[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره من :: عضویت در پایگاه :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره من::
یادداشت های من::
وب نوشت::
اخبار و اطلاع رسانی::
تالار افتخارات::
سوابق اجرایی::
پژوهش ها::
کتاب ها::
در رسانه ها::
نقد و معرفی کتاب::
گالری::
دانلود فایل::
بانک پاورپوینت::
کتاب الکترونیک::
فوتبال و جامعه::
ورزش و محیط زیست::
پیوندها::
ارتباط با من::
تسهیلات پایگاه::
عضویت در پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: جستاری جامعه شناسانه به حوادث طبیعی ::
 | تاریخ ارسال: 1396/8/27 | 
جامعه شناسی فاجعه 
جستاری جامعه شناسانه به حوادث طبیعی

مقصود فراستخواه

زلزله یک برساخت اجتماعی است و نباید تصور کرد که زلزله امری طبیعی و مستقل از جامعه است. این تعبیر تنها درباره زلزله نیست، بلکه هر رویدادی در یک ساخت اجتماعی رخ می دهد. از تصوری که انسان ها پیش از تجربه رویدادی طبیعی دارند تا مواجهه و تجربه آن و در نهایت فهم پیامدهای آن همگی در بستری اجتماعی فهمیده می شود. اینکه هر پدیده، چه طبیعی و چه انسانی، چه آثاری به همراه خود دارد از جامعه ای تا جامعه دیگر متفاوت است و زمینه های اجتماعی در این موضوع موثر هستند. ساختارهای اجتماعی، فرهنگ و رفتارهای آموخته انسان ها در تفسیر زلزله و درک پیامدها نقش غیرقابل انکاری ایفا می کنند. به همین خاطر می توان گفت، امر طبیعی از امر انسانی متمایز نیست. تصور ما از زلزله، تجربه ما از زلزله و مصایب ناشی از آن و همین طور مواجهه با پیامدهای این حادثه طبیعی در یک جامعه انسانی درک می شود و این حوادث خارج از ادراک انسانی و عقل اجتماعی معنای بخصوصی ندارند. به بیانی دیگر میزان مصیبت بار بودن حادثه ای طبیعی یا میزان شرارت بار یا موهبت بار بودن یک رخداد طبیعی از جامعه ای به جامعه دیگر متفاوت درک می شود و همین تفاوت برداشت ها نشان می دهد امری مانند زلزله اجتماعی است و بر حسب ساختارهای اجتماعی و فرهنگ و تجربیات آموخته شده انسان فهم می شود. درک و مواجهه از زلزله، آثار عینی و ذهنی زلزله همگی برساخت های اجتماعی هستند و تابعی از سازوکارهای اجتماعی و فرهنگی جامعه هستند و به همین خاطر نمی شود زلزله را به امری صرفا طبیعی تقلیل داد. به بیانی دیگر زلزله برای خودش امری طبیعی است اما برای ما انسان ها در بستری اجتماعی فهم می شود. به همین خاطر باید توجه داشت درک مردم از زلزله و مواجهه آنها با این پدیده صرفا مانند یک امر طبیعی یا انتزاعی نیست بلکه متاثر از میزان همبستگی اجتماعی و روابط و ارزش های اجتماعی آن جامعه است.
اگر ما ارزش های فرهنگی را درباره فاجعه ای طبیعی مانند زلزله مرور کنیم، تفاوت های ارزشی و فرهنگی را به خوبی مشاهده خواهیم کرد. در برخی باورهای اسطوره ای و انسان ساخت زلزله نفرین خدایان یا نتیجه گناهان دانسته می شود: یا در رویکردی دینی زلزله نشانه ای از کردگار است، به همین ترتیب در رویکردی دیگر زلزله می تواند اتفاقی فاجعه بار تلقی شود. این تلقی های متفاوت نشان می دهد زلزله امر صرفا طبیعی نیست و در بسترهای اجتماعی به طرق مختلفی فهم می شود. در حقیقت مجموعه نگرش ها و الگوهای آموخته رفتاری ما هستند که درک ما را از زلزله شکل می دهند. این الگوهای فرهنگی هستند که باعث می شود یک جامعه با پدیده زلزله مواجه شود.
به همین ترتیب پیامدهای حوادث طبیعی هم از جامعه ای به جامعه ای دیگر متفاوت است. اینکه برخی مطالعات نشان می دهند که در پی زلزله تقدیرگرایی رشد کرده است، این یک امر اجتماعی است. حتی واکنش های در پی وقوع زلزله نیز اجتماعی است و این عکس العمل ها از جامعه ای به جامعه دیگر و از فرهنگی به فرهنگ دیگر به طور کلی می تواند متفاوت باشد.
اینکه ما در وقوع زلزله سعی می کنیم خودرای باشیم و فقط گلیم خودمان را از آب بیرون بکشیم یا در هنگام زلزله تلاش کنیم با ایجاد همبستگی و مشارکت اجتماعی از بار مصیبت بکاهیم و تعهد بالای اجتماعی داشته باشیم تصمیماتی هستند که باید در فرآیند اجتماعی شدن و توسط نهادهای مدنی آموخته باشیم و به ذخیره رفتارهای اجتماعی ما بازمی گردد. زلزله همان طور که در طبیعت اتفاق می افتد در اجتماع نیز وجود دارد و حسب وضعیت جامعه، فرهنگ و مدیریت های اجتماعی و نظام های حقوقی و سیستم های مدنی و خدمات و آموزش علم متفاوت درک می شود.
    
عقلانیت اجتماعی شر طبیعت را خیر می کند
چند مفهوم وجود دارد یکی طبیعت است: طبیعت یک سویه اش مصیبت است که شر به بار و مرارت ها به وجود می آورد که یک نمونه از آن زلزله است. سویه دیگر طبیعت موهبت است. طبیعت هم سویه مصیبت و هم سویه موهبت دارد و از مصیبتش شر به بار می آید و از موهبتش خیر.
ما در همجواری با طبیعت و در مواجهه با مصیبت باید مرارت ها و شرارت هایش را کاهش دهیم و مواهب آن را افزایش دهیم. ما به مدد عقل و علم باید مازاد خیر عمومی مان را از طبیعت افزایش دهیم. متغیر پیش بینی کننده این هدف نهادهای اجتماعی است: طبیعت یا مصیبت یا موهبت و متغیر پیش بینی کننده اینکه کدام نیروی خیر و شر بر دیگری چیره خواهد شد، عقلانیت اجتماعی، ساختارها و ظرفیت های اجتماعی است و این مهم به این وابسته است که انسان چقدر بتواند ظرفیت های خودش را توسعه دهد و به همین ترتیب ظرفیت و ساختارهای اجتماعی را توسعه و ارتقا دهد. انسان در صورتی که موفق به توسعه نهادهای اجتماعی شود در پی آن خواهد توانست از مصایب طبیعت مصون بماند و از مواهب طبیعت استفاده مسوولانه بیشتری کند.
    
مساله تدبیر و توسعه یافتگی دولت هاست
زنجیره ای از حرکات و فرآیندهای طبیعی باعث به وجود آمدن زلزله می شوند که برای انسان شر تلقی می شود، همین فرآیندها منجر به نزول باران هم می شود یا زلزله از مجموعه حرکاتی در طبیعت ناشی می شود که از همان حرکات طبیعی برق تولید می گردد، پس مهم این است ما چگونه با طبیعت مواجه شویم که از موهبت ها مسوولانه استفاده کنیم و در برابر مصیبت های آن نیز مصون بمانیم. من معتقدم متغیر پیش بینی کننده عقلانیت انسانی است.
بحث نظری این است که ما باید بتوانیم جهان طبیعی را بهتر بشناسیم و تصرف ذهنی در طبیعت داشته و بتوانیم علوم طبیعی را توسعه دهیم. امکانات طبیعت را شناسایی کنیم اما جنبه عملی قضیه همان تدبیر دولت ها و توسعه یافتگی اجتماعی است. یعنی هرچه دولت فعال و جامعه فعال وجود داشته باشد و حکمرانی خوب باشد و سیستم های اجتماعی توسعه یافته شوند آن وقت ما بیشتر خواهیم توانست از جبر طبیعت رهایی پیدا کنیم.
برخی شواهد نشان می دهد که در ایران در پی وقوع زلزله، افزایش نرخ اعتیاد در جامعه زلزله زده تجربه شده است. از نظر من اعتیاد در جامعه منفعل رشد می کند. از توسعه نیافتگی سیستم های اجتماعی و حمایتی ناشی می شود اگر دولت و جامعه فعال داشته باشیم و بتواند حکمرانی خوب داشته باشد و سیستم ها را توسعه دهد و جامعه از نظر فرهنگ همبستگی و مشارکت در مواجهه با مشکلات و مدیریت فاجعه و بحران و آمادگی سمن ها و سیتسم های خدماتی و سلامت و سازمان های دولتی که مسوول امور مختلف هستند اینها اینقدر توسعه بیابند که بتوانند مواجهه فعال و خلاقی با طبیعت داشته باشند. طبیعی است که ما بتوانیم شرارت را در زندگی تقلیل دهیم و از موهبت های طبیعت استفاده کنیم. البته ما باید از موهبت های طبیعت استفاده مسوولانه کنیم و استفاده ناروا از طبیعت نداشته باشیم و به نسل های آینده و تعادل طبیعت و هماهنگ های زیست بوم هم فکر کنیم. در شرایط کنونی ما استفاده غیرمسوولانه از طبیعت داریم و نتیجه این چیزی جز تخریب طبیعت نیست. باید توجه داشت که برخی الگوهای نادرست توسعه می تواند منشا حوادثی نوپدید در آینده برای بشر بشود. ممکن است در آینده فجایعی در طبیعت به وجود بیاید که ناشی از رفتار و نگرش غلط ما به توسعه باشد. این فجایع حتی می تواند فاجعه بارتر از زلزله باشد.
    
توسعه نهادی مهم تر از هر مساله ای
در مجموع من فکر می کنم عقلانیت و توسعه و مدیریت عقلانی سیستم های اجتماعی در واقع طبیعت، عنصر تعیین کننده صناعات اجتماعی است و در واقع صناعت مدنی و مدیریت عقلانیت است که می تواند به ما کمک کند که با طبیعت همجواری خلاقی داشته باشیم.
به نظر من مساله توسعه نهادی از هر مساله ای مهم تر است. تصور کنید جامعه سیستم های حمایتی خوبی داشته باشد. تفاوت ژاپن و ایران در مواجهه با زلزله در مساله توسعه است. نباید به توسعه نگاه فنی و بوروکراتیک داشته باشیم. دستیابی به توسعه نیازمند نهادهای اجتماعی و علمی و فرهنگی است که من آن را به همان تعبیر جامعه و دولت فعال خلاصه می کنم.
برای نمونه سطح مشارکت خلاقانه عمومی در جامعه ژاپن بالا است و اینطور نیست که فقط دولت کار کند بلکه نهادهای اجتماعی فعال هستند و آماگی دارند تا با مشکلات مواجه شوند و دولت حامی این نهادها هستند. اگر تنظیم گری بالایی در جامعه باشد این مسائل قابل پیش بینی خواهند بود. پیشگیری ها و آموزش های موثر به جامعه ارایه می شود و سیستم ها از نظر ساخت اجتماعی و شهری مقاوم می شود و نهادهای علمی و آموزشی و تکنولوژی می تواند در خدمت مواجهه صحیح با طبیعت قرار گیرد.
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 1569 بار   |   دفعات چاپ: 193 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع Dr. Reza Shajie Official Website
Persian site map - English site map - Created in 0.03 seconds with 40 queries by YEKTAWEB 4374