[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره من :: عضویت در پایگاه :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره من::
یادداشت های من::
وب نوشت::
اخبار و اطلاع رسانی::
تالار افتخارات::
سوابق اجرایی::
پژوهش ها::
کتاب ها::
در رسانه ها::
نقد و معرفی کتاب::
گالری::
دانلود فایل::
بانک پاورپوینت::
کتاب الکترونیک::
فوتبال و جامعه::
ورزش و محیط زیست::
پیوندها::
ارتباط با من::
تسهیلات پایگاه::
عضویت در پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الكترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در كادر زیر وارد كنید.
..
:: خوش آمدید ::


:: واکاوی خشم‌های بانوان در فوتبال/ زنانی که دست بزن دارند! ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۳/۸ | 
واکاوی خشم‌های بانوان در فوتبال/ زنانی که دست بزن دارند!
 
فارس-  لیگ برتر فوتبال بانوان این روزها در حالی پیگیری می‌شود که در چند مسابقه زد و خورد در بین بازیکنان و مربیان تیتر برتر روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها شده است. اگرچه تمامی گزارشات مربوط به این درگیری‌ها به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ارسال شده و آنها نیز قول برخورد با متخلفان را داده‌اند، اما سوال اصلی اینجاست چه چیزی باعث عامل خشونت و درگیری در بین زنان ورزشکار می‌شود؟ درگیری‌هایی که علاوه بر فحاشی و زد و خورد، بعضا منجر به تهدید هم شده است. چه اتفاقی باعث شده تا از ورزشکاران که الگوی جامعه هستند و صحبت از آنها، کلمه "جوانمردی و روح پهلوانی" را تداعی می‌کند، تا این حد به خشونت روی می‌آورند؟
>
:: تدابیری برای کاهش خشونت در ورزشگاه ها ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۳/۸ | 
تدابیری برای کاهش خشونت در ورزشگاه ها

ایرنا- برخی از کارشناسان معتقدند برای کاهش خشونت در ورزشگاه ها، صرفا اعمال برخوردهای انضباطی و جریمه بدون توجه به تامین زیر ساخت های لازم نمی تواند، اقدامی اثر بخش باشد و از این رو توجه به اموری از قبیل مدرن سازی سازوکار بلیت فروشی، کنترل های غیر فیزیکی و پیش بینی امکانات رفاهی برای تماشاگران بیش از پیش اهمیت دارد.
به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، بروز درگیری‌ در بازی پرسپولیس و سپاهان و حوادث ورزشگاه یادگار امام تبریز بعد از بازی تراکتور سازی و پیکان و اخیرا بروز خشونت و درگیری در فوتبال بانوان بین تیم های ذوب آهن و شهرداری سیر جان، این سوال را در ذهن‌ها ایجاد می کند که این همه میزان خشونت در ورزشگاه‌های ایران از کجا نشات می‌گیرد؟ و چگونه می توان به رفع و کنترل این حجم از خشونت پرداخت؟
 در گفت و گویی که با رضا شجیع، پژوهشگر حوزه ورزش و استاد دانشگاه انجام شد، سعی گردید  به سوالات فوق پاسخ داده شود.
>
:: فرصت سازی از تقابل فوتبالی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۲/۲۸ | 
فرصت سازی از تقابل فوتبالی
 

دنیای اقتصاد/ بی‌نظمی کم‌سابقه، ضرب و شتم، درگیری هواداران، آسیب رساندن به بازیکنان و داوران و... تبدیل به عادت‌های چند هفته اخیر فوتبال ایران شده‌اند. هر گاه بحث بر سر این موضوعات داغ شود، گزینه اول، واکنش‌های جبری و استفاده از قوه قهریه است. اما واقعیت این است که چنین برخوردی صرفا از جنس واکنشگری و نه کنشگری است. با این رویکرد، تنها این سیگنال منتشر می‌شود که با اصل ماجرا مشکل نداریم و با بروزهای موقتی و جریان‌ساز آن مشکل داریم. این نظر رضا شجیع، پژوهشگر جامعه‌شناسی ورزش است. از نگاه این استاد دانشگاه، شعارها، رنگ‌ها، پرچم‌ها، لباس‌ها و تشویق‌ها، نشانه‌های مشترکی هستند که صدها نقطه پراکنده را به یک نقطه مشترک جمعی پیوند می‌دهند و به هوادار، لذت مشاهده «خود» تکثیر شده‌اش را هدیه می‌دهند. در واقع گفته‌های شجیع نشان می‌دهد که یکی از معضلات، نوع نگاهی است که در کشور به مقوله هواداری وجود دارد، نگاهی که در طول ۴۰ سال گذشته سنتی باقی مانده و بر این پیش‌فرض استوار است که هوادار، اوباش بالقوه‌ای است که هر لحظه امکان بالفعل شدن ظرفیت آشوب‌گری‌اش وجود دارد. این استاد دانشگاه در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» ضمن مروری بر ریشه‌های اوباشگری در فوتبال ایران از منظر سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، راه‌حل‌های پایدار حل مساله را ارائه کرده است. یکی از این راه‌حل‌های ساده و کم‌هزینه، اجازه ورود زنان به ورزشگاه است که می‌تواند همان‌طور که فضای بازار تهران را تعدیل کرده است (طبق بررسی پژوهش‌ها)، فضای ورزشگاه‌ها را هم از خشونت‌های معطوف به جنسیت مذکر نجات دهد. راه‌حل‌های ارائه شده از سوی رضا شجیع می‌تواند جایگاه فوتبال در بازتولید تقابل خیر و شر، در یک قاب متمدنانه را بازیابی کند.
>
:: ایسنا: کجای پازل فوتبالمان اشتباه است؟ ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۲/۲۲ | 

کجای پازل فوتبالمان اشتباه است؟

ساعت ۲۰:۱۵ روز جمعه شش اردیبهشت بیژن حیدری در سوت خود دمید تا الکلاسیکوی ایران که نه، بلکه نبرد در میدان جنگ آغاز شود، نبردی که از روی سکوهای ورزشگاه از دقایقی پیش از آغاز بازی شروع و سپس به درون زمین کشیده شد و هر بار که بازیکنان درگیر می‌شدند سکوها نیز ملتهب‌تر می‌شد، اما چرا. چرا تماشاگران دو تیم پرطرفدار کشور به جای اینکه از بازی زیبای دو تیم پر قدرت خود لذت ببرند به سوی یکدیگر سنگ، صندلی و … پرت کردند؟ به گزارش ایسنا، دلیل اینکه تماشاگران فوتبال در ایران به خصوص تماشاگران تیم‌های پر طرفدار به جای نگاه کردن به زمین مسابقه بیشتر وقت خود را صرف فحاشی، یا پرتاب سنگ و … می‌کنند، چیست؟ کجای پازل فوتبال این کشور مشکل دارد، چه چیزی سر جای خود نیست؟ پس از مدیریت نامناسب وضعیت اجتماعی و روانی ورزشگاه‌های کشور مگر چگونه است که ما به جای فوتبال جنگ می‌بینیم و به جای لذت بردن، ژانر وحشت را روی سکوها اکران می‌کنیم؟  برای بررسی این چراها و واکاوی این موضوع با رضا شجیع، استاد دانشگاه، پژوهشگر جامعه شناسی فوتبال و مسئول دبیرخانه کمیسیون فرهنگی تربیت بدنی و ورزش کشور به گفت وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید:

>
:: «سیلی» بر صورتمان ... ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱/۱۷ | 
«سیلی» بر صورتمان ...

رضا شجیع
 
حس‌ و حالم شبیه حس‌و حالی است که بر مشاور امپراطور معروف داستان هانس کریستین آندرسون گذشت. داستان را حتما خوانده یا شنیده اید؛ دو شیاد که خود را خیاط جا‌ زده اند‌ ادعا می کنند می‌توانند برای پادشاه لباسی بدوزند که افرادی که لایق منصب و جایگاه فعلی شان را ندارند از دیدن لباس عاجزند. بدین ترتیب دو شیاد داستان، شبانه روز به دوختن لباسی [شما بخوانید مدیریت امور] مشغول می شوند که عملا وجود ندارد و در واقع اصلا هیچ کاری نمی کنند. مشاوران امپراطور که شبانه روز برای پیشرفت کار گسیل می شوند بالطبع هیچ چیزی بر روی ماشین های پارچه بافی نمی بینند اما جرأت نمی کنند راستش را بگویند، چون فکر می کنند با گفتن آنچه می بینند، بی لیاقتی شان برای پست و مسئولیتی که دارند برملا شود. آنها در نهایت با تملق و چاپلوسی از شکوه و جلال لباسی سخن می گویند که عملا وجود خارجی ندارد. کاری که در نهایت امپراطور عریان را به خیابان های شهر می کشد تا افتخار دیدن لباس فاخر را به مردم نیز هدیه کند. جالب آنکه مردم نیز از ترس متهم شدن به حماقت و بلاهت، در این توهم جمعی سهیم می شوند. تا اینکه ...
>
:: ضرورت تشکیل شبکه ملی ورزش شهروندی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۲۷ | 
دبیر شورای راهبردی وزارت ورزش و جوانان:
با تشکیل شبکه ملی ورزش شهروندی اقدامات غیر یکپارچه در ورزش همگانی رفع می شود

دبیر شورای راهبردی وزارت ورزش و جوانان گفت : فقدان هم افزایی و همکاری بین بخشی بین نهادهای مرتبط با ورزش همگانی، کار را به جایی رسانده که اقدامات وسیع نهادهای مختلف در حوزه ورزش همگانی با خروجی مشخص و ملموسی همراه نبوده است.
>
:: حرفه ای گری؛ واژه ای تصنعی در ورزش ایران ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۱۵ | 
حرفه ای گری؛ واژه ای تصنعی در ورزش ایران

رضا شجیع

 
در حدود چهار دهه پیش مقاله‌ای در یکی از مجلات انگلیسی منتشر شد که تیتر آن این بود: اگر می خواهید اخلاق خود را درست کنید به سراغ چیزی غیر از ورزش بروید. ماجرا این است که واقعیت ورزش روز به روز با انتظارات و ایده آل های مطلوبی که در شعار به آنها معتقد است، فاصله می گیرد و اگر روزی با شنیدن نام ورزشکار، به یاد ارزش های مثبتی نظیر پهلوانی؛ از خود گذشتگی؛ قدرت غلبه بر هوای نفس و مضامین اینچنینی می افتادیم، امروز مدلول های دیگری در ذهنمان شکل می گیرند که متأسفانه از ایده آل ها و ارزش های مطلوب فاصله گرفته و در حال بازتاب دهی تصویری منفی در افکار عمومی است که مصداق از آن طرف بوم افتادن بوده و باز هم با واقعیت‌های ورزش ناهماهنگ و ناسازگار است. این امر بدین معناست که رفتار نامطلوب یک ورزشکار و به‌ویژه فوتبالیست آنقدر با جزئیات رسانه ای شده و از جنبه‌های مختلف مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد که گاهی یک یا تعداد محدودی ورزشکار یک تنه، وظیفه ساخت و جهت دهی افکار عمومی و از همه مهمتر وظیفه معناسازی نسبت به ادراک عمومی ورزشکار در جامعه ایرانی را به دوش می کشند. کافی است به این فکر کنید که برای شما یا دخترتان خواستگار آمده و تنها چیزی که از شغل خواستگار می دانید این است که او یک «فوتبالیست حرفه‌ای» است. واکنش اولیه ذهن و به عبارت دیگر خوانشی اولیه که از مواجه با این انگاره شکل می گیرد، محصول ...
>
:: سلسله نشست های بازخوانی چهل سال ورزش پس از انقلاب اسلامی برگزار شد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ | 
سلسله نشست های بازخوانی چهل سال ورزش پس از انقلاب اسلامی برگزار شد + عکس

سلسله نشست های بازخوانی چهل سال ورزش پس از انقلاب اسلامی به ابتکار کارگروه ورزش و جوانان ستاد گرامیداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی با حضور مدیران ارشد، کارشناسان و اصحاب رسانه از ششم لغایت سیزدهم بهمن­ ماه 97 در محل تالار اجتماعات وزارت ورزش و جوانان برگزار شد. هدف از برگزاری این نشست ­ها؛ مرور دستاوردهای دستگاه متولی ورزش و امور جوانان طی چهل سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، طرح چالش­ های چهار دهه و در نهایت دستیابی به راهبردهای رفع چالش ­ها در آستانه ورود به دهه پنجم انقلاب بود که خوشبختانه با مشارکت بسیاری خوب علاقه­ مندان و بویژه کارشناسان حوزه­ های مختلف ستادی و  رسانه ­های جمعی همراه شد. به زودی گزارش کامل محتوای این نشست ها در این سایت منتشر خواهد شد. گزارش تصویری تصویری نشست ها را می توانید در ادامه مطلب مشاهده نمایید. 
>
:: گزارش عملکرد کمیسیون فرهنگی تربیت بدنی و ورزش کشور منتشر شد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ | 
گزارش عملکرد کمیسیون فرهنگی تربیت بدنی و ورزش کشور منتشر شد
 
ساماندهی امور فرهنگی در بخش ورزش کشور از جمله دغدغه ­ها و موضوعاتی است که از دهه گذشته مورد توجه جدی سیاست­ گذاران و برنامه ­ریزان حوزه فرهنگ و ورزش کشور بوده است. در این راستا، سازمان تربیت ­بدنی در سال 1384 با اخذ مصوبه از شورای ­عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر تأسیس کمیسیون فرهنگی تربیت­بدنی کشور از پشتوانه حقوقی برای ساماندهی امور فرهنگی در ورزش کشور برخوردار شد. متعاقباً با تدوین و تصویب آیین­ نامه کمیسیون مذکور در سال 1387، ساختار و ساز وکارهای لازم و نیز دستگاه ­های عضو و ذی­سهمان برای این مهم طراحی و پیش ­بینی شد. با فعال­ سازی کمیسیون فرهنگی تربیت بدنی و ورزش کشور در سال 1393، روند ساماندهی امور فرهنگی در بخش ورزش کشور با رشد و شتاب بیشتری همراه گردید، به گونه ­ای که تا پایان سال 1397،  28 جلسه کمیسیون با حضور نهادهای مرتبط و دستگاه ­های اجرایی عضو برگزار شد که مصوبات و تصمیمات شایسته و قابل توجهی را در برداشته است.
>
:: شجیع: پژوهشگاه باید ایده‌های مغفول مانده گذشته را اجرایی کند ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۹ | 
در گفتگو با ایسنا مطرح شد
شجیع: پژوهشگاه باید ایده های مغفول مانده گذشته را اجرا کند

عضو هیات علمی دانشگاه معتقد است که با تغییر در مدیریت پژوهشگاه علوم ورزشی این انتظار وجود دارد که فضا برای فعالیت گروهای گسترده‌تری از اعضای هیات علمی و پژوهشگران حوزه ورزش باز شود و ایده‌های مغفولی که در گذشته به دلیل مسن بودن بدنه مدیریتی قابلیت اجرایی نداشت، وارد فاز اجرایی شود.
>
ورود کاربران
نام کاربری
رمز عبور
ورود خودکار
بازیابی رمز عبور
::
آمار بازدیدها
تمام بازدید‌ها: 2081770
بازدید 24 ساعت قبل: 4963
::
Academic Web Tools
اتاق‌های گفتگو:
پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع Dr. Reza Shajie Official Website
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3961