[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره من :: عضویت در پایگاه :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره من::
یادداشت های من::
وب نوشت::
اخبار و اطلاع رسانی::
تالار افتخارات::
سوابق اجرایی::
پژوهش ها::
کتاب ها::
در رسانه ها::
نقد و معرفی کتاب::
گالری::
دانلود فایل::
کتاب الکترونیک::
فوتبال و جامعه::
ورزش و محیط زیست::
پیوندها::
ارتباط با من::
تسهیلات پایگاه::
عضویت در پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الكترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در كادر زیر وارد كنید.
..
:: خوش آمدید ::

AWT IMAGEAWT IMAGEAWT IMAGE

AWT IMAGE

:: ورزش را فراموش کنید! (قسمت اول) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۲۰ | 
ورزش را فراموش کنید! (قسمت اول)
 
رضا شجیع
 
دکتر محسنیان­ راد در کتاب ارتباط­ شناسی به پژوهش جالبی اشاره می­­کند، در این پژوهش از تعدادی کودک خواسته می­شود به سئوالات ساده­ای مانند؛ آیا لیوان و درخت زنده ­اند یا مرده؟ و یا آیا لیوان شکسته زنده است یا مرده؟ جواب دهند. نتایج شگفت ­آور است؛ کودکان فاقد درک صحیحی از مفهوم زندگی هستند و ممکن است در ذهن آن­ها مثلا یک عروسک زنده باشد ولی یک لیوان شکسته به دلیل اینکه مانند قبل صحیح و سالم نیست مرده تلقی شود. تا اینجا مشکلی نیست، مشکل از جایی آغاز می­شود که مثلاً فلان مسئول یا فلان معلم قرار است برای همین کودکان در مورد مفهومی به نام «زندگی» سخنرانی کند و بی ­تردید سخنرانی او بی مصرف­ترین سخنرانی تاریخ محسوب خواهد شد. موضوع اینجاست که اکثر ما از واژه ورزش به مثابه یک انگارهء عمومی در گفتمان روزمره استفاده می­کنیم و از آنجا که هر کدام چارچوب­ ها و تعاریف متفاوتی از ورزش را در ذهنمان پذیرفته­ ایم، گمان می­کنیم منظور و پیام طرف مقابلمان را به خوبی درک کرده ­ایم. حال آنکه فقدان درک صحیح و جامع از ورزش، می ­تواند سرمنشأ اشتباهات راهبردی بسیاری در حوزه گفتمان­ سازی ورزش باشد. سئوالی که در اینجا مطرح می شود این است؛ آیا بین «ورزش به مثابه یک فعالیت یا کنش» با «ورزش به مثابه یک نهاد» تفاوت وجود دارد؟ اگر وجود دارد تمایز آن ها در چیست و چه رابطه ای میان آن ها برقرار است؟ پاسخ به همین سئوال به ظاهر ساده، می تواند ما را از یک سردرگمی و ابهام بزرگ نجات دهد.
>
:: داستان ابلهان بی تفاوت ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۱۹ | 
داستان ابلهان بی تفاوت

مصطفی درویشی

بعضی فیلم ها آن قدر در آرشیو می مانند تا زمان مناسب برای تماشای شان فرا برسد. مثلاً بعد از واقعۀ غمناکِ پلاسکو، تماشای یک فیلم روسی [The Fool/2014] با مضمونی مشابه، مناسبت زیادی دارد. دیما، لوله کشِ باشرافتِ شهر [که از قضا دانشجوی سال دوّم راه و ساختمان هم هست]، پس از ماجرایی پایش به ساختمانی با قدمتی چهل ساله باز می شود. ساختمانْ بارها تعمیر و مرمت شده ولی هر بار با رشوه دادن به ناظر و به جیب زدن بودجۀ مرمّت، از درست کردن خرابی های اساسی آن طفره رفته اند. دیما، تَرَک های ساختمان را دیده، ولی در تحلیل قطعی آنچه دیده مردد است. دیروقتْ در رختخواب، خوابش آشفته می شود. مطمئن می شود که کمتر از بیست و چهار ساعت ساختمان موردنظر فرو خواهد ریخت. ساختمانی با حدود هشتصد نفر ساکن. اهلِ خانه حیرانِ حال دیما هستند و هر یک به طریقی ملامتش می کنند. گویی همه می دانند مسئولان شهر از عمد به ساختمان رسیدگی نکرده اند. امّا دیما مصمم است تا هر چه سریع تر به شهردار خبر دهد بلکه ساکنان ساختمان را از آنجا تخلیه کنند. پس از جستجوی تلفنی شهردار، کاشف به عمل می آید که جشن تولّد شهردار است و میهمانی و بساط جشن فراهم. همۀ مدیران مست هستند یا در حال استفراغ! با این حال، شهردار، هشدار دیما را جدّی می گیرد. بدین ترتیب میهمانی بلافاصله به جلسۀ رسیدگی به بحران مبدّل می شود. و این سرآغازِ پرده دری ها، اتهام زنی ها و افشای فسادهای مالی است.
>
:: طرح جامع ورزش؛ آغاز یک انحراف ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۱۹ | 
طرح جامع ورزش؛ آغاز یک انحراف

رضا شجیع

 
حدود سه سال پیش در یک برنامه رادیویی بر نقش گفتمان ساز طرح جامع ورزش تأکید کردم و گفتم؛ اگر طرح جامع ورزش اجرا نشد، حداقل گفتمان مولفه های ورزش یعنی ورزش تربیتی، ورزش همگانی، ورزش قهرمانی و ورزش حرفه ای را ترویج داد و باعث شد همگان تاحدی با این مفاهیم آشنا شوند و در گفتگوهای روزمره از آن ها استفاده کنند. امروز اعتراف میکنم که اشتباه کردم و اتفاقاً طرح جامع ورزش، آغاز انحرافی جدی در حوزه سیاست گذاری ورزش محسوب می شود. انحرافی که شاید اصلاح آن بیش از ١٠ سال به طول انجامد. اما ماجرای این انحراف چیست؟ همه چیز از الگوی مول آغاز شد، مدل هرمی شکلی که ورزش تربیتی را در طبقه زیرین، ورزش همگانی را در طبقه دوم، ورزش قهرمانی را در طبقه سوم و ورزش حرفه ای را در طبقه چهارم هرم قرار داده بود. تا اینجا همه چیز منطقی به نظر می رسید و مدل مول دو نکته مهم را مطرح می کرد:
>
:: شهروند: برزخ میان عشق و دانش ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۱۳ | 
علی کریمی هم مثل علیرضا منصوریان اسیر کم‌تجربگی در مربیگری شد
برزخ میان عشق و دانش
 

شهروند| به ‌نظر می‌رسد برخی حاشیه‌های عجیب در فوتبال ایران ستاره‌های سابق تیم‌های پرطرفدار را از ادامه راه خود در حوزه مربیگری تا حدودی منصرف کرده است. بعد از جدایی نه ‌چندان جالب منصوریان از استقلال در هفته‌های اخیر، علی کریمی نیز به شکل عجیبی در نخستین تجربه سرمربیگری‌اش شکست خورد تا اعلام کند شاید همین‌جا پایان کار او در حوزه مربیگری باشد! این اتفاقات که به اعتبار ستاره‌های سابق فوتبال ایران لطمه می‌زند، برای آنها هزینه‌های زیادی در پی دارد و نتیجه انتخاب اشتباه و بدموقع آنها به نظر می‌رسد.

>
:: چرا ورزش همگانی نمی شود؟ ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۱۲ | 
چرا ورزش همگانی نمی شود؟

رضا شجیع

از نظر ارتقای شاخص های سلامتی آن سطحی از فعالیت بدنی که باعث پیشگیری از بیماری ها می شود: سه جلسه فعالیت بدنی منظم در هفته با شدت متوسط و کیفیت مناسب است. از این منظر می شود گفت که وضعیت فعالیت بدنی مردم ایران به هیچ عنوان مطلوب نیست و حدود ٧٠ درصد مردم فاقد هر نوع عنوان فعالیت بدنی هستند و به نظر می رسد در آینده نزدیک شاهد سونامی بیماری های غیرواگیردار خواهیم بود.
>
:: ایسنا: به اسم خصوصی سازی، ورزش را گران کرده ایم ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۱۲ | 
عملکرد جزیره ای پای ورزش همگانی را بسته است
به اسم خصوصی سازی، ورزش را گران کرده ایم

استاد تربیت بدنی دانشگاه می‌گوید حلقه گم شده ورزش همگانی، همکاری بین‌بخشی و هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی است و تا زمانی که به صورت بخشی و جزیره‌ای عمل شود، مشکل ورزش همگانی آن طور که نیاز و خواست مردم است برطرف نمی‌شود.

رضا شجیع در گفت‌وگو با ایسنا درباره وضعیت و میزان ورزش همگانی، ‌اظهار کرد: از نظر ارتقاء شاخص‌های سلامتی آن سطحی از فعالیت بدنی که باعث پیشگیری از بیماری‌ها می‌شود؛ سه جلسه فعالیت بدنی منظم در هفته با شدت متوسط و کیفیت مناسب است. از این منظر می‌شود گفت که وضعیت فعالیت بدنی مردم ایران به هیچ عنوان مطلوب نیست و حدود 70 درصد مردم فاقد هر نوع عنوان فعالیت بدنی هستند و به نظر می‌رسد در آینده نزدیک شاهد سونامی بیماری های غیرواگیردار خواهیم بود.

>
:: چگونه بازماندگان شما را فریب می‌دهند؟ ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۱۲ | 
چگونه بازماندگان شما را فریب می‌دهند؟

فرزاد مینویی
 
در خلال جنگ جهانی دوم، نیروی هوایی انگلستان و آمریکا به دنبال کاهش تلفات بمب افکن های خود بودند. رهبران نظامی به این نتیجه رسیده بودند که باید زره تقویتی بیشتری به هواپیماهای خود اضافه کنند تا آن‌ها را در برابر آتش ضدهوایی و جنگنده‌ها حفاظت کند؛ اما افزودن زره به همه قسمت‌های هواپیما امکان‌پذیر نبود و سرعت آن را کم می‌کرد؛ بنابراین آنان باید تصمیم می‌گرفتند که به کدام قسمت‌های هواپیما زره بیفزایند.
>
:: نامه ای به معلم ورزش ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۱۰ | 
نامه ای به معلم ورزش

رضا شجیع

معلم ورزش عزیز، سلام

 
پیش از هر چیز باید بگویم که از گلایه هایت خبر دارم. از اینکه چرخ زندگی ات به سختی می چرخد و اگر کار دوم نباشد کلاهت پس معرکه است. می دانم که زنگ ورزش برای مدیران مدرسه زنگ بی اهمیتی است و نمره های بیستت را پیش از هر چیز پیش خور کرده اند. می دانم که مسابقه کنکور، پدر همه را درآورده و چون نمره ورزش تأثیری در این مسابقه ندارد، هیچ پدر و مادری برای کلاست سر و دست نمی شکند، می دانم که روز به روز بر تعداد دانش آموزانی که بهانه برای ورزش نکردن دارند اضافه و به تدریج کوه انگیزه هایت ذوب می شوند. می دانم، روزی برای پربار کردن زنگ ورزش هزاران ایده و برنامه داشتی و امروز باید مثال داوری در میانه میدان، مراقب بچه های مردم باشی تا مبادا شیشه بی تحرک جسمشان ترک بردارد. می دانم که تو را نه با دغدغه هایت که با تحلیل بازی تیم های اروپایی و اسامی بازیکنان این تیم ها قضاوت می کنند. وای که اگر یک شب خوابت ببرد و بازی را از دست بدهی، تو را جوری نگاهت می کنند که از قافله علم و دانش جا مانده ای. خلاصه گلایه هایت کم نیستند؛ و من به خوبی می دانم که می خواهی و شاید نمی شود.
>
:: فردا اول خلقت است ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۱۰ | 
فردا اول خلقت است

محسن رنانی

 
فردا اول مهر است. و برای من از وقتی مطالعاتم را به سوی «کودکی و توسعه» برده‌ام، دیگر اولِ مهر، اولِ مهر نیست، اول خلقت است. همه چیز از اول مهر آغاز می‌شود. سرنوشت یک ملت، اقتدار یک ملت، رفاه یک ملت، دین یک ملت، دموکراسی یک ملت، آزادی یک ملت و عدالت یک ملت، از اول مهر آغاز می شود. همان‌گونه که در طبیعتِ زمین، همه چیز از مهر آسمان شروع می شود و بدون خورشید، طبیعت زمین عقیم خواهد ماند، در جامعه انسانی نیز همه چیز از مهر شروع می‌شود. ماه مهر آغاز کشت‌وکار در مزرعه‌ی وجود کودکانی است که اگر در دلشان مهر بکاریم، سرنوشت‌مان مهر‌آگین خواهد شد.
>
:: این روزها آدم بددل چه کسی است؟ ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۱۰ | 
این روزها آدم بددل چه کسی است؟

دکتر فردین علیخواه

 
در یکی از کلاس‌هایم دانشجویان با اسم کوچک همدیگر را صدا می‌زنند. پدیده‌ای که در سال‌های اخیر زیاد دیده می‌شود. از آن‌ها می‌پرسم: "اگر شما پس از فارغ‌التحصیلی، یکی از همکلاسی‌هایتان را در خیابان ببینید آیا بازهم او را با اسم کوچک صدا خواهید زد؟ آیا مطمئن هستید که توسط همسرش سین‌جیم نخواهد شد؟". تقریباً همه دانشجویان گفتند که "این مشکل همسر اوست نه ما. او باید به نزدیک‌ترین کلینیک روان‌درمانی مراجعه کند !"
>
ورود کاربران
نام کاربری
رمز عبور
ورود خودکار
بازیابی رمز عبور
::
آمار بازدیدها
تمام بازدید‌ها: 836694
بازدید 24 ساعت قبل: 895
::
Academic Web Tools
اتاق‌های گفتگو:
پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع Dr. Reza Shajie Official Website
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 791 queries by yektaweb 3471