پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع- یادداشت های من
فوتبال، مکمل و باشگاه زیرزمینی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1399/11/6 | 
مثلث واقعیت ورزش ایران
فوتبال، مکمل و باشگاه زیرزمینی

رضا شجیعصنعت مکمل های ورزشی این روزها علی رغم چالش های جدی در واردات و تولید، هنوز به اندازه ای پول دارد که با استفاده از جادوی تبلیغات و پروپاگاندای مجازی، ذهن هزاران جوان جویای زیبایی اندام و توجه را به سمت خود جلب کند. این روزها بیش از گذشته شاهد دغدغه پدران و مادرانی هستم که فرزندانشان یک شبه ره صد ساله بدن های آنچنانی را جستجو می کنند، و‌ مربیانی که یک شبه، به اسطوره جوانانی تبدیل می شوند که معتقدند راه خوشبختی از باشگاه ها می گذرد.
و چه خوب بود اگر با شنیدن اسم باشگاه ورزشی، دلمان قرص می شد.
این روزها هر بازاری‌‌ دارای اینفلویٔنسرهای‌ خاص خود است و اینفلویٔنسرهای دنیای بدنسازی اتلت هایی هستند که به بدن های آرمانی دست یافته اند. آنها در قبال انعقاد قراردادی سالیانه، مکملی خاص را تبلیغ کرده و اصطلاحا به چهره یک مکمل ورزشی خاص تبدیل می شوند. اتلت های زن، از جمله دستاوردهای جدید این بازار پول ساز هستند و فیتنس بانوان با آن چهره های عجیب و غریبی که مصداق حقیقی جنس سوم هستند؛ به آرامی چهره دیگری از واقیعت زیرزمینی و زیر پوستی این ورزش را آشکار می کند.
به این دوگانه نامتجانس؛ باشگاه های زیرزمینی را هم اضافه کنید؛ جایی که به هوم جیم معروف است و ورزش در آنها به بهانه ای برای تجربه روابط آزاد انسانی تبدیل شده اند. در این زمینه بارها صحبت کردم و همچنان صحبت خواهم کرد. نکته اما اینجاست که در پس چیزهایی که نمی خواهیم به بهانه حفظ ارزش ها آشکار شود؛ حقیقتی بس تلخ و تأثربرانگیز نهفته است که با قدرتی باورنکردنی به مسیر خودساخته و به زعم من انحرافی خویش ادامه میدهد. در حالی که فضای رسانه ای ورزش (واقعیت تماشاگری آن) نود و‌ نه درصد به فوتبال و ورزش قهرمانی آغشته است؛ واقعیت عملی ورزش در کف بازار آن با محوریت بدنسازی و پرورش اندام، روان جوانان ما را به خویش مشغول ساخته است.
چه غریب آنها که مربیان راستین این عرصه هستند و چه پرت آنها که این واقعیت ها را انکار میکنند.
نشانی مطلب در وبگاه پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع:
http://shajie.ir/find.php?item=1.83.990.fa
برگشت به اصل مطلب