پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع- یادداشت های من
شیخ احمد در بن بست سیاست

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/7/19 | 
شیخ احمد در بن بست سیاست

رضا شجیعاگر از شیخ احمد کویتی به عنوان قدرتمندترین چهره سیاسی ورزش جهان نام ببریم؛ بیراه نگفته ایم. چهره ای که بر اساس رأی دادگاه، علاوه بر سمت های حساس در فیفا و کمیته بین المللی المپیک، ریاست شورای المپیک آسیا که به نوعی میراث پدرش محسوب می شد را هم واگذار کرد، تا ورزش آسیا و جهان را با شوک دیگری مواجه کند.

ماجرای پرونده او به سال ۲۰۱۴ باز می گردد؛ جایی که او در سال ۲۰۱۳، ویدیویی را به مقامات کویت ارایه کرد که در آن ادعا می شد؛ دو چهره سیاسی کویت (از جمله نخست وزیر سابق و رییس مجلس این کشور) در حال گفتگو پیرامون کودتا در این کشور هستند. موضوعی که در صورت اثبات می توانست این دو چهره را با مجازات خیانت یعنی «اعدام» مواجه کند.

در نهایت این دو چهره سیاسی با رد این اتهام، پرونده شکایتی مبنی بر جعلی بودن این ویدیو در دادگاه های معتبر بین المللی بر علیه شیخ احمد و وکلایش باز کردند که در نهایت، شکایت آنها توسط دو دادگاه بدوی و تجدید نظر به تأیید رسید. سناریویی مناسب برای فیلم های هالیوودی و البته روایتی عجیب و تکان دهنده در دنیای سیاست!

در مورد قدرت سیاسی شیخ احمد در ورزش، همین بس که رد پای او‌ در اعطای میزبانی مسابقات بزرگ بین المللی کاملا مشهود است. جایی که به عنوان رییس انجمن کمیته های ملی المپیک کشورها (ANOC) نقش ویژه ای در سیاست های ورزش جهانی ایفا کرد. ضمن اینکه او عضویت در هیأت اجرایی فیفا را در هم در کارنامه خود داشت که نهایتا در سال ۲۰۱۷ با رأی یک دادگاه فدرال آمریکا، به اتهام دریافت رشوه، از این سمت هم برکنار شد.

شیخ احمد در آخرین مصاحبه اش گفته: «متوقف نخواهم شد و به زودی به قدرت باز خواهم گشت». باید دید و منتظر ماند؛ آنچه مسلم است؛ قطعا جانشین هندی اش، تا مدت ها رویای نشستن بر صندلی او، از ذهنش هم عبور نخواهد کرد.
نشانی مطلب در وبگاه پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع:
http://shajie.ir/find.php?item=1.83.1014.fa
برگشت به اصل مطلب