[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره من :: عضویت در پایگاه :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره من::
یادداشت های من::
وب نوشت::
اخبار و اطلاع رسانی::
تالار افتخارات::
سوابق اجرایی::
پژوهش ها::
کتاب ها::
در رسانه ها::
نقد و معرفی کتاب::
گالری::
دانلود فایل::
بانک پاورپوینت::
کتاب الکترونیک::
فوتبال و جامعه::
ورزش و محیط زیست::
پیوندها::
ارتباط با من::
تسهیلات پایگاه::
عضویت در پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
:: خوش آمدید ::

AWT IMAGEAWT IMAGEAWT IMAGE

:: خطر سندرم تد برای دولتی ها ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۱۹ | 
خطر سندرم تد برای دولتی ها

رضا شجیع

 
به مانند کسی که آبله های قرمز صورتش عیان شده و در معرض دید قرار گرفته است، به نظر می رسد سندرم تفکر دولتی آرام آرام در رفتار من نیز عیان شده است. در هفته های اخیر به طور جداگانه از دو نفر شنیدم که افکارم در حال دولتی شدن است. این اولین خطر بالقوه ای است که هر فرد شاغل دولتی را تهدید می کند و از آنجا که آثارش تدریجی و آرام است، عوارض آن نیز بسیار مخرب خواهد بود. این بازخوردهای تکان دهنده فرصتی برای اندیشیدن و بازسازی افکارم فراهم نمود. به راستی ویژگی های سندرم تفکر دولتی (تد) چیست:
>
:: از خانه تا خیابان با شلوار ورزشی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۱۹ | 
از خانه تا خیابان با شلوار ورزشی

فردین علیخواه

این روزها شاید شما هم در پیاده‌روهای شهر و به‌ویژه در فروشگاه‌ها و پاساژها، با جوانانی مواجه شده باشید که شلوار ورزشی پوشیده‌اند. این شلوارهای ورزشی ابتدا عموماً در باشگاه‌های ورزشی به‌عنوان لباسی کاربردی و یا در فضاهای خصوصی به‌عنوان یک پیژامه مدرن پوشیده می‌شدند. ولی آیا پوشیدن شلوار ورزشی خارج از خانه و ورزشگاه را می‌توان نشانه‌ای از یک تغییر اجتماعی وسیع‌تر قلمداد کرد؟ پوشیدن شلوار ورزشی می‌تواند نشانه‌ای از گسترش « رسمیت زدایی» یا عمل « غیررسمی کردن» باشد. رسمیت زدایی؛ درواقع واکنشی است به گسترش « فرایند رسمی کردن » که در عرصه‌های مختلف اجتماعی در جریان است. رسمیت زدایی واکنشی به تهیه دستورالعمل، اساسنامه و آیین‌نامه برای عرصه‌های مختلف اجتماعی است. منظور ازجمله اخیر صرفاً تهیه دستورالعمل توسط نهادهای حکومت نیست. جریان رسمی شدن در عرصه‌های مختلف شغلی، آموزشی و حتی خانوادگی هم وجود دارد. پوشیدن شلوار ورزشی در پاساژها و مراکز خرید به خودمانی شدن و مال خود کردن مکان هم کمک می‌کند. این عمل، رخنه در فرایند جدی رسمی شدن و سست کردن آن است.
>
:: نشانه شناسی تبلیغ جدید بانک ملی به مناسبت جام جهانی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۱۹ | 
نشانه شناسی تبلیغ جدید بانک ملی به مناسبت جام جهانی
 
تبلیغ جدید بانک ملی برای حمایت از تیم ملی و جام جهانی روسیه: پیرمردی که به سختی و به کمک عصا ایستاده، مردی با لباس کارگری که تمیزی لباسش از بی مشکل بودنش خبر می دهد، جوانی با لباس غیررسمی و البته جهت نگاهی متفاوت (انگار که قهر است) و باز هم مردی با پیراهن یقه سفید (یقه بسته) با کت و شلوار مشکی و بسیار تمیزی که احتمالا نماد جامعه مدیریتی و بازاری است (و نه کارمندی)، دیوار دفاعی تیم ملی را تشکیل داده اند ... و البته هیچ زنی در مقام حمایت مشاهده نمی شود، چراکه از منظر تبلیغ کننده، ورزش امری مردانه است و تبلیغ آنجا که پر از دروغ است، کمی هم در لفافه از خود صداقت نشان می دهد.
>
:: یک بازی دو نیمه ای؛ فوتبال تلویزیون، جهانی سازی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ | 
کتاب یک بازی دو نیمه ای؛ فوتبال تلویزیون، جهانی سازی منتشر شد
 
بخشی از مقدمه مترجم؛ رضا شجیع

فوتبال و لیگ حرفه­ ای، واژه ­های جذابی هستند که هیچ ربطی به فوتبال امروز ایران ندارند. آنچه ما امروز به نام فوتبال ­حرفه­ ای ایران می­شناسیم، کاریکاتور ناشیانه­ ای است از فوتبال حرفه­ ای اروپاست و هیچ ربطی به واقعیت­ های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ایران ندارد. در یک کلام، فوتبال ایران «عقلانیت» لازم را ندارد؛ به همین دلیل هرگز نمی­ تواند مدعی توسعه باشد. وابستگی این ورزش به بودجه دولتی از یک طرف و پذیرش اجباری آن از طرف دیگر، این ورزش را به ابزاری برای تولید انبوه سرگرمی و غفلت بدل کرده است. هنوز بسیاری از سیاست­مداران و مذهبی ها این ورزش وارداتی را ابزاری برای نفوذ و سلطه فرهنگ غرب تلقی می­ کنند و البته این تصورشان خیلی هم بیراه نیست. نکته اینجاست که ایرانیان در برابر نسخه عقلانیت غربی، نسخه انفعال شرقی را در پیش گرفتند و این فوتبال بدون برنامه و تنها به واسطه فشار گاه و بیگاه نهادهای بین المللی به مسیر آرام و لاک پشتی خود ادامه می­ دهد. برای تشریح هر چه بهتر این موضوع، ضروری است به تشریح مفهوم «عقلانیت» بپردازم.
>
:: پذیرش الگو بودن اجباری نیست ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۱۰ | 
پذیرش الگو بودن اجباری نیست
 

رضا شجیع
 

این یک تناقض جدی است، لباس و پوشش ما در وهله اول ترجیحات ذهنی و فردی مبتنی بر سلیقه شخصی ماست که از طرف دیگر، الزامات جامعه را هم درنظر گرفته و به دنبال جلب رضایت جمعی در مورد نوع پوشش است. اینجا مسأله بر سر درست یا نادرست‌ بودن پوشش ورزشکاران نیست، موضوع بر سر غلبه الزام اجتماعی بر فردی و همچنین موضوع بر سر عمومی‌شدن امر خصوصی به واسطه بازتاب گسترده رفتار ورزشکاران چهره در شبکه‌های اجتماعی و در نهایت شبکه عصبی نظام اجتماعی است. سوال اصلی این است؛ اگر سوشا مکانی یا طارمی، افراد عادی بودند، آن‌قدر حساسیت روی پوشش آنها وجود داشت؟ موضوع اینجاست که چهره‌های مشهور به واسطه وسعت توجهی که دریافت می‌کنند و به واسطه خیل طرفدارانشان، شروع به مقابله با الزامات نامریی یا بایدهای اجتماعی کرده و اصطلاحا شروع به تحمیل بیشتر ترجیحات فردی خود می‌کنند. آنها به تدریج متوجه می‌شوند؛ با هر حرکتی که خلاف جریان غالب انجام می‌دهند،
>
:: داری اشتباه می‌کنی کاپیتان! ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۱۰ | 
داری اشتباه می‌کنی کاپیتان!

امیر ناظمی

در دهه‌ی ۱۹۹۰ حوادث هوایی و سقوط هواپیما در خطوط هوایی کره‌جنوبی ۱۷ برابر متوسط جهانی شده بود؛ به نحوی که در سال ۹۹ آمریکا پرواز کارکنان خود را ممنوع کرد، کانادا اخطار داد که اجازه فرود هواپیماهای این خط را معلق خواهد کرد و خطوط هوایی دلتا و ایرفرانس در عمل همکاری خود را به تعلیق درآوردند! در دنیای امروز استفاده از هواپیما به اندازه‌ی یک دستگاه قهوه‌ساز قابل اعتماد است و تنها مجموعه‌ای از اشتباهات انسانی (در حدود ۷ اشتباه پی‌درپی) می‌تواند یک پرواز را به سقوط بکشاند!
>
:: از محرم تا ولنتاین؛ قربانیان بازار ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۱۰ | 
از محرم تا ولنتاین؛ قربانیان بازار

علی بالنگا

 
چندسالی‌ست که مناسب‌ها ، مناسک و آیین‌ها دست‌خوش تغییری جدی در شکل و محتوا شده‌اند. در تضادی بنیادین هم مراسم محرم با استقبال و تشریفات بیشتری برگزار می‌شود و هم بعد از آن مراسم هالووین و کمی بعدتر شب یلدا!
بحث‌های بسیاری در این مورد درگرفته است از طرح چندگانه‌گی هویتی تا تهاجم فرهنگی و... اما می‌خواهم در این چند خط پدیده‌ را از منظر بازار ببینیم.
مسئله مصرف است. برای بازار فرقی ندارد که محل سودآوری مراسمی مذهبی است با پیشینه تاریخی یا ولنتاینِ تازه مد شده در ایران. بازار برای همه‌ی این‌ها برنامه دارد. محصول تولید می‌کند. نیاز کاذب ایجاد می‌کند برای فروش به وسیله رسانه نیاز کاذب را به یک نیاز بدیهی تبدیل می‌کند ودر چشم بهم زدنی مغازه‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی را فتح می‌کند. اما برای زنده نگه ‌داشتن این چرخه باید مخاطب (مشتری) بسازد به همین خاطر در عملی هوشمندانه طبقه‌ای را نشانه می‌گیرد که در هر وضعیتی دغدغه‌ اصلی‌اش جا نماندن از صف تفاخر و خودنمایی است. در این موقعیت باید پرسید آیا حضور سیل جمعیت در هیئتی که چند میلیون برای هرشب هزینه می‌کند تا صداوتصویر مراسمش با بهترین کیفیت چیزی از کنسرت‌ها کم نداشته باشد برای اقامه‌ی عزای حسین آمده‌اند یا عزای حسین به یک نمایش پر زرق و برق فروکاسته شده؟
>
:: والیبال و آرزوهای دست یافتنی اش ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۱۰ | 
یادداشت منتشر شده در فصلنامه دنیای والیبال
والیبال و آرزوهای دست یافتنی اش

رضا شجیع

این قانون انسان در جامعه مصرفی مدرن است که هر سطحی از لذت را به او اعطا کنی، انتظارش بالاتر می رود و نوبت بعد لذت بیشتری را طلب می کند. ورزش معاصر یکی از مهمترین ابزارهایی است که مرتبا از طریق تولید انبوه سرگرمی و خلق لحظات هیجان آور و زیبا، لذتی کم نظیر برای مخاطب ایجاد کرده و از این نظر، همچنان نقش مهمی در صنعت فرهنگی کشورها ایفا می کند. قصد ادامه این بحث را ندارم، فقط اینکه والیبال ایران لذت و موفقیتی را در سال های اخیر به مردم هدیه داده است که تکرار آنها کمترین انتظاری است که این روزها در مردم وجود دارد. دیگر کسی نمی تواند از فقدان استعداد در والیبال ایران صحبت کند، دیگر نبود حامی مالی بهانه قابل قبولی نیست و دیگر نمی شود به راحتی مخاطب والیبال دوست ایرانی را خشنود کرد.
>
:: زیباترین شش دقیقه در تاریخِ سینما ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۱۰ | 
زیباترین شش دقیقه در تاریخِ سینما

جورجو آگامبن
ترجمه‌ی: کامران برادران

 
سانچوگانزا، در جستجوی دن کیشوت، وارد سینمایی در یک شهرستان می‌شود. کمی بعد، او را می‌یابد که گوشه‌ای نشسته و به پرده‌ی نمایش خیره شده است. تماشاخانه تقریباً مملو از جمعیت است؛ بالکن- که نوعی تراس غول‌پیکر است- مملوست از بچه‌های شلوغ و پرسروصدا. سانچو، پس از چندین تلاش ناموفق برای رسیدن به دُن کیشوت، با اکراه روی یکی از صندلی‌های پایینی، کنار دختربچه‌ای (دولسینا؟)، می‌نشیند. دخترک به او آب‌نبات چوبی تعارف می‌کند. نمایش شروع شده است؛ فیلمی تاریخی. بر روی پرده، شوالیه‌های زره‌پوش بر اسبان خود می‌تازند. ناگهان، زنی ظاهر می‌شود؛ او در خطر است. دُن کیشوت ‌ناگاه برمی‌خیزد، شمشیر خود را از نیام می‌کشد، به سوی پرده می‌شتابد و با یورشی چند شروع به پاره‌پاره کردن آن می‌کند. زن و شوالیه‌ها هنوز بر روی پرده دیده می‌شوند، اما شکاف سیاهی که دُن کیشوت در آن ایجاد کرده بزرگ‌تر و بزرگ‌تر می‌شود و تصاویر را سنگدلانه در کامِ خویش فرو می‌برد. در پایان، چیزی از پرده باقی نمی‌ماند جز چارچوبی که آن را نگاه می‌دارد. تماشاگرانِ خشمگین سالن را ترک می‌کنند اما در بالکن، کودکان با شور و شوق به هلهله‌ی خود برای دُن کیشوت ادامه می‌دهند. تنها دخترکی که پایین نشسته با نارضایتی به او نگاه می‌کند.
>
:: پزشکِ مهندس، مهندسِ پزشک ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۳ | 
پزشکِ مهندس، مهندسِ  پزشک

هادی آقازاده

آلتشولر، بنیانگذار «تئوری حل نظام مند مسئله» یا TRIZ در دفتر ثبت اختراع شوروی کار می کرد و کارش بررسی اسناد ثبت اختراع بود. در تسلسل همین بررسی ها متوجه شد که بسیاری از قوانین اختراع در صنایع مختلف تکرار می شوند به گونه ای که مثلا یک مسئله ای که در مهندسی کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد، بعد از سال ها در علم شیمی منجر به ارائه ی رویکردی جدید می شود. روشی که اگر دانشمندان علم شیمی از آن آگاهی داشتند، قطعا اختراع آنها بسی زودتر ممکن می شد.
>
ورود کاربران
نام کاربری
رمز عبور
ورود خودکار
بازیابی رمز عبور
::
آمار بازدیدها
تمام بازدید‌ها: 1024774
بازدید 24 ساعت قبل: 2389
::
Academic Web Tools
اتاق‌های گفتگو:
پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع Dr. Reza Shajie Official Website
Persian site map - English site map - Created in 0.042 seconds with 816 queries by yektaweb 3619