[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره من :: عضویت در پایگاه :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره من::
یادداشت های من::
وب نوشت::
اخبار و اطلاع رسانی::
تالار افتخارات::
سوابق اجرایی::
پژوهش ها::
کتاب ها::
در رسانه ها::
نقد و معرفی کتاب::
گالری::
دانلود فایل::
بانک پاورپوینت::
کتاب الکترونیک::
فوتبال و جامعه::
ورزش و محیط زیست::
پیوندها::
ارتباط با من::
تسهیلات پایگاه::
عضویت در پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
:: خوش آمدید ::

AWT IMAGEAWT IMAGEAWT IMAGE

:: فوتبال ایران در مرحله جنینی باقی مانده است ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۳ | 

فوتبال ایران در مرحله جنینی باقی مانده است
.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، حوادث تلخ در ورزشگاه های کشور در هفته های آغازین لیگ برتر و فراوانی خشونت های کلامی، سوالات بسیاری را در خصوص چرایی وقوع این حوادث مطرح ساخته است. شجیع استاد دانشگاه و جامعه شناس فوتبال در میزگردی در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، ضمن کالبد شکافی این گونه خشونت های کلامی و حوادث، به تجربه دیگر کشورها برای مدیریت هرچه بهتر ورزشگاه ها اشاره و عنوان کرد مدیریت فوتبال در ایران، هنوز در مقدمات کار مانده و همچنان راهی طولانی تا رسیدن به ورزشگاه های عاری از خشونت های کلامی و درگیری، در پیش است. مشروح اظهارات این مدرس دانشگاه در این میزگرد تخصصی را در ادامه مطلب بخوانید: 

>
:: معلم حواسش کجاست؟ ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۶/۶ | 
معلم حواسش کجاست؟

رضا شجیع
 
پس از مدت ها تبلیغ مناسبی را برای تحلیل پیدا کردم. تبلیغی که این روزها با جمله معلم حواسش هست فضای شهر را تحت تأثیر قرار داده است. اگر تا دیروز، در مورد حواس جمع بودن یا نبودن معلم تردید داشتم، امروز دیگر مطمئن شدم که معلم حواسش نیست. تبلیغ مربوط به بیمه معلم است و از تکنیک جایگزینی برای کسب اعتبار در ذهن مخاطب استفاده می کند، جایی که می خواهد از تداعی معنایی واژه معلم نظیر دلسوزی، مظلومیت و غیره استفاده کرده و اعتباری نسبی برای بیمه در ناخودآگاه ذهن مخاطب دست و پا کند. در اینجا حواس جمع بودن معلم، به نگرانی های عمومی در مورد وضعیت آموزشی طعنه می زند و ناخواسته در پی بازسازی اعتباری است که طی سال های اخیر و به دنبال اتفاقات تلخ برخی مدارس غیرانتفاعی خدشه دار شده است. 
>
:: خائن بازنشسته ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۶/۴ | 
خائن بازنشسته

رضا شجیع

صدای سوت و کف حضار یک لحظه هم قطع نمی شد، مراسم مربوط به بازنشستگی مدیری شناخته شده بود که بعد از چهل سال به پایان خط رسیده بود. گلی به گردنش انداخته بودند و یک به یک در ستایشش سخنرانی می کردند. یکی گفت که او طی چهل سال کار اداری، حتی یک دقیقه هم با تأخیر در محل کار حاضر نشده است. دیگری از حضور مستمر و به موقع او در جلسات گفت و اینکه مدیریت جلساتش بی نقص و حرفه ای بوده است. یکی گفت برای یک روز هم ناهار بیت المال را نخورده و اگر هم خورده هزینه اش را پرداخت کرده است. یکی از سخنرانان گفت؛ او مرد قانون است و حتی یک خط شکایت و تخلف در پرونده کاری او مشاهده نمی شود. صدای تشویق حضار یک لحظه هم قطع نمی شد و برخی از حضار بغض کرده بودند و با دستمال اشکهایشان را پاک می کردند. به نظر می رسید بزرگ مرد مدیریت کشور در حال خداحافظی است و پر کردن جایگاهش، چیزی شبیهه کابوس است.
>
:: اولین آیین اعطای تندیس ملی باشگاه داری برگزار می شود ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۶/۴ | 
اولین آیین اعطای تندیس ملی باشگاه داری برگزار می شود
 
هر ساله در کشور ما به مناسبت های گوناگون فعالیت های ارزنده ای در راستای شناسایی، معرفی و در نهایت تشویق باشگاه ها و ورزشکاران در سطوح مختلف برگزار می گردد که جملگی علاوه بر تجلیل از نخبگان و برگزیدگان ورزشی،مشوق جامعه ورزشی به فعالیت های سازنده نیز می باشد.
دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران و معاونت ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان در راستای عمل به رسالت اجتماعی خود مبنی بر ارتقای تراز علمی و توسعه خدمات تخصصی حوزه ورزش، نسبت به برگزاری آیین اعطای تندیس ملی باشگاه داری (ویژه باشگاه های عمومی و تندرستی) با رویکرد علمی، فرهنگی و اجتماعی اقدام نموده اند. اقدامی که می تواند ضمن برقراری پیوند میان دانشگاه ها و باشگاه ها، زمینه ورود هدفمند و کابردی جامعه علمی به حوزه عملیاتی ورزش را فراهم نموده و فرصت های ارزشمندی را فراروی هر دو گروه؛ جامعه علمی و عملی بخش ورزش پدیدار نماید.
برای مشاهده پوستر جشنواره به ادامه مطلب مراجعه نمایید.
>
:: کتاب گفتمان ورزش همگانی منتشر شد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۶/۴ | 
کتاب گفتمان ورزش همگانی منتشر شد
 
امروزه پدیده ورزش در سراسر جهان به عنوان جزئی جدا نشدنی از فرهنگ، سیاست و اقتصاد دولت و حکومت­ها محسوب می شود. این پدیده به دلیل نقش تاثیرگذارش بر سلامت جوامع به میزان قابل توجهی مورد توجه دولت ها و نظام سیاسی قرار گرفته است. چرا که پایین بودن سطح فعالیت بدنی منظم، به اندازه­ای شایع و همه­ گیر شده است که بیشتر از پنج میلیون مرگ سالانه در جهان به آن نسبت داده می شود. مطالعات اخیر نشان می­ دهد؛ بیش از نیمی از جمعیت جهان فاقد فعالیت­ های جسمانی کافی و همچنین سبک زندگی فعال هستند. در حالی که بر اساس نظر صاحب ­نظران، فعالیت بدنی نقش عمده ­ای در پیشگیری و بهبود بیماری­ هایی مانند، سرطان، بیماری­ های قلبی و عروقی، دیابت و التهاب­ های مزمن ایفا می­کند.
>
:: جذاب، ولی آب دوغ خیاری ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۵/۱۵ | 
جذاب، ولی آب دوغ خیاری

رضا شجیع

قابل پیش بینی بود که با ظهور شبکه های اجتماعی، سر و کله روشنفکران عامه پسند نیز پیدا شود، آنها که یادداشت های ژورنالیستی و عامه پسندشان با چاشنی تحلیل های علمی ترکیب شده و به تولید محتوایی بی مصرف ولی بی نهایت جذاب تبدیل می شود. در سال های اخیر عده ای از جامعه شناسان و اخیرا عده ای از متخصصان حوزه سیاستگذاری عمومی از این روش برای برندسازی شخصی استفاده کرده و بعضا در کسب منصب های مدیریتی نیز موفق بوده اند. ربط دادن فلان شخصیت یا کارتون معروف به فلان اتفاق و یا ربط دادن یک حکایت تاریخی یا تخیلی به یک واقعه روز آن هم با چاشنی نتیجه گیری های علمی آنچنانی، از جمله روش های روشنفکری عامه پسندانه در فضای مجازی است. تا اینجای کار مشکلی وجود ندارد، محتوایی جذاب تولید شده و به سرعت منتشر و مصرف می شود؛ مشکل از جایی آغاز می شود که این دسته از دوستان به اصطلاح روشنفکر، نکاتی را منتشر می کنند که این نکات در ظاهر، مهم و انتقادی هستند ولی با نگاهی دقیق تر مشاهده می کنیم که این مطالب، هدف ثانویه دیگری غیر از تولید محتوای مصرفی و پیش پا افتاده را دنبال می کند و گویی که اساسا برای تحمیق سازی و انحراف ذهن مخاطب از اصل ماجرا نگارش می شوند.
>
:: فوتبال و روانکاوی جامعه ایرانی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۴/۱۶ | 

فوتبال و روانکاوی جامعه ایرانی
فوتبال به مثابه امر واقع لکانی

رضا شجیع (بخش هایی از سخنرانی در پژوهشگاه میراث فرهنگی - تیرماه 97)

ابتدا ضروری است چارچوب بحث خود را مشخص کنم، وقتی قرار است در مورد جام جهانی فوتبال صحبت کنم دقیقا مقصود ما چیست و نقطه تمرکز بحث بر روی چه محوری قرار دارد؟ آنچه مسلم است؛ فوتبال فرزند بر حق مدرنیته است و تمامی فرایندهای عقلانی سازی مدرنیته در فوتبال هم رسوخ کرده و این ورزش را به صنعتی رسانه ای شده با چاشنی جهانی سازی تبدیل کرده است. در حالی که تمامی فرایندهای آن از خارج تا لبه زمین چمن، همان اصول سخت دنیای ماشینی را به مثابه "تز" دنبال می کنند، خود بازی به مثابه "آنتی تز"، لذت و وهم مورد نیاز انسان برای تحمل این دنیای ماشینی را به مثابه "سنتز" تولید کرده و در کنار آن اهداف سرمایه داری خود را نیز دنبال می کند. از این منظر، فوتبال در جایگاه ممتازی است که نباید قدرت آن را دست کم گرفت. در اینجا محور توجه من به فوتبال و جام جهانی، خود بازی و کنش های هواداری پیرامون آن است و در این مجال کمتر به تشریح رویداد جام جهانی به مثابه یک فرارسانه جمعی با درون مایه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی خواهم پرداخت.

>
:: فوتبال، ما و آرزوهایمان ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۴/۲ | 
فوتبال، ما و آرزوهایمان

رضا شجیع

فوتبال هرگز نمی تواند آینه ای تمام نمای ما و جامعه مان باشد، این جمله را فراموش کنید. فوتبال چون عروسی است که هر کس چیزی را در چهرهء او می بیند که دوست دارد ببیند. حسی را در شما بر می انگیزد که دوست دارید برانگیخته شود. در واقع هر نشانه ای که مد نظر شما باشد، فوتبال همان را به شما نشان می دهد، بخواهید زشت ببینید، زشت می نماید و بخواهید گولش را بخورید، گولتان می زند.

✅ کافی است نتیجه به نفع ما تمام شود تا دیگر هیچ صدای انتقادی شنیده نشود. عده ای تلاش می کنند از نحوه بازی ایران انتقاد کنند و شانسی بودن پیروزی در رقابت را به همگان یادآور شوند. اما دیگر صدای این جمع قلیل به گوش نمی رسد. به قول گزارشگر بازی، فوتبال ما را به آرزوهایمان رسانده است. اما این آرزوها چه هستند که فوتبال قدرت برآورده کردن آنها را دارد؟
>
:: هفت عادت غریزی مغز ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۴/۲ | 
هفت عادت غریزی مغز

مغز ما با همه پیچیدگی اش، چون به تدریج تحول یافته است بخشی از سیم کشی اش مربوط به شرایط زیست دوران قدیمی تر بشر است. به همین خاطر، دچار عادت هایی غریزی شده است که ترک آن خیلی مشکل است:

۱ –  ما راحت تریم که با عقیده مورد پسند جامعه همراه باشیم و مهم هم نیست چقدر احمقانه و حتی مخرب باشد. ذهن ما دوست ندارد مستقل و مجزا فکر کنیم چون حیات و بقای ما در گرو زندگی جمعی و قبیله بوده است. ما ناچار بودیم چون طرد شدن از جمع، مصادف با مرگ بود.
۲ – مغز ما دوست ندارد قبل از هر تصمیم، درنگ کند. برای مغز ما راحت تر است اول عمل کند و بعد به نتایجش بیندیشد. فکر کردن و درنگ، سبب نگرانی و تشویش و حتی خطر بوده است. زندگی در طبیعت مصادف بود با خطر شکار شدن، و ترجیح اصلی  یا بر فرار بود یا دور زدن و انکار …
>
:: آیین نکوداشت روز جهانی دوچرخه برگزار شد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۱۳ | 
آیین نکوداشت روز جهانی دوچرخه برگزار شد
 
برای نخستین بار از سوی سازمان ملل متحد، روز سوم ژوئن به نام روز جهانی دوچرخه نامگذاری شده است. از این رو وزارت ورزش و جوانان  آیین نکوداشت این روز جهانی را با همکاری نهادهای ذیربط برگزار کرد. این مراسم با حضور خادمان دوچرخه سواری همگانی کشور و جمعی از مدیران ارشد ورزش کشور در روز دوشنبه مورخ 21 خردادماه در محل آکادمی ملی المپیک برگزار شد. برای مشاهده گزارش تصویری این مراسم با شکوه به ادامه مطلب مراجعه نمایید.
>
ورود کاربران
نام کاربری
رمز عبور
ورود خودکار
بازیابی رمز عبور
::
آمار بازدیدها
تمام بازدید‌ها: 1370466
بازدید 24 ساعت قبل: 2046
::
Academic Web Tools
اتاق‌های گفتگو:
پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع Dr. Reza Shajie Official Website
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3764