پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع- یادداشت های من
سایه روشن یازدهمین جشنواره فیلم های ورزشی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۱/۴ | 
سایه روشن یازدهمین جشنواره فیلم های ورزشی

رضا شجیع

روزنامه آسمان آبی/ جشنواره فیلم‌های ورزشی پس از وقفه‌ای پنج‌دوره‌ای، سال گذشته احیا شد و اگر این اتفاق نمی‌افتاد، ایران کرسی خود را در فدراسیون جهانی فیلم‌های ورزشی از دست می‌داد و میزبانی این رویداد بین‌المللی به کشور دیگری اعطا می‌شد. خوشبختانه در دولت یازدهم این جشنواره کار خود را از سر گرفت و با حمایت‌های دولت به فعالیتش ادامه داد. یکی از عوامل موفقیت هر جشنواره‌ای تداوم برگزاری آن به‌صورت منظم است و اگر وقفه‌ای بین برگزاری دوره‌های آن بیفتد، جایگاه خود را میان فیلمسازان از دست می‌دهد و برای این‌که دوباره اهمیتش را بازیابد، به زمان نیاز دارد. با توجه به این موضوع، جشنواره یازدهم نسبت به دوره پیشین برگزاری، سطح بالاتری داشت، اما هنوز تا یافتن جایگاه و اعتبار ملی و بین‌المللی در جمع فیلمسازان، راه درازی پیش رو دارد.
حضور مؤثر صدا و سیما
مهم‌ترین نکته‌ای که در زمان برپایی جشنواره یازدهم به چشم می‌آمد و باعث شده بود این دوره از دوران گذشته ممتاز شود،‌ حضور پررنگ صدا و سیما و پخش مستقیم برخی قسمت‌های جشنواره فیلم‌های ورزشی از شبکه ورزش سیما بود. پخش ویژه‌برنامه‌هایی با موضوع سینما و ورزش دیگر حرکت خوبی بود که هنگام برپایی جشنواره از سیما دیدیم و این اقدام موضوع سینما و ورزش را به بحث روز سینما برای مخاطبان تبدیل کرد. البته نقاط ضعفی هم در این رویداد وجود داشت که با تداوم برگزاری جشنواره و حمایت‌های بیشتر می‌توان آن‌ها را پوشش داد تا در سال‌های آینده با قدرت بیشتری به کار خود ادامه دهد.  سینما بدون شک مؤثرترین ابزار فرهنگی است که می‌تواند نگرش و ذهن مخاطبان را تحت‌ تأثیر قرار دهد و به آن‌ها کمک کند در مواجهه با مقوله ورزش از سطح عبور کرده و با عمق بیشتری در مقوله ورزش مداقه کنند.

ورزش در سینمای جهان
مقوله ورزش در صنعت سینمای روز جهان جایگاه بسیار ویژه‌ای دارد. برای نمونه طی چند سال گذشته فیلم سینمایی «دختر میلیون دلاری» در فهرست پرفروش‌ترین آثار تولیدشده هالیوود قرار گرفت؛ فیلمی با محوریت زندگی دختری که به ورزش بوکس می‌پرداخت. بهترین فیلمسازان و کمپانی‌های تولید فیلم می‌دانند اگر به سمت تولید چنین آثاری حرکت کنند، بدون شک تولیدات‌شان با اقبال عمومی مواجه خواهد شد. ورزش مقوله‌ای پر از تعلیق است؛ چراکه ذات آن با رقابت و هیجان عجین است و می‌تواند درونمایه و تم فیلم را جذابیت ببخشد. اما در فیلم‎‌های ایرانی چنین مواردی دیده نمی‌شود. برای نمونه در بسیاری فیلم‌های داخلی زمانی که قرار است شخصیت منفی و ضدقهرمان داستان به تصویر کشیده شود، سکانسی ساخته می‌شود که او را در حال بازی بیلیارد نشان می‌دهد! یا بسیاری از شخصیت‌های فیلم‌های ایرانی زمانی که دچار تزلزل می‎‌شوند، سیگار می‌کشند. در توصیف شخصیت‌های مثبت هم سبک و سیاق زندگی سالم کمتر به تصویر کشیده می‌شود. این موضوع نشان می‌دهد ذهن فیلمسازان ایرانی اساسا از مقوله‌های سلامت، ورزش و سبک زندگی سالم دور است. به این ترتیب،‌ برگزاری جشنواره‌هایی ماننده جشنواره فیلم‌های ورزشی در وهله اول می‌تواند روی خود فیلمسازان وطنی تأثیرگذار باشد.
باید توجه داشت که فقط تولید فیلم‎‌های ورزشی اهمیت ندارد؛ ما هم در ساخت فیلم‌های ورزشی هم در پخش آن‌ها ضعف داریم. صدا و سیما و دیگر رسانه‌ها باید روی این موضوع کار کنند. نکته مهم این است که دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی و گروه‌های علمی مرتبط با ورزش می‌توانند نقد فیلم‌های ورزشی را به‌عنوان برنامه‌ای مستمر در دستور کار خود قرار دهند. چرا نشست‌های نقد فیلم‌های غیرورزشی مرتب در دانشگاه‌های مختلف برگزار می‌شود، اما گروه‌های علوم ورزشی به برگزاری جلسات نقد فیلم‌های ورزشی توجهی نمی‌کنند. به نظر می‌رسد خود ورزشی‌ها باید برای اعتلای این جشنواره بکوشند تا سال به سال بر کیفیتش افزوده شود و به جایگاه اصلی خود که متناسب با ‌شأن سینمای ورزشی ایران است برسد. اگر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی برای ما مهم است باید به سمت عوامل آن حرکت کنیم. نهادهایی مانند ستاد مبارزه با مواد مخدر هم می‌توانند بخشی از بودجه سالانه خود را به تهیه و تولید فیلم‌های ورزشی اختصاص دهند؛ فیلم‌هایی که بدون شک با استقبال عمومی هم مواجه خواهند شد، درست مانند فیلم «صفر تا سکو»‌ که موج بسیار خوبی در جامعه ایجاد کرد.

نشانی مطلب در وبگاه پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع:
http://shajie.ir/find.php?item=1.83.860.fa
برگشت به اصل مطلب