[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره من :: عضویت در پایگاه :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره من::
یادداشت های من::
وب نوشت::
اخبار و اطلاع رسانی::
تالار افتخارات::
سوابق اجرایی::
پژوهش ها::
کتاب ها::
در رسانه ها::
نقد و معرفی کتاب::
گالری::
دانلود فایل::
بانک پاورپوینت::
کتاب الکترونیک::
فوتبال و جامعه::
ورزش و محیط زیست::
پیوندها::
ارتباط با من::
تسهیلات پایگاه::
عضویت در پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: کتاب گفتمان ورزش همگانی منتشر شد ::
 | تاریخ ارسال: 1397/6/4 | 
کتاب گفتمان ورزش همگانی منتشر شدامروزه پدیده ورزش در سراسر جهان به عنوان جزئی جدا نشدنی از فرهنگ، سیاست و اقتصاد دولت و حکومت­ها محسوب می شود. این پدیده به دلیل نقش تاثیرگذارش بر سلامت جوامع به میزان قابل توجهی مورد توجه دولت ها و نظام سیاسی قرار گرفته است. چرا که پایین بودن سطح فعالیت بدنی منظم، به اندازه­ای شایع و همه ­گیر شده است که بیشتر از پنج میلیون مرگ سالانه در جهان به آن نسبت داده می شود. مطالعات اخیر نشان می ­دهد؛ بیش از نیمی از جمعیت جهان فاقد فعالیت­های جسمانی کافی و همچنین سبک زندگی فعال هستند. در حالیکه بر اساس نظر صاحب­نظران، فعالیت بدنی نقش عمده ­ای در پیشگیری و بهبود بیماری­هایی مانند، سرطان، بیماری­های قلبی و عروقی، دیابت و التهاب­های مزمن ایفا می­کند.
از این­رو دولت­ها برای ترویج سلامتی و تناسب اندام بین شهروندان خود، سرمایه ­گذاری قابل توجهی در ورزش انجام داده و به دنبال توسعه همه جانبه و متوازن ورزش هستند. در ایران نیز پس از سال 1306 که مجلس شورای ملی قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن، درس تربیت بدنی و ورزش به طور رسمی به برنامه ­های درسی همه دوره ­های تحصیلی اضافه شود، رسماً نهادهای متولی ورزش وجود خارجی پیدا کردند و روز به روز به تعداد آن­ها افزوده شده است. وجود این نهادها در ساختار کلی دولت ­ها از یک سو موجب ایجاد مکانی جهت برنامه­ ریزی و ساماندهی فعالیت­های ورزشی در سطح خرد و کلان می­شود و از سوی دیگر با توجه به عدم تعریف صحیح وظایف و اختیارات و همچنین نحوه تعامل همکاری­های بین بخشی، خود باعث ایجاد یک مانع جهت توسعه ورزش شده است. چرا که ظواهر امر نشان می­ دهد یک بی ­نظمی و تداخل در فعالیت­های نهادهای مرتبط با ورزش وجود دارد و تا دولت­ نتواند توازن و تعادلی بین نحوه فعالیت­های این نهادها ایجاد و راهبردهای آنها را همسو کند، نباید انتظار داشته باشیم که میزان مشارکت ورزشی مردم ایران در حد کشورهای پیشرو باشد.
جهت تدوین کتابی که بطور صحیح تمامی ابعاد توسعه ورزش و بویژه ورزش همگانی را نشان دهد که با استفاده از آن بتوان به تطبیق ورزش کشورها پرداخت، گروه مولفین به جستجوی منابعی پرداختند که از نظر روش شناسی و جمع آوری داده­ها و معیارها مشابه باشد. بر این اساس از بین چندین منبع، کتاب هالمن و پترای (2013) با عنوان "مقایسه سیستم، مشارکت و سیاست عمومی توسعه ورزش" و همچنین کتاب نیچلسون، هوی و هولیهان (2011) با عنوان "مشارکت در ورزش" انتخاب شدند. کتاب حاضر، که با نام گفتمان ورزش در نظام بین الملل چاپ گردیده، ترجمه، تحقیق و تألیفی مشتمل بر 4 فصل است.
 
و اما چرا این کتاب؟
برنامه ­ها و دستورالعمل­ های بسیاری در دستگاه ­های اجرایی جهت توسعه ورزش همگانی وجود دارد، اما به طور تعجب­ آوری کتاب با این عنوان به طور محدود به نگارش درآمده است، و کتاب­هایی نیز که در این زمینه تالیف و یا ترجمه شده است دارای رویکرد کامل و جامعی که بتواند راهکار اجرایی پیش روی افراد مسئول قرار دهد نبود. بنابراین ما با نگارش این کتاب به دنبال پر کردن این خلاء بودیم. و معتقدیم توسعه ورزش بدون درنظر گرفتن نظام سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اجتماعی کشور کاری بس عبث است. بنابراین تدوین ساختار کلی ورزش همگانی کشور که براساس آن بتوان راهبردهای بلند و کوتاه مدت نوشت منوط به دانستن ساختارهای ذکر شده در بالاست.
 در فصل اول که به عنوان پیش نیاز برای ورود به مراحل اصلی کتاب است به مبانی توسعه ورزش همگانی پرداخته شده است. در این فصل با بررسی ماهیت ورزش همگانی به تاریخچه، کلیات و اصول و مبانی ورزش همگانی اشاره شده است.
در فصل دوم، 14 کشور هند، آمریکا، آلمان، انگلستان، آفریقای جنوبی، هلند، لهستان، فنلاند، برزیل، استرالیا، چین، ژاپن، کانادا و ایران از منظر ساختار سیاسی، اقتصادی، ساختار و سیستم ورزش، منابع مالی ورزش، سیاست ورزش، مشارکت ورزشی، وضعیت رفاه، سلامت مورد بررسی قرار گرفته است.
فصل سوم، شامل دو بخش است در بخش نخست به تطبیق شاخص ­ها و محورهای برگرفته از فصل دوم پرداخته شده است و در بخش دوم کلیه شاخص ها مورد تحلیل قرار گرفته است.
فصل چهارم که فصل پایانی کتاب است، به پیشنهادات و راهکارهای عملی مبتنی بر اطلاعات فصل دوم و سوم می پردازد. در این فصل برای هر دستگاه فعال در حوزه ورزش همگانی اقدامات جداگانه ای در نظر گرفته شده است. 

علاقه مندان برای تهیه این کتاب می توانند با فدراسیون ورزش های همگانی تماس حاصل نمایند.
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 5780 بار   |   دفعات چاپ: 560 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع Dr. Reza Shajie Official Website
Persian site map - English site map - Created in 0.03 seconds with 40 queries by YEKTAWEB 4374