[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره من :: عضویت در پایگاه :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره من::
یادداشت های من::
وب نوشت::
اخبار و اطلاع رسانی::
تالار افتخارات::
سوابق اجرایی::
پژوهش ها::
کتاب ها::
در رسانه ها::
نقد و معرفی کتاب::
گالری::
دانلود فایل::
بانک پاورپوینت::
کتاب الکترونیک::
فوتبال و جامعه::
ورزش و محیط زیست::
پیوندها::
ارتباط با من::
تسهیلات پایگاه::
عضویت در پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: زندگی در جامعه برچسبی ::
 | تاریخ ارسال: 1400/4/20 | 
زندگی در جامعه برچسبی

رضا شجیع

برای هزاران سال؛ انسان دوست داشت در مواجهه با صاعقه و صدای رعد صرفا یک برداشت تک خطی ساده و قابل فهم داشته باشد؛ اینکه «خدایان خشمگین شده اند». روایتی ساده، یک خطی و تک بعدی که خنگ ترین، شرورترین و وحشی ترین عضو قبیله را هم با آرمان تسلیم شده و منفعل قبیله در برابر طبیعت متنوع و وحشی پیرامونی همراه می کرد.

وقتی به منطق بسیاری‌ از قضاوت ها و رفتارهایمان نگاه می کنم؛ حس می کنم که هنوز که هنوز است؛ منطق قبیله ای در درون ذهنمان جا خوش کرده و گویی که قصد تکان خوردن هم ندارد. زدن برچسب های مختلف بر آدم های پیرامونی، یکی از عادت های نهادینه ماست که مهترین کارکردش؛ انتخاب استراتژی رفتاری ما در برابر دیگری و البته تخریب آدم های پیرامونی در بستری ساده و همه فهم است. در این لحظه خاطره ای از دوران دبیرستان برایم زنده شد که نقلش برای شما خالی از لطف نیست:

یادم می آید در دوره دبیرستان دو نفر از هم کلاسی هایم با یکدیگر گلاویز شدند؛ یکی از آنها با لحنی توهین آمیز دیگری را مجاهد خطاب می کرد و هر بار که از این واژه استفاده می کرد، طرف دیگری عصبانی تر و خشمگین تر می شد؛ و برای من سوال بود چرا عصبانی تر می شود؛ او که خودش می داند «مجاهد» نیست و اینکه اساسا؛ او چه برداشتی از این واژه دارد که این چنین خشمگین می شود.

امروز پس از سال ها از آن واقعه می فهمم که‌ عصبانیت او بی دلیل نبوده است؛ او بیش از آنکه نگران معنای واژه باشد، نگران برداشت ها و تفسیرهای اطرافیان بود. و حق هم داشت. با گذشت بیش از بیست سال از این ماجرا؛ این صحنه در ذهن من و احتمالا همه همکلاسی ها باقی مانده است؛ با این سوال؛ «حالا او مجاهد بود یا نبود؟»

دولت در حال تغییر است؛ و بازار برچسب ها داغ شده است; فلانی «چپی» است؛ فلانی «نان به نرخ روز خور است»، فلانی «مزدور» است؛ فلانی «منفور عالم» است و صدها برچسب دیگر که همگی از همان جنس «صاعقه و خشم خدایان» هستند. داستان های تخیلی و بی ربط، اما ساده و قابل فهم با تأثیر ملموس و واقعی بر اطرافیان ... در چنین بازاری، اما هیچکس برنده نیست؛ تنها غریبه ها هستند که دست برنده را خواهند داشت. آنها مثل‌ لوح سپیدی هستند که هیچ کس آنها را نمی شناسد. غریبه تنها‌‌ برچسب آنهاست؛ در نهایت آنها می آیند؛ یاد می گیرند و می‌روند. ما‌ می مانیم با قبیله ای که همه از هم هراس دارند ... قبیله ای که در ظاهر مدح یکدیگر را می گویند و در ذهن، طناب دار هم‌ را می بافند.
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 593 بار   |   دفعات چاپ: 71 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع Dr. Reza Shajie Official Website
Persian site map - English site map - Created in 0.03 seconds with 40 queries by YEKTAWEB 4374