[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره من :: عضویت در پایگاه :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره من::
یادداشت های من::
وب نوشت::
اخبار و اطلاع رسانی::
تالار افتخارات::
سوابق اجرایی::
پژوهش ها::
کتاب ها::
در رسانه ها::
نقد و معرفی کتاب::
گالری::
دانلود فایل::
بانک پاورپوینت::
کتاب الکترونیک::
فوتبال و جامعه::
ورزش و محیط زیست::
پیوندها::
ارتباط با من::
تسهیلات پایگاه::
عضویت در پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
:: خوش آمدید ::

AWT IMAGEAWT IMAGEAWT IMAGE

:: جذاب، ولی آب دوغ خیاری ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۵/۱۵ | 
جذاب، ولی آب دوغ خیاری

رضا شجیع

قابل پیش بینی بود که با ظهور شبکه های اجتماعی، سر و کله روشنفکران عامه پسند نیز پیدا شود، آنها که یادداشت های ژورنالیستی و عامه پسندشان با چاشنی تحلیل های علمی ترکیب شده و به تولید محتوایی بی مصرف ولی بی نهایت جذاب تبدیل می شود. در سال های اخیر عده ای از جامعه شناسان و اخیرا عده ای از متخصصان حوزه سیاستگذاری عمومی از این روش برای برندسازی شخصی استفاده کرده و بعضا در کسب منصب های مدیریتی نیز موفق بوده اند. ربط دادن فلان شخصیت یا کارتون معروف به فلان اتفاق و یا ربط دادن یک حکایت تاریخی یا تخیلی به یک واقعه روز آن هم با چاشنی نتیجه گیری های علمی آنچنانی، از جمله روش های روشنفکری عامه پسندانه در فضای مجازی است. تا اینجای کار مشکلی وجود ندارد، محتوایی جذاب تولید شده و به سرعت منتشر و مصرف می شود؛ مشکل از جایی آغاز می شود که این دسته از دوستان به اصطلاح روشنفکر، نکاتی را منتشر می کنند که این نکات در ظاهر، مهم و انتقادی هستند ولی با نگاهی دقیق تر مشاهده می کنیم که این مطالب، هدف ثانویه دیگری غیر از تولید محتوای مصرفی و پیش پا افتاده را دنبال می کند و گویی که اساسا برای تحمیق سازی و انحراف ذهن مخاطب از اصل ماجرا نگارش می شوند.
>
:: فوتبال و روانکاوی جامعه ایرانی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۴/۱۶ | 

فوتبال و روانکاوی جامعه ایرانی
فوتبال به مثابه امر واقع لکانی

رضا شجیع (بخش هایی از سخنرانی در پژوهشگاه میراث فرهنگی - تیرماه 97)

ابتدا ضروری است چارچوب بحث خود را مشخص کنم، وقتی قرار است در مورد جام جهانی فوتبال صحبت کنم دقیقا مقصود ما چیست و نقطه تمرکز بحث بر روی چه محوری قرار دارد؟ آنچه مسلم است؛ فوتبال فرزند بر حق مدرنیته است و تمامی فرایندهای عقلانی سازی مدرنیته در فوتبال هم رسوخ کرده و این ورزش را به صنعتی رسانه ای شده با چاشنی جهانی سازی تبدیل کرده است. در حالی که تمامی فرایندهای آن از خارج تا لبه زمین چمن، همان اصول سخت دنیای ماشینی را به مثابه "تز" دنبال می کنند، خود بازی به مثابه "آنتی تز"، لذت و وهم مورد نیاز انسان برای تحمل این دنیای ماشینی را به مثابه "سنتز" تولید کرده و در کنار آن اهداف سرمایه داری خود را نیز دنبال می کند. از این منظر، فوتبال در جایگاه ممتازی است که نباید قدرت آن را دست کم گرفت. در اینجا محور توجه من به فوتبال و جام جهانی، خود بازی و کنش های هواداری پیرامون آن است و در این مجال کمتر به تشریح رویداد جام جهانی به مثابه یک فرارسانه جمعی با درون مایه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی خواهم پرداخت.

>
:: فوتبال، ما و آرزوهایمان ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۴/۲ | 
فوتبال، ما و آرزوهایمان

رضا شجیع

فوتبال هرگز نمی تواند آینه ای تمام نمای ما و جامعه مان باشد، این جمله را فراموش کنید. فوتبال چون عروسی است که هر کس چیزی را در چهرهء او می بیند که دوست دارد ببیند. حسی را در شما بر می انگیزد که دوست دارید برانگیخته شود. در واقع هر نشانه ای که مد نظر شما باشد، فوتبال همان را به شما نشان می دهد، بخواهید زشت ببینید، زشت می نماید و بخواهید گولش را بخورید، گولتان می زند.

✅ کافی است نتیجه به نفع ما تمام شود تا دیگر هیچ صدای انتقادی شنیده نشود. عده ای تلاش می کنند از نحوه بازی ایران انتقاد کنند و شانسی بودن پیروزی در رقابت را به همگان یادآور شوند. اما دیگر صدای این جمع قلیل به گوش نمی رسد. به قول گزارشگر بازی، فوتبال ما را به آرزوهایمان رسانده است. اما این آرزوها چه هستند که فوتبال قدرت برآورده کردن آنها را دارد؟
>
:: هفت عادت غریزی مغز ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۴/۲ | 
هفت عادت غریزی مغز

مغز ما با همه پیچیدگی اش، چون به تدریج تحول یافته است بخشی از سیم کشی اش مربوط به شرایط زیست دوران قدیمی تر بشر است. به همین خاطر، دچار عادت هایی غریزی شده است که ترک آن خیلی مشکل است:

۱ –  ما راحت تریم که با عقیده مورد پسند جامعه همراه باشیم و مهم هم نیست چقدر احمقانه و حتی مخرب باشد. ذهن ما دوست ندارد مستقل و مجزا فکر کنیم چون حیات و بقای ما در گرو زندگی جمعی و قبیله بوده است. ما ناچار بودیم چون طرد شدن از جمع، مصادف با مرگ بود.
۲ – مغز ما دوست ندارد قبل از هر تصمیم، درنگ کند. برای مغز ما راحت تر است اول عمل کند و بعد به نتایجش بیندیشد. فکر کردن و درنگ، سبب نگرانی و تشویش و حتی خطر بوده است. زندگی در طبیعت مصادف بود با خطر شکار شدن، و ترجیح اصلی  یا بر فرار بود یا دور زدن و انکار …
>
:: آیین نکوداشت روز جهانی دوچرخه برگزار شد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۱۳ | 
آیین نکوداشت روز جهانی دوچرخه برگزار شد
 
برای نخستین بار از سوی سازمان ملل متحد، روز سوم ژوئن به نام روز جهانی دوچرخه نامگذاری شده است. از این رو وزارت ورزش و جوانان  آیین نکوداشت این روز جهانی را با همکاری نهادهای ذیربط برگزار کرد. این مراسم با حضور خادمان دوچرخه سواری همگانی کشور و جمعی از مدیران ارشد ورزش کشور در روز دوشنبه مورخ 21 خردادماه در محل آکادمی ملی المپیک برگزار شد. برای مشاهده گزارش تصویری این مراسم با شکوه به ادامه مطلب مراجعه نمایید.
>
:: پشت پرده ریاکاری ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۱۳ | 
پشت پرده ریاکاری

داود قرایلو

 
کتابی می‌خوانم به نام «پشت پرده ریاکاری». در این کتاب نوشته شده که «قفل» برای این روی در قرار داده شده که آدم درستکار را درستکار نگه دارد. یک درصد از مردم ریاکار و دزد هستند، اینها به‌دنبال بازکردن قفل‌ها و دستبرد به خانه‌ها هستند. یک درصد از مردم نیز همیشه درستکار هستند و تحت هیچ شرایطی ریاکاری نمی‌کنند. باقی 98 درصد مردم تا زمانی درستکارند که همه چیز درست باشد. یعنی اگر شرایط به نحوی رقم بخورد که آنها به حد کافی وسوسه شوند ممکن است دست به خطا بزنند. معمولاً قفل‌ها برای جلوگیری از نفوذ دزدان و ریاکاران روی در نصب نمی‌شود، چون دزدها بلد هستند که چگونه قفل‌ها را باز کنند، قفل‌ها برای حفاظت از مردم نسبتاً درستکار هستند تا آنها به قدر کافی وسوسه نشوند و درستکار باقی بمانند.
>
:: حتی بوفون قهرمان هم خداحافظی کرد ... ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۱۳ | 
حتی بوفون قهرمان هم خداحافظی کرد ...

محسن زندی

 
صحنه ی خداحافظی ساده ی بوفون را که میدیدم  با خودم فکر کردم که چرا در مملکت ما آدمها به این سادگی اهل ول کردن کارشان نیستند؟ مثلا مدیران کشور تا عزراییل خرخره ی مبارکشان را نگیرد ول نمیکنند. فوتبالیستها تا نوه شان را هم توی بازی نبرند و به آلاف و الوف نرسانند ول نمیکنند. کارمندان تا دور دوم بازنشستگی را هم تمام نکنند ول نمیکنند. معلمها تا موهایشان مثل گچ سفید نشود ول نمیکنند. استاد دانشگاه تا پدر جد بچه ها را درنیاورد و تاریخ مصرف کاغذ جزوه هایش تمام نشود ول نمیکند. و هزار مثال دیگر از این دست در دور و بر ما؛ تو خود بخوان حدیث مفصل ازین مجمل ...
>
:: نمایشگاه کتاب: "درماندگی خودآموخته در چگونه زندگی کنیم؟" ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۱۳ | 
 نمایشگاه کتاب: "درماندگی خودآموخته در چگونه زندگی کنیم؟"

ابوذر قاسمی نژاد

 
 نمایشگاه علمی، جایگاه و مکان نمایش آخرین دستاوردهاست. نمایشگاه، مسبوق به زایش و تولید است، در غیر این صورت محلی از اعراب ندارد. شواهد نشان می‌دهد که با تقلیل و فروکاست عمیق علمی روبرو هستیم. دستاوردها از زایش و نوآوری خبر نمی‌دهد، هرچه هست تکرار آن چیزی است که از قبل بوده (چاپ مجدد). چاپ مجدد یک اثر، دو معنا دارد: یکی ارزشمندی و جاودانگی یک اثر؛ دوم، فقدان رقابت در تولید. درخصوص مورد اول باتوجه به منطق حاکم بر علوم انسانی از یکسو و این گفتۀ پوپر که زندگی سراسر حل مسئله است و ارزش یک تئوری به ابطلال آن است، جای هیچ تردیدی نمی‌ماند که تولید جدید برای فهم شرایط جدید یک امر ضروری و ابتدایی است. در علوم انسانی، جاودانگی در نوشتن و گفتن نداریم اما، در نمایشگاه با سلطۀ شق اول و فرودستی شق دوم روبرو بودیم. این نشان می‌دهد که کشاکش آراء و تولید نظری با بحران روبروست. در فقدان زایش علمی به سر می‌بریم، زایشی که بتواند آنچه که از قبل بوده را به چالش بکشد.
>
:: کتاب پایداری از طریق ورزش توسط انتشارات شورآفرین منتشر شد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۱۳ | 
کتاب پایداری از طریق ورزش توسط انتشارات شورآفرین منتشر شد
 
امروزه بحران‌های محیط زیستی تبدیل به یک معضل جهانی شده و تلاش‌های گسترده‌ای از سوی کشورها و مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای به منظور مقابله با آلودگی‌ها و تخریب محیط زیست صورت می‌گیرد. بی‌شک داشتن آگاهی، لازمه انجام هر گونه اقدامی است. ارتقای سطح دانش عمومی نسبت به موارد مرتبط با مسایل محیط زیستی، گامی سازنده برای به حداقل رساندن آسیب‌های وارد بر منابع طبیعی و محیط زیست به شمار می‌رود. اگرچه ورزش در زمره بزرگ‌ترین تخریب کنندگان محیط زیست قرار ندارد، اما می‌تواند آسیب‌ها و صدمه‌های کوچک و بزرگ بسیاری به آن وارد سازد و متقابلاً و در عین حال، عملکرد ورزش نیز از نظر کیفیت، می‌تواند در نتیجه شرایط نامطلوب محیط زیستی، محدود شده و یا کاهش یابد، فارغ از آن که این شرایط، به وسیله عوامل ورزشی یا غیرورزشی ایجاد شده باشند.
>
:: اوضاع نابسامان کتاب در حوزه علوم ورزشی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۱۳ | 
 گزارش اولین نشست گفتگو و نقد علمی ورزش ایران
اوضاع نابسامان کتاب در حوزه علوم ورزشی
 
اولین نشست از سلسله نشست های گفتگو و نقد علمی ورزش ایران در محل دانشکده تربیت بد نی دانشگاه تهران برگزار شد. موضوع اولین نشست که به نقد کتب علوم ورزشی اختصاص یافته بود با حضور جمعی از صاحب نظران، مولفان برتر کشور برگزار شد. در ادامه خلاصه ای از نظرات سخنرانان ارایه می شود:
>
ورود کاربران
نام کاربری
رمز عبور
ورود خودکار
بازیابی رمز عبور
::
آمار بازدیدها
تمام بازدید‌ها: 1239168
بازدید 24 ساعت قبل: 2135
::
Academic Web Tools
اتاق‌های گفتگو:
پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع Dr. Reza Shajie Official Website
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3742