[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره من :: عضویت در پایگاه :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره من::
یادداشت های من::
وب نوشت::
اخبار و اطلاع رسانی::
تالار افتخارات::
سوابق اجرایی::
پژوهش ها::
کتاب ها::
در رسانه ها::
نقد و معرفی کتاب::
گالری::
دانلود فایل::
بانک پاورپوینت::
کتاب الکترونیک::
فوتبال و جامعه::
ورزش و محیط زیست::
پیوندها::
ارتباط با من::
تسهیلات پایگاه::
عضویت در پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: کرونا و چالش دستمال کاغذی ::
 | تاریخ ارسال: 1399/1/20 | 
کرونا و چالش دستمال کاغذی

رضا شجیع- این ویژگی سیال 
فرهنگ است که با معنابخشی به اشیاء، رویدادها و اساسا جهان هستی پیش می رود و با تجمیع معناها در قالب سنت ها و آیین ها، در طی زمان تثبیت می شود. دستمال کاغذی محصول قرن ها دگردیسی فرهنگ، عادت واره و در نهایت مواجه و همزیستی انسان مدرن با تکنولوژی است. انسانی که صرفا استفاده یا عدم استفاده دستمال کاغذی را می‌ توان به مثابه یکی از نمادهای عینی برخورداری او از رفاه حداقلی در نظر گرفت.
- جهان معاصر، جهانی است که ۲۳ درصد جمعیتش در فقر مطلق زندگی می کنند و مسأله سازمان بهداشت جهانی برای بهداشت آنها، نه استفاده از دستمال کاغذی، که دسترسی به توالت، دسترسی به آب سالم و شستشوی دست هاست. باور کنید هنوز هم موضوع رفع حاجت برخی افراد طبقات فرودست اجتماعی در کوچه و خیابان، مسأله جدی برخی کشورهای فقیر و پر جمعیت محسوب می شود. جالب است بدانید سه استفاده کننده انبوه دستمال کاغذی به ترتیب آمریکا، آلمان و بریتانیا هستند و هر آمریکایی به طور میانگین سالانه ۱۴۲ رول معادل ۱۲ کیلوگرم دستمال کاغذی مصرف می کند. این میانگین برای چینی ها سالانه ۴۹ رول معادل چهار کیلو و نیم و برای ما ایرانی ها معادل یک کیلو و دویست گرم است. موضوعی که ارتباط مستقیم دستمال کاغذی با سبک زندگی و شیوه طهارت جوامع مختلف را تأیید می کند. با این توضیح که مصرف آن طی سی سال گذشته با ۸۰ درصد رشد همراه بوده است.
جرج زیمل اگر زنده بود؛ احتمالا این سوال جدی را مطرح می کرد؟ چرا روپایی با دستمال؟ چالش دستمال کاغذی بیش از هر چیز یاداور والایش پا در فوتبال است. به قول بری ریچاردز فوتبال یادآور مفهوم تابو در شکلی جدید است. دستی که ابزار هنرآفرینی است ممنوع می شود و وظیفه خلق هنر و زیبایی به پا به عنوان یکی از اعضای پست بدن (از منظر اجتماعی) واگذار می شود. موضوعی که در چالش مذکور با جایگزینی دستمال کاغذی به جای توپ (نماد لذت)، به نقطه اوج فرایند تابوشکنی نزدیک می شود.
- دستمالی که از یک طرف تابو شده و دیگر نمی‌توان به آن دست زد (اشاره به کمبود آن در جهان)، از آن طرف به مانند توپ فوتبال ارزش گرانسنگ توجه. لذت آفرینی و مصرفی فراتر از توالت را پیدا می‌کند. چالشی که در نهایت حاوی پیامی طنزآمیز، تلخ و عمیق برای انسان مصرف زده معاصر است:
اون چیزی که نبودش واسه تو اعصاب خوردیه، واسه ما خنده و بازیه! 
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 1326 بار   |   دفعات چاپ: 212 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع Dr. Reza Shajie Official Website
Persian site map - English site map - Created in 0.03 seconds with 40 queries by YEKTAWEB 4299