[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره من :: عضویت در پایگاه :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره من::
یادداشت های من::
وب نوشت::
اخبار و اطلاع رسانی::
تالار افتخارات::
سوابق اجرایی::
پژوهش ها::
کتاب ها::
در رسانه ها::
نقد و معرفی کتاب::
گالری::
دانلود فایل::
بانک پاورپوینت::
کتاب الکترونیک::
فوتبال و جامعه::
ورزش و محیط زیست::
پیوندها::
ارتباط با من::
تسهیلات پایگاه::
عضویت در پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: گزارش نشست تخصصی روز جهانی ورزش برای صلح و توسعه ::

گزارش نشست تخصصی روز جهانی ورزش برای صلح و توسعه

.

AWT IMAGE

.

نشست تخصصی به مناسبت روز جهانی ورزش برای صلح و توسعه در تاریخ 29 فروردین 1395 در سالن همایش آکادمی ملی المپیک، با حضور وزیر محترم ورزش و جوانان، دکتر گودرزی ،دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، دکتر نصیری ، استر کیش لاروش رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران و جمعی از مسئولین، پژوهشگران، هنرمندان و ورزشکاران پیشکسوت کشور معاونین وزیر ورزش و جوانان برگزار گردید.
در ابتدای این نشست دکتر مهنام رئیس اداره علوم اجتماعی و انسانی کمیسیون ملی یونسکو؛ ضمن خوش آمد گویی و تشکر از همکاری و حمایت وزارت ورزش و جوانان از برنامه های یونسکو در ایران در حوزه ورزش و تربیت بدنی و همچنین میزبانی آکادمی ملی المپیک و فدراسیون ورزشهای سنتی و بازیهای بومی، به اهمیت این روز جهانی اشاره نمود و از دکتر نصیری، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو –ایران دعوت به ارائه سخنرانی گردید.
.

AWT IMAGE

.

دکتر نصیری قیداری: ورزش مهمترین ابزار در تحقق اهداف توسعه پایدار سازمان ملل محسوب می شود

دکتر نصیری ضمن اشاره به فعالیتهای کمیسیون در حوزه های مختلف آموزش، علوم، علوم اجتماعی، فرهنگ و ارتباطات به اهداف یونسکو در حوزه ورزش و تربیت بدنی پرداخت. وی شناخت توانائی‌ها و امکانات ملی در زمینه تربیت بدنی و ورزش و شناساندن و تقویت این امکانات و توانائی‌ها و ارتقاء دانش مربوطه از طریق مشارکت در برنامه‌‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی بر اساس موازین و سیاست‌های جمهوری‌اسلامی ایران در چارچوب هدف‌های یونسکو را ازمهمترین اهداف این کمیته برشمرد و بر تلاش درجهت آگاهی از امکانات، کمک‌ها و خدمات یونسکو و یا سایر سازمان‌های منطقه‌ای وبین‌المللی ذی‌ربط و برنامه‌ریزی به منظور استفاده بیشتر از امکانات، خدمات و کمک‌های یاد شده و برنامه‌ریزی در جهت برقراری ارتباط و هماهنگی‌های لازم بین نهادهای ذی‌ربط (اعم از دولتی و غیردولتی) در کشور با یونسکو و سایر مجامع و سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به منظور مشارکت مؤثر در این برنامه‌ها تاکید کرد. دکتر نصیری در ادامه افزود، تلاش‌های این کمیته در زمینه تربیت بدنی و ورزش بر پنج پایه اصلی متمرکز شده است که به شرح زیر است:
1- ورزش برای صلح و توسعه پایدار
2- ارتقای کیفی تربیت بدنی و ورزش در کشور،
3- مبارزه با دوپینگ
4- ارتقاء نقش زنان و جوانان در ورزش
5- احیا و ترویج ورزش های سنتی و بازیهای بومی
.

AWT IMAGE

.

دکتر سید عبدالحمید احمدی: ورزش مروج رشد و توسعه اخلاق و سلامت جامعه است.

دکتر «سیدعبدالحمید احمدی» از همبستگی و همراهی جامعه ورزش ایران با موضوع «توسعه صلح جهانی» خبر داد. معاون فرهنگی، آموزش و پژوهش وزارت ورزش و جوانان با بیان این که باید بتوانیم از طریق ورزش حضوری موثر در جامعه داشته باشیم، گفت: این اقدامات به منظور ایجاد فضای ورزشی پاک و عاری از هر گونه تقلب و فساد و ناهنجاری است چرا که مردم به ورزش اعتماد دارند و موضوع مورد توجه اکثر اقشار جامعه است.
وی ورزش را موضوعی دانست که می تواند در آموزش، تربیت، فرهنگ سازی و توسعه پایدار در ابعاد مختلف نقش موثری ایفا کند و به عبارتی شاید نتوان در این بین رقیبی برای آن پیدا کرد. دکتر احمدی در همین ارتباط خاطرنشان کرد: به همین منظور همه کسانی که در امر ورزش مسئولیت دارند باید متوجه جایگاه و نقش مهم ورزش باشند و آن را از هرگونه آلودگی دور نگاه دارند، زیرا ورزش مروج رشد و توسعه اخلاق و سلامت جامعه است.
معاون وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه «امروز در نقاط مختلف جهان صلح هدف تهدیدهای جدی قرار دارد»، گفت: می توان از طریق ورزش و ترویج آن بین ملت ها، به تداوم و توسعه صلح کمک کرد چرا که ورزش قابلیت میانجی گری بین کشورها را دارد و باید بتوان از این طریق شرایطی فراهم کرد تا منازعات بین المللی کمتر شود.
دکتراحمدی افزود: متاسفانه امروز شاهد هستیم که سیاست در عرصه های مختلف ورزشی دخالت دارد و این تهدیدی است که باید به مقابله با آن پرداخت. وی تاکید کرد: متولیان و مدیران ورزش در همه سطوح به ویژه مدیران سطوح بین المللی ورزش باید بسیار مراقب باشند تا فضای ورزش آلوده نگاه های سیاسی نشود و این آلودگی فضای ورزش را مورد تهدید قرار ندهد. معاون وزیر با ابراز تاسف از نگاه سیاسی به ورزش، گفت: امروز شاهد این هستیم که نگاه های سیاسی برای رویدادهای ورزشی تعیین تکلیف می کنند که باید نهاد های بین المللی نقش خود را برای از بین بردن این فضا به خوبی ایفا کنند.
دکتر احمدی افزود: امسال سال المپیک است و سالی است که همه کشورها در یک رویداد حضور دارند و از این طریق می توان صلح و دوستی را در کشورها ترویج کرد. ایران نیز همانند گذشته حضوری موثر در این رویداد مهم دارد و امیدواریم بتوانیم حامل پیام «ایران با فرهنگ» در حوزه ورزش باشیم.

.

AWT IMAGE

.

دکتر محمود گودرزی: ورزش باید سیاست زدایی شود
دکتر محمود گودرزی در نشست تخصصی «روز جهانی ورزش برای صلح و توسعه» در آکادمی ملی المپیک اظهار داشت: ورزش به عنوان مقوله ای فرهنگی یک پدیده مفید اجتماعی محسوب می شود که تاثیرگذاری بسیار عمیقی در توسعه و پایدار کردن صلح کشورها دارد. وی افزود: در این راستا مجامع بین المللی می توانند در ترویج ورزش و نقش اثرگذار آن در صلح و توسعه بیش از پیش فعالیت داشته باشند و ضمن آنکه این مجامع می توانند در حمایت از ورزش و پرهیز از هر گونه آلودگی به مراتب اثربخش باشند.
گودرزی با تاکید بر اینکه ورزش باید سیاست زدایی شود خاطر نشان کرد: ترویج این موضوع از طریق سازمان های جهانی می تواند نقش مهمی بهمراه داشته باشد و معتقدیم که دامن ورزش باید از هر گونه آلودگی به مسائل سیاسی پاک شود. وزیر ورزش و جوانان در ادامه با اشاره به وجود ناامنی در برخی از کشورهای خاورمیانه مانند عراق و سوریه گفت: فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) به دلیل مشکلات جنگ و تروریسم در کشور عراق تصویب کرد که مسابقات تیم ملی عراق در مقدماتی جام جهانی به دلیل امنیت در کشور ایران برگزار شود و یا سوریه دیگر کشور درگیر با جنگ نیز ترجیح داده است که این رقابت ها در محلی امن مانند کشورمان برگزار شود؛ اما عربستان و یمن که در آن طرف درگیر جنگ هستند ایران را منطقه امن نمی دانند و این یعنی استفاده ابزاری و سیاسی از عنصر ورزش.
گودرزی در عین حال تصریح کرد: چنین نگاهی زیبنده نیست و سازمان های جهانی باید رفتار کشورهایی که از ورزش به عنوان ابزار سیاسی استفاده می کنند را محکوم کنند. وی تصریح کرد: تحقق جهان عاری از خشونت یکی از آرمان های بشر بوده و همواره به عنوان یک آرزوی نه دست نیافتنی، بلکه دشوار مطرح بوده است؛ متاسفانه همواره از این موضع آسیب های جدی به جوامع بشری وارد شده است.
گودرزی با اشاره به تاثیر گذاری رویدادهای ورزشی جهانی مانند المپیک در نزدیک کردن فرهنگ و ملتها، تصریح کرد: مسابقات بزرگ ورزشی در یک مقطع زمانی، می توانند بیش از 5 میلیارد انسان را در سراسر کره خاکی به سمت خود معطوف کند و هیچ پدیده اجتماعی مانند ورزش نمی تواند چنین قابلیتی را داشته باشد؛ بنابراین ورزش تاثیر بسیار مهمی در نزدیک کردن ملت ها و کاهش مشکلات اجتماعی جوامع دارد.

.

AWT IMAGE

.

خانم لاروش: نقش ورزش در ایجاد صلح و توسعه‌ی جامعه ‌ای یکپارچه چیست؟

خانم استرکیش لاروش رئیس منطقه ای یونسکو در ایران هم در سخنرانی خود چنین اظهار داشت:

بسیار خرسند و مفتخرم که امروز به مناسبت گرامیداشت روز جهانی «ورزش برای توسعه و صلح» در کنار شما هستم. این روز بین‌المللی، فرصتی برای حفاظت از ارزش های مهمی همچون همکاری، احترام متقابل و پیشرفت شخصی که نمایانگر روحیه ی ورزشی است، برای ما فراهم می سازد.
گاهی این سوال مطرح می‌شود که نقش ورزش در ایجاد صلح و توسعه‌ی جامعه ‌ای یکپارچه چیست؟
در واقع، ورزش ما را حول ارزشهای مثبت گرد آورده و فرهنگ گفتگوی فرا‌مرزی را گسترش می بخشد. تاریخچه‌ی ورزش همواره گواه قدرت آن در از بین بردن تعصبات و ایجاد تغیرات اجتماعی مثبت بوده است.
مثال بارز آن کشور آفریقای جنوبی است؛ هنگامی که رئیس جمهور منتخب جدید، نلسون ماندلا، از ورزش راگبی که ورزش انحصاری سفیدپوستان و سمبل آپارتاید بود به عنوان ابزاری قدرتمند برای انسجام، یکپارچگی و غرور ملی استفاده کرد. ورزش ابزاری منحصر به فرد برای ترویج شان انسانی، یکپارچگی، برابری جنستی و توانمندسازی جوانان است که فواید آن به فضای داخل ورزشگاه ها محدود نمی شود. به راستی، ارزشهای حاصل از ورزش همچون بازی جوانمردانه، انضباط و روحیه‌ی گروهی برای همه ی اعضای جامعه فوق‌العاده گرانبها هستند. از این رو، ضروری است که از ورزش به عنوان فضایی برای آموزش و احترام، در مقابل تقلب و دوپینگ، که به اخلاق ورزشی و سلامتی ورزشکاران لطمه می زند، محافظت شود.
بسیار خرسندیم که درنوامبر سال 2015 برابر با آبان ماه سال 1394، کشورهای عضو یونسکو، منشور جدید بین‌المللی تربیت بدنی و ورزش را به تصویب رساندند. این منشورِ بازنگری شده، در راستای اصول اخلاقی و استانداردهای کیفی است که ضامن مشارکت همگان در ورزش  بوده و گام مهمی به سوی محیط ورزشی منصفانه تر، فراگیرتر وبامدارایبیشتر می باشد.
بر اساس روحیه جهانیِ منشور اصلی -مصوب سال 1978میلادی برابر با 1357 شمسی که تحولات چشمگیر حوزۀ ورزش را در طول 37 سال گذشته گرد هم آورده بود، منشور بازنگری شده، فواید فعالیتهای ورزشی برای سلامت، مشارکت دادن افراد با نیازهای ویژه، حمایت از کودکان، نقش ورزش در توسعه و صلح و نیز ضرورت حفظ تمامیت ورزش از گزندِ دوپینگ، خشونت، تقلب و فساد را  برجسته می سازد.
منشور اولیه که در سال 1991میلادی برابر با 1371 شمسی اصلاح شد، نخستین سند حقوقمحوری بود که خاطر نشان ساخت: «تربیت بدنی و ورزش، حق اساسیِ همگان است.»
تصویب منشور جدید، نمایانگر تعهد دوبارۀ جامعه جهانی به ارتقای ورزش بعنوان کارگشایی برای صلح و توسعه و نیز تأکید بر تربیت بدنیِباکیفیت است. و این موضوع بسیار مهمی است، چرا که تربیت بدنیِ با کیفیت، یک نقطۀ شروع اساسی برای یادگیری مهارتهای زندگی و ایجاد الگوهای رفتاری مثبت است.
توسعۀ پایدار، با کودکان سالم، ایمن و تحصیلکرده، شروع می شود. به منظور آگاهی از مهارتهای لازم برای قرن بیست و یکم، آموزش بایستی بر شکل دادن نگرشها و القای رفتارها و ارزشهایی تمرکز داشته باشد که حامی صلح، فراگیری و توسعۀ عادلانه هستند.
به همین دلیل است که یونسکو به عنوان کارگزاری سازمان ملل متحد با رسالت ورزش، آموزش و برقراری صلح، با شرکای دیگر همکاری کرده تا پذیرش فواید مرتبط با اجتماع و توسعه را در ارتباط با تربیت بدنی ارتقا بخشد و از طریق گام های کلیدی به سوی محیطی با سیاست های فراگیر عملا از دولت ها حمایت کند. چشم انداز ما واضح است- ورزش و تربیت بدنی برای جوانان، برای زندگی سالم، برای جوامع انطباق پذیر و برای مبارزه با خشونت حیاتی هستند. اما این امر به خودی خود اتفاق نمی افتد و نیازمند اقدامات دولت‌ها و حمایت جامعه بین المللی است.
خطرات بسیاری وجود دارد. سرمایه گذاری دولت در حوزۀ تربیت بدنی، نقش مهمی در دسترسی به سلامت و اهداف آموزشی ایفا می‌کند. مشارکت در تربیت بدنیِباکیفیت، نگرش مثبتی را در مورد تأثیر فعالیتهای جسمانی در کاهش درگیری نوجوانان در رفتارهای پرخطر و تأثیر گذاری مثبت بر عملکرد آموزشی و در عین حال ارایۀ بستر مناسبی برای دربرگیری اجتماعیِ وسیعتر، فراهم می آورد. 
با این حال، با وجود نیروی شناخته شدۀ تربیت بدنی، امروز در انجام آن، شاهد افول جهانیِآن هستیم. این افول، به بحران سلامتِ جهانی دامن زده است؛ برآوردهای محافظه کارانه،  بی تحرکی جسمانی را دلیل 6% از مرگ و میر جهانی می دانند.  ازین رو، روزجهانیِ «ورزش برای توسعه و صلح» رویداد مهمی برای افزایش آگاهی عمومی در مورد اهمیت ورزش و همچنین تأکید دوباره بر تعهد گروهی ما برای ارایۀ تربیت بدنیِباکیفیت به جوانان، چه در ایران  وچه  در سراسر جهان، صرفنظر از موقعیت  اجتماعی- اقتصادی، قومیتی، فرهنگی و جنسیتی آنان می باشد.
ما بایستی هم اکنون کمک به جوانان را برای گسترش مشارکت مادام العمر در فعالیتهای جسمانی که به سود کل جامعه است، آغاز نماییم. 
بنابراین در پایان اجازه می خواهم تا مراتب تشکر و تقدیر صمیمانۀ خود را از برگزارکنندگان این برنامۀ مهم، به ویژه وزارت ورزش و جوانان در جمهوری اسلامی ایران، آکادمی ملی المپیک و کمیسیون ملی یونسکو  در ایران ابراز نمایم.

.
در ادامه این نشست دکتر فضل الله باقرزاده، رئیس آکادمی ملی المپیک و غلامرضا جعفری رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی، سخنان کوتاهی در راستای اهمیت برگزاری نشست روز جهانی ورزش برای توسعه و صلح ارایه کردند. دکتر رضا رجبی، رئیس دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران و نائب رئیس کمیته تربیت بدنی کمیسیون ملی یونسکو-ایران هم در مورد همکاری های ایران و سازمان یونسکو در زمینه ورزش و تربیت بدنی ارائه کردند و توضیحاتی هم در مورد طرح بین المللی تربیت بدنی با کیفیت که قرار است با همکاری پژوهشگران ایرانی اجرا شود ارایه کرد. رضا شجیع سرپرست دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان هم گزارشی از عملکرد وزارت ورزش و جوانان در توسعه پایدار ارایه کرد که گزارش این سخنرانی را می توانید در اینجا مطالعه کنید.

در ادامه این نشست از متن فارسی منشور تربیت بدنی یونسکو، اینفوگرافی اهداف توسعه پایدار سازمان ملل و طرح بین المللی برزیل تا برزیل رونمایی شد.

.

AWT IMAGE

.

AWT IMAGE

.

AWT IMAGE

.

AWT IMAGE

.

AWT IMAGE

.

در این نشست جمعی ار هنرمندان فعال محیط زیست حضور داشتند که خانم کتایون جهانگیری به نمایندگی از هنرمندان سخنان کوتاهی ایراد کرد و حمایت جامعه هنرمندان از برنامه های حوزه ورزش و محیط زیست را اعلام کرد. در پایان این نشست پیراهن طرح بین المللی برزیل تا برزیل به سرکار خانم لاروش، دکتر نصیری قیداری و هنرمندان حاضر در نشست اهدا شد. خانم ها طهماسبی، جهانگیری، سلطانی و پاپی از هنرمندان حاضر در این جمع بودند.

.

AWT IMAGE

.

AWT IMAGE

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 14149 بار   |   دفعات چاپ: 874 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع Dr. Reza Shajie Official Website
Persian site map - English site map - Created in 0.03 seconds with 40 queries by YEKTAWEB 4374