[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره من :: عضویت در پایگاه :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره من::
یادداشت های من::
وب نوشت::
اخبار و اطلاع رسانی::
تالار افتخارات::
سوابق اجرایی::
پژوهش ها::
کتاب ها::
در رسانه ها::
نقد و معرفی کتاب::
گالری::
دانلود فایل::
بانک پاورپوینت::
کتاب الکترونیک::
فوتبال و جامعه::
ورزش و محیط زیست::
پیوندها::
ارتباط با من::
تسهیلات پایگاه::
عضویت در پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
:: خوش آمدید ::

AWT IMAGEAWT IMAGEAWT IMAGE

:: تصویر آینده ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۸/۲۴ | 
گزارش حضور در اجلاس بین المللی تناسب اندام و بدنسازی
تصویر آینده

رضا شجیع

 
- نیم قرن طول کشید تا غرب اشتباه خود را اصلاح کند. عروسک های باربی با اندام بسیار لاغرشان، به معیاری برای میلیون ها کودک و نوجوان در سراسر جهان تبدیل شدند و خواسته یا ناخواسته، به صنعت فرهنگی پولسازی تبدیل شدند که تناسبی با واقعیت زندگی انسان مدرن نداشتند. تنها ملاکی برای سنجش تناسب و زیبایی بودند و احساس ناخوشایند بد هیکل بودن را به میلیون دختر و زن در سراسر جهان تحمیل کردند. مشابه همین اتفاق برای مردان هم رقم خورد. جایی که هالیوود همگام با پیشرفت بدنسازی و پرورش اندام، بدن های ورزیده و عضلات حجیم و چشم نواز مردانی را به نمایش می گذاشت که به اندام میلیون ها مرد بی تحرک و بدهیکل در سراسر جهان طعنه می زد. اما مثل اتفاق عروسک های باربی، یک جای کار ایراد داشت؛ همه چیزی را تحسین می کردند که دستیابی به آن را برایشان تقریبا غیرممکن بود. نگرشی که با تمایل شدید انسان مدرن به سرعت و زودخواهی در تعارض بود. از اینجا به بعد است که انسان، جستجوی خود را برای یافتن راه حل های میان بر و زودبازده آغاز می کند. راه حل هایی که برایش گران تمام می شود و در بسیاری از موارد سلامت او را نیز به خطر می اندازد.
>
:: عقیم پروری سیستماتیک ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۸/۲۴ | 
عقیم پروری سیستماتیک

مهدی سلیمانیه

در هر دو مقطع تحصیلی ارشد و دکتری دانشگاه، شاگرد اول بود‌. اما توان نوشتن یک متن هزار کلمه‌ای را نداشت. یادم هست که برای نوشتن یک مقاله مفهومی، ایده نداشت و در اواخر ترم، از عدم توانایی نوشتن، به گریه افتاد. در تمام طول دوران تحصیل‌اش، نه در هیچ فعالیت دانشجویی شرکت کرد، نه مطلبی در نشریه‌ ای نوشت، نه موضوع پایان‌نامه‌اش ربطی به درد مردم‌اش داشت. آرام می‌آمد و آرام می‌رفت. از همان کنار. اما نام تمامی مجلات دارای امتیاز علمی و پژوهشی را می‌دانست. با جزئیات می‌دانست که هر مقاله ای که منتشر شود، چند امتیاز دارد  و ... ماه قبل شنیدم که عضو هیأت علمی یکی از مهمترین دانشگاه‌های تهران شد.
>
:: گفتگوی فرهنگ امروز با رضا شجیع در مورد جامعه شناسی فوتبال ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۸/۲۴ | 
گفتگوی فرهنگ امروز با رضا شجیع در مورد جامعه شناسی فوتبال

رضا شجیع، دانش‌آموختۀ ممتاز دانشگاه تربیت مدرس و عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور، سال‌هاست در قلمرو جامعه‌شناسی ورزش و به‌طور مشخص، فوتبال، تحصیل و فعالیت داشته است. او که رسالۀ دکترای خود را در حوزۀ تصمیم‌گیریِ اخلاقیِ بازیکنان حرفه‌ای فوتبال ایران نوشته است، در کتابی با عنوان «رویکردها و نظریه‌ها در جامعه‌شناسی فوتبال» منتشرشده توسط نشر شورآفرین در سال 1395 به‌شکلی جامع به مباحثِ اصلیِ این زیرمجموعۀ مطالعات جامعه‌شناختی در ورزشِ فراگیرِ فوتبال پرداخته است. هم‌چنین به‌تازگی کتابی با عنوان «یک بازی دونیمه‌ای؛ فوتبال، تلویزیون، جهانی‌سازی» اثر کارنل سندوس با ترجمۀ مشترکِ ایشان توسط نشر چشمه به بازار ارائه شده است. این گفت‌وگو با توجه به سوابق مطالعاتی و نوشتاریِ ایشان و ذیل مدخلِ جامعه‌شناسی فوتبال در فضای مطالعات بینارشته‌ای انجام شده است.
>
:: کدام ورزش؟ کدام هفته؟ ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۲۹ | 
کدام ورزش؟ کدام هفته؟
 
گاندی را برای افتتاح بیمارستانی در هند دعوت کردند و از او درخواست کردند افتخار افتتاح بیمارستانی جدید و مجهز در دهلی را بر عهده بگیرد. اما گاندی این دعوت را نپذیرفت. او گفت؛ زمانی که نظام بهداشت هندوستان را به نقطه ای رساندید که دیگر نیازی به ساخت و افتتاح بیمارستان نبود، آنگاه برای بستن درب بیمارستان ها با افتخار در مراسم ها حضور خواهم یافت. 
این روزها به مناسبت هفته تربیت بدنی و ورزش از در و دیوار برایم تبریک می ریزد، اما متاسفانه از پاسخ به اکثر آنها معذورم.
 
- چطور به رشته تحصیلی خود افتخار کنم، در حالی که ماهانه چندین جوان، در آرزوی رسیدن به اندام رویایی و به دلیل مصرف داروها و مکمل های تقلبی جانشان را از دست می دهند. 
- چطور به رشته تحصیلی خود افتخار کنم، در حالی که هفتاد درصد مردم ایران، در حد جبران یک وعده غذایی خود نیز فعالیت بدنی مناسب ندارند. 
>
:: فوتبال؛ ورزشی سرمایه‌سالار یا فرایندی مهم در جهانی شدن؟! ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۲۹ | 
نقدی بر کتاب یک بازی دو نیمه‌ای ترجمه رضا شجیع و علی‌ نامدار‌آزادگان؛ نشر چشمه
فوتبال؛ ورزشی سرمایه‌سالار یا فرایندی مهم در جهانی شدن؟!

محمد قاسمی
 
بی‌گمان فوتبال در سده اخیر یکی از پرطرفدار ترین ورزش ها بوده حالا در قرن بیست و یکم و با اشاعه رسانه‌های دیجیتال این تاثیر گذاری به مراتب بیشتر هم شده. از مخاطبین میلیونی و حتی میلیاردی تورنمنت‌های مهم این رشته همچون جام جهانی که بگذریم، بازی های باشگاهی که به صورت متداوم در طول سال برگزار می شوند، در مجموع صنعتی پولساز را به وجود آورده اند که رد تاثیرات آن را در عرصه های مختلف می توان دید. اما آیا با در نظر داشتن محبوبیت فراگیر و اثرگذار فوتبال، حاشیه و متن این رشته آن‌چنان که باید مورد نقد و بررسی همه‌جانبه قرار گرفته است؟ شاید در این زمینه گامهایی برداشته شده باشد؛ اما دایره اهمیت فوتبال چنان گسترده شده که در یکی دو دهه اخیر، مورد توجه جامعه‌شناسان و نظریه پردازان و حتی فیلسوفان نیز قرار گرفته است که این نشان از اهمیت آن و جنبه‌های پرداخته نشده از فوتبال حرفه‌ای دارداز این جهت شاهد رشد انتشار  کتاب‌ها و مقالاتی هستیم که به موضوع فوتبال اختصاص یافته اند، این آثار از ابعاد و جنبه‌های مختلفی فوتبال را مورد بررسی قرار می دهند، در جایی اثر اجتماعی آن مورد بررسی قرار گرفته و در تحقیق دیگری عوامل بیرونی موثر در آن مورد توجه ویژه بوده. ترجمه و انتشار چنین آثاری در این نیز رونقی به مراتب بیش از گذشته یافته که بی ارتباط به تلاش فوتبال وطنی برای حرفه ای شدن در دهه اخیر نبوده است.
>
:: فوتبال ایران در مرحله جنینی باقی مانده است ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۳ | 

فوتبال ایران در مرحله جنینی باقی مانده است
.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، حوادث تلخ در ورزشگاه های کشور در هفته های آغازین لیگ برتر و فراوانی خشونت های کلامی، سوالات بسیاری را در خصوص چرایی وقوع این حوادث مطرح ساخته است. شجیع استاد دانشگاه و جامعه شناس فوتبال در میزگردی در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، ضمن کالبد شکافی این گونه خشونت های کلامی و حوادث، به تجربه دیگر کشورها برای مدیریت هرچه بهتر ورزشگاه ها اشاره و عنوان کرد مدیریت فوتبال در ایران، هنوز در مقدمات کار مانده و همچنان راهی طولانی تا رسیدن به ورزشگاه های عاری از خشونت های کلامی و درگیری، در پیش است. مشروح اظهارات این مدرس دانشگاه در این میزگرد تخصصی را در ادامه مطلب بخوانید: 

>
:: معلم حواسش کجاست؟ ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۶/۶ | 
معلم حواسش کجاست؟

رضا شجیع
 
پس از مدت ها تبلیغ مناسبی را برای تحلیل پیدا کردم. تبلیغی که این روزها با جمله معلم حواسش هست فضای شهر را تحت تأثیر قرار داده است. اگر تا دیروز، در مورد حواس جمع بودن یا نبودن معلم تردید داشتم، امروز دیگر مطمئن شدم که معلم حواسش نیست. تبلیغ مربوط به بیمه معلم است و از تکنیک جایگزینی برای کسب اعتبار در ذهن مخاطب استفاده می کند، جایی که می خواهد از تداعی معنایی واژه معلم نظیر دلسوزی، مظلومیت و غیره استفاده کرده و اعتباری نسبی برای بیمه در ناخودآگاه ذهن مخاطب دست و پا کند. در اینجا حواس جمع بودن معلم، به نگرانی های عمومی در مورد وضعیت آموزشی طعنه می زند و ناخواسته در پی بازسازی اعتباری است که طی سال های اخیر و به دنبال اتفاقات تلخ برخی مدارس غیرانتفاعی خدشه دار شده است. 
>
:: خائن بازنشسته ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۶/۴ | 
خائن بازنشسته

رضا شجیع

صدای سوت و کف حضار یک لحظه هم قطع نمی شد، مراسم مربوط به بازنشستگی مدیری شناخته شده بود که بعد از چهل سال به پایان خط رسیده بود. گلی به گردنش انداخته بودند و یک به یک در ستایشش سخنرانی می کردند. یکی گفت که او طی چهل سال کار اداری، حتی یک دقیقه هم با تأخیر در محل کار حاضر نشده است. دیگری از حضور مستمر و به موقع او در جلسات گفت و اینکه مدیریت جلساتش بی نقص و حرفه ای بوده است. یکی گفت برای یک روز هم ناهار بیت المال را نخورده و اگر هم خورده هزینه اش را پرداخت کرده است. یکی از سخنرانان گفت؛ او مرد قانون است و حتی یک خط شکایت و تخلف در پرونده کاری او مشاهده نمی شود. صدای تشویق حضار یک لحظه هم قطع نمی شد و برخی از حضار بغض کرده بودند و با دستمال اشکهایشان را پاک می کردند. به نظر می رسید بزرگ مرد مدیریت کشور در حال خداحافظی است و پر کردن جایگاهش، چیزی شبیهه کابوس است.
>
:: اولین آیین اعطای تندیس ملی باشگاه داری برگزار می شود ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۶/۴ | 
اولین آیین اعطای تندیس ملی باشگاه داری برگزار می شود
 
هر ساله در کشور ما به مناسبت های گوناگون فعالیت های ارزنده ای در راستای شناسایی، معرفی و در نهایت تشویق باشگاه ها و ورزشکاران در سطوح مختلف برگزار می گردد که جملگی علاوه بر تجلیل از نخبگان و برگزیدگان ورزشی،مشوق جامعه ورزشی به فعالیت های سازنده نیز می باشد.
دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران و معاونت ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان در راستای عمل به رسالت اجتماعی خود مبنی بر ارتقای تراز علمی و توسعه خدمات تخصصی حوزه ورزش، نسبت به برگزاری آیین اعطای تندیس ملی باشگاه داری (ویژه باشگاه های عمومی و تندرستی) با رویکرد علمی، فرهنگی و اجتماعی اقدام نموده اند. اقدامی که می تواند ضمن برقراری پیوند میان دانشگاه ها و باشگاه ها، زمینه ورود هدفمند و کابردی جامعه علمی به حوزه عملیاتی ورزش را فراهم نموده و فرصت های ارزشمندی را فراروی هر دو گروه؛ جامعه علمی و عملی بخش ورزش پدیدار نماید.
برای مشاهده پوستر جشنواره به ادامه مطلب مراجعه نمایید.
>
:: کتاب گفتمان ورزش همگانی منتشر شد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۶/۴ | 
کتاب گفتمان ورزش همگانی منتشر شد
 
امروزه پدیده ورزش در سراسر جهان به عنوان جزئی جدا نشدنی از فرهنگ، سیاست و اقتصاد دولت و حکومت­ها محسوب می شود. این پدیده به دلیل نقش تاثیرگذارش بر سلامت جوامع به میزان قابل توجهی مورد توجه دولت ها و نظام سیاسی قرار گرفته است. چرا که پایین بودن سطح فعالیت بدنی منظم، به اندازه­ای شایع و همه­ گیر شده است که بیشتر از پنج میلیون مرگ سالانه در جهان به آن نسبت داده می شود. مطالعات اخیر نشان می­ دهد؛ بیش از نیمی از جمعیت جهان فاقد فعالیت­ های جسمانی کافی و همچنین سبک زندگی فعال هستند. در حالی که بر اساس نظر صاحب ­نظران، فعالیت بدنی نقش عمده ­ای در پیشگیری و بهبود بیماری­ هایی مانند، سرطان، بیماری­ های قلبی و عروقی، دیابت و التهاب­ های مزمن ایفا می­کند.
>
ورود کاربران
نام کاربری
رمز عبور
ورود خودکار
بازیابی رمز عبور
::
آمار بازدیدها
تمام بازدید‌ها: 1438458
بازدید 24 ساعت قبل: 1780
::
Academic Web Tools
اتاق‌های گفتگو:
پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع Dr. Reza Shajie Official Website
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3781