این نشست با حضور مدیر صندوق کمک‌های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی، مدیرمحیط زیست شهر تهران، مدیر کل محیط زیست استان گلستان و رئیس انجمن راهنمای گردشگری، رئیس انجمن کوهنوردان ایران و تنی چند از فعالان محیط زیست در استان‌ها و شهرهای مختلف کشورمان، برگزار شد و طی آن از وزیر سازمان ورزش و جوانان به عنوان یکی از حامیان آزادی محیط‌بانان وظیفه شناس، اسعد تقی زاده و غلام حسین خالدی (دو محیط‌بانی که به دلیل درگیری با شکارچیان غیرقانونی تا مرز اعدام پیش رفتند) تقدیر و تشکر به عمل آمد.

در ابتدای این نشست رضا شجیع، سرپرست دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان گزارشی کوتاه از روند آزادی محیط بانان دنا و عملکرد وزارت ورزش و جوانان در انجام مسئولیت اجتماعی خود ارابه داد. وی تصریح کرد که ورود وزارت ورزش و جوانان به موضوع محیط بانان دنا با دستور صریح وزیر ورزش و جوانان انجام شده و در ادامه با برگزاری مراسم گلریزان و کمک های جامعه ورزش، گام هر چند کوچکی در این زمینه برداشته شد.

.

AWT IMAGE

.

در ادامه نشست، غلام حسین خالدی، اسعد تقی زاده، بهمن ایزدی، عباس محمدی و لاله دارایی هم سخنانی را در رابطه با نقش وزارت ورزش و جوانان در این زمینه ارایه کردند. لاله دارایی مدیر صندوق کمک‌های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی اقدام وزرات ورزش و جوانان را نمونه واقعی همدلی مردم و مسئولین دانست و ابراز امیدواری کرد چنین اقداماتی تداوم یابد.

.

AWT IMAGE

.

AWT IMAGE

عباس محمدی، رییس انجمن کوهنوردان ایران هم ضمن تشکر از توجه وزارت ورزش و جوانان به محیط زیست گفت: درسال 83 برای اولین بار سمینار ورزش و محیط زیست برگزار شد اما پس از آن هیچ اتفاقی رخ نداد. در 3سال گذشته ورزشکاران در موضوع محیط زیست، ورود موثری داشته‌اند که این مسئله حاصل رویکرد وزارت ورزش و جوانان و ورود فدراسیون های مختلف ورزشی به موضوع حفاظت از محیط زیست است.

.

AWT IMAGE

فعال محیط زیست در ادمه گفت: ما به عنوان بخش غیردولتی جامعه که پیش از این از شرایط موجود انتقاد می‌کردیم، وظیفه خود می‌دانیم که قدر این رویکرد را بدانیم و از وزیر  ورزش و جوانان تشکر ویژه ای را به عمل آوریم.

وزیر ورزش و جوانان در ادامه اظهار داشت: جلوگیری از تخریب محیط زیست و حفاظت از آن باید در بین اقشار جامعه، نهادینه شود. برای این مسئله در ابتدا باید تبلیغات وسیعی انجام شود تا این مسئله گسترش پیدا کند. به عنوان نمونه می‌توان از خوشنامان گروه‌های مرجع مانند نخبگان، هنرمندان، ورزشکاران، پزشکان و... برای تبلیغ حفاظت از محیط زیست کمک گرفت.

ضمن اینکه باید توجه ویژه‌ای به آموزش و یادگیری  شود تا مسئله حفاظت از محیط زیست در نهاد هر فرد قرار بگیرد. یادگیری باعث تغییر رفتار فردی و در نهایت تغییر رفتار جمعی می‌شود. همه مردم جامعه ما باید بپذیرند و باور کنند که به طبیعت آسیب نزنند و آن را تخریب نکنند.

.

AWT IMAGE

گودرزی ادامه داد: بنده در سال2000، به سمیناری در اروپا رفتم که درآن طرحی به نام ورزش سبز و با هدف آشتی بین ورزش و محیط زیست ارائه شد. دولت در قبال آموزش و پرورش وظیفه دشواری دارد اما وظیفه اصلی در این مسئله بر عهده گروه‌های مردمی است.

وزیر وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: بر طبق مطالعات ناسا، تا 35سال آینده جنگل‌های ما به تک درخت و پس از آن به بیابان تبدیل می‌شوند. وظیفه ماست که با این وضعیت مقابله کنیم. البته انتقاداتی به کار ما می‌شود اما شانه خالی نمی‌کنیم. این کشور ما و محیط زیست ماست و وظیفه داریم از آن حمایت و حراثت کنیم.

.

AWT IMAGE

.

در پایان این جلسه به محیطبانان آزاد شده کشورمان تندیس یادبود اهدا و به بانیان آزادی ایشان تقدیر نامه ای تقدیم شد.