پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع- یادداشت های من
تصویر آینده

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۸/۲۴ | 
گزارش حضور در اجلاس بین المللی تناسب اندام و بدنسازی
تصویر آینده

رضا شجیع

- نیم قرن طول کشید تا غرب اشتباه خود را اصلاح کند. عروسک های باربی با اندام بسیار لاغرشان، به معیاری برای میلیون ها کودک و نوجوان در سراسر جهان تبدیل شدند و خواسته یا ناخواسته، به صنعت فرهنگی پولسازی تبدیل شدند که تناسبی با واقعیت زندگی انسان مدرن نداشتند. تنها ملاکی برای سنجش تناسب و زیبایی بودند و احساس ناخوشایند بد هیکل بودن را به میلیون دختر و زن در سراسر جهان تحمیل کردند. مشابه همین اتفاق برای مردان هم رقم خورد. جایی که هالیوود همگام با پیشرفت  بدنسازی و پرورش اندام، بدن های ورزیده و عضلات حجیم و چشم نواز مردانی را به نمایش می گذاشت که به اندام میلیون ها مرد بی تحرک و بدهیکل در سراسر جهان طعنه می زد. اما مثل اتفاق عروسک های باربی، یک جای کار  ایراد داشت؛ همه چیزی را تحسین می کردند که دستیابی به آن را برایشان تقریبا غیرممکن بود. نگرشی که با تمایل شدید انسان مدرن به سرعت و زودخواهی در تعارض بود. از اینجا به بعد است که انسان، جستجوی خود را برای یافتن راه حل های میان بر و زودبازده آغاز می کند. راه حل هایی که برایش گران تمام می شود و در بسیاری از موارد سلامت او را نیز به خطر می اندازد.
به هر ترتیب؛ عصر جدیدی در حوزه ورزش و تناسب اندام آغاز شده است؛ به تدریج ارزش قدرت و سلامت توامان بدنی در قالب فیزیک، بر ارزش بصری و زیبایی افراطی اندام پرورش یافته غالب شده و دوران تمرینات فانکشنال که بیست سال پیش در اروپا به اوج رسید، امروز در ایران، مسیر رو به رشد خود را پی می گیرد.
بر اساس مشاهداتم در اجلاس  می فیت پرو ٢٠١٨ و روند تغییرات صنعت تناسب اندام طی ١٠ سال گذشته، آرام آرام سر و کله  استودیو بوتیک های ورزشی پیدا شده و روز به روز به تعداد  هوم جیمها و فمیلی جیمها افزوده خواهد شد. پرسونال ترینرها میدان دار بازار ورزش خواهند شد و استارتاپ های نواندیش، معادلات کسب و کارهای سنتی را تغییر خواهند داد. تکنولوژی های جذاب با تکیه بر گوشی های هوشمند، روح و روانمان را تسخیر خواهند کرد و دامنه نفوذ خود را تا تحقق هدف تغییر سبک زندگیمان گسترش خواهند داد. دوران سلطه لسمیلز به پایان رسیده و دوران خلاقیت های کاربردی تمرینی با رویکرد اچ وی ال پی (ارزش بالا، قیمت پایین) آغاز شده است.
- در حالی که تفکر حاکم بر ورزش همگانی ایران، دارای تأخری چندین ساله است و تنها به ثبت عنوان کمپانی های خصوصی آمریکایی و اروپایی و رشته های ورزشی آنان در قالب کمیته و انجمن بسنده کرده و از آنها صرفا برای فروش مدارک مربیگری استفاده می کند، بازار تناسب اندام و بدنسازی ایران، مسیر خود را در پیش گرفته و به عنوان پولسازترین بخش #صنعت #ورزش، راه مورد نظر خود را در پیش گرفته است. تصویر نمایشگاه ورزش در ماهی که گذشت نمایانگر چهره واقعی صنعتی است که تلویزیون ملی اش صرفا فوتبال و والیبال و کشتی پخش می کند و نود درصد نمایشگاه ورزشش را مکمل، تجهیزات بدنسازی و #ایاماس فرا گرفته است.
- اجلاس می فیت پرو ٢٠١٨ برای من حاوی یک تصویر و یک خبر مهم در مورد آینده بود؛ سیل تحولات ورزش جهانی، دست اندرکاران خواب آلوده و بی خبر ورزش همگانی را با خود خواهد برد. در آن زمان، بازنشسته بودن یا نبودن آن ها، دیگر مهم نیست.
نشانی مطلب در وبگاه پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع:
http://shajie.ir/find.php?item=1.83.920.fa
برگشت به اصل مطلب