریق آموزش مهارت‌‌های بنیادین ورزشی، شناختی، عاطفی و روانی فراهم می‌‌کند. در واقع ورزش قهرمانی نیازمند نیروی انسانی است و خواسته و یا ناخواسته این نیروی انسانی باید از مدخل ورزش همگانی عبور کنند. استعدادیابی فرایندی است که توسط آن خردسالان بر پایه آزمون‌‌های معین، به سمت ورزش‌‌هایی که بیشترین شانس موفقیت را در آنها دارند، راهنمایی می‌‌شوند. 
>
:: ورزش برای همه، کدام «همه»؟ ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۰/۱ | 
ورزش برای همه، کدام «همه»؟
 
رضا شجیع
 
تغییر هرم سنی جمعیت ایران به سوی پیری و روند رو به رشد سالمندان در کشور، رشد روز افزون مستمری‌بگیران نسبت به شاغلین، بالا بودن سرانه مصرف دارو، افزایش شهرنشینی و تغییر سبک زندگی مردم شهرنشین در جهت کم‌‌تحرکی و مصرف رژیم‌‌های غذایی پرچرب و رشد فزاینده مبتلایان به چاقی و بیماری‌‌های وابسته زنگ خطری جدی هستند که علاوه بر ایجاد مشکلات فردی و اجتماعی مبتلایان، نظام بیمه‌‌ای و اقتصاد سلامت کشور را در آینده با چالش‌های جدی مواجه خواهند کرد. فارغ از راهکارها و راه‌‌حل‌‌های وابسته به نظام بیمه و سلامت کشور،‌ به نظر می‌‌رسد توجه به ورزش همگانی به‌عنوان امری بهداشتی و پیشگیرانه در این مسیر بسیار حائز اهمیت است. در اینباره مطالعات داخلی نشان می‌دهند ارتباط معنادار و معکوسی میان فعالیت بدنی و هزینه درمانی شهروندان وجود دارد. از سوی دیگر، افزایش مشارکت در فعالیت‌ها و برنامه‌‌های ورزشی علاوه بر فواید اشاره شده، می‌تواند با مصرف کالاها و تجهیزات ورزشی، زمینه توسعه صنایع تولیدی ورزشی و رونق اقتصاد ورزش را نیز فراهم کند.
>
:: چرا «همه برای ورزش»؟ ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۰/۱ | 
چرا «همه برای ورزش»؟

رضا شجیع
 
اصطلاح مشارکت همگانی دو معنی را به ذهن متبادر می‌سازد. در معنای اول باید به مشارکت مردم در برنامه‌‌های ورزش همگانی اشاره کرد. در این راستا دو رویکرد پایین به بالا و بالا به پایین در توسعه ورزش وجود دارد. در رویکرد پایین به بالا فرض می‌شود توسعه ورزش باید از پایین‌ترین سطوح ورزش در هرم توسعه ورزش آغاز شود و هدف اصلی جلب مشارکت همه مردم و ایجاد محبوبیت برای ورزش و فعالیت بدنی است. در رویکرد بالا به پایین، هدف موفقیت ورزش در عرصه بین‌‌المللی است که در آن بر رشد و اعتلای یک یا چند رشته ورزشی سرمایه‌‌گذاری می‌‌شود. چرا که ورزش قهرمانی به علت کسب مدال، مقام و شهرت، پول ورزشکاران نخبه نقش یک الگو را برای مردم ایفا کرده و سبب توجه رسانه‌‌ها و عموم مردم به امر ورزش می‌‌شوند، در نتیجه افراد جدیدی جذب باشگاه‌‌های ورزشی شده و مشارکت و رقابت در ورزش‌‌های پایه و عمومی شکل می‌‌گیرد. 
>
:: گزارش تصویری آیین رونمایی از کتاب فوتبال و شطرنج ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۹/۱۴ | 
 گزارش تصویری آیین رونمایی از کتاب فوتبال و شطرنج
 
آیین رونمایی از کتاب فوتبال و شطرنج با حضور جمع کثیری از بزرگان فوتبال و شطرنج در محل نشر ثالث برگزار شد. برای مشاهده گزارش تصویری این مراسم به ادامه مطلب مراجعه نمایید. 
>
:: آیین رونمایی از کتاب فوتبال و شطرنج برگزار می شود ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۹/۶ | 
آیین رونمایی از کتاب فوتبال و شطرنج برگزار می شود

آیین رونمایی از کتاب فوتبال و شطرنج با حضور استادان بزرگ فوتبال و شطرنج روز یکشنبه دهم آذرماه در محل نشر ثالث برگزار می شود. برای مشاهده پوستر مراسم به ادامه مطلب مراجعه نمایید.
>
:: فوتبال و شطرنج منتشر شد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۸/۲۹ | 
فوتبال و شطرنج منتشر شد

فوتبال و شطرنج کتابی هنجارشکن است، آن­ ها را از دنیای کلیشه ها خارج کرده و به دنیای شگفت­ انگیز ایده­ ها رهنمون می­ سازد. جایی که کتاب برای فوتبال ­دوستان، تنها و تنها یک توصیه به جای می ­گذارد؛ «برای مدت کوتاهی فوتبال را فراموش کنید، و در اولین کلاس شطرنجی که می­ توانید ثبت ­نام کنید»، بی­ تردید شما به فرد متمایزی تبدیل خواهید شد. و در نهایت نکته کلیدی کتاب برای شطرنج­ بازان نیز چنین است: «فوتبال را دست کم نگیر، این بازی قدرت تغییر یک جهان را دارد».
>
:: سلاح‌های کشتار ریاضی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۷/۲۵ | 
سلاح‌های کشتار ریاضی
 
یک روز صبح، شما را به اتهام قتل دستگیر می‌کنند. سوار ماشین پلیس می‌شوید، و وقتی بعد از ۱۰دقیقه به دادگاه می‌رسید، حکمِ نهایی‌ را به دستتان می‌دهند. هوش مصنوعی در این ۱۰دقیقه، با استفاده از کلان‌داده‌ها سوابق کیفری شما‌، الگوهای روان‌شناختی‌تان‌، روابطتان با دیگران، جزئیات ماجرا و هر چیز دیگری را مرور کرده و شما را گناهکار تشخیص داده است. نه نقطۀ مبهمی وجود دارد، نه کسی حوصلۀ شنیدن حرف‌هایتان را دارد. چه حالی خواهید داشت.
>
ورود کاربران
نام کاربری
رمز عبور
ورود خودکار
بازیابی رمز عبور
::
آمار بازدیدها
تمام بازدید‌ها: 2509726
بازدید 24 ساعت قبل: 1963
::
Academic Web Tools
اتاق‌های گفتگو:
پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع Dr. Reza Shajie Official Website
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4050