پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع- یادداشت های من
کلاب هوس؛ جایی برای شنیده شدن

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/2/11 | 
کلاب هوس؛ جایی برای شنیده شدن

رضا شجیع


 
دکتر  وادیماستریلکوسکی؛ استاد دانشگاه کالیفرنیا معتقد است؛ بودن در شبکه اجتماعی  کلاب هوس شبیه حضور در یک جلسه روان درمانی گروهی است؛ جایی که افراد با حرف زدن در حال آرام سازی، کاهش دردها و درمان اختلالات خود هستند، روشی که از آن به عنوان  «روایت درمانی» یاد می شود.

«کلاب هوس» قرار نیست برای همه جذاب باشد، جایی که از «سرگرمی چشم چرانانه» یا همان ایدئولوژی مسلط اینستاگرام خبری نیست، همه چیز در صدا و حرف خلاصه می شود و ممکن است برای برخی از ما که فراری از گوش دادن هستیم آزار دهنده باشد، ما که دوست داریم زود به آخر برسیم و زود نتیجه گیری کنیم. اینجا‌ خبری از زمان، پایان و نتیجه گیری زودرس نیست: «حرفت رو بزن، آروم شو و حالا حرف های دیگران رو هم گوش کن». یادآور مباحث فلسفی مدرسه آتن، بحث های سیاسی اجتماعی کافه های پاریس، گفتگوهای پامنقلی‌ تاکسی های تهران، جدال مافیای دو آتیشه ایتالیا و البته غیبت های جذاب و سرگرم کننده همسایه ها هنگام پاک‌کردن سبزی.

 «کلاب هوس» زمانی به بازار آمد که انسان ایرانی بیش از‌ هر زمان دیگر‌ فقدان دورهمی و هم نشینی های گاه و بیگاهش را حس کرده بود. حرف زدن هایی که به واسطه قرنطینه های اجباری محدود شده بود و به شکل مجازی اش در بسترهای رسمی نظیر زوم، لایو و ... دنبال می شد. هیچ چیز به اندازه یک پلتفرم گفتگوی نامحدود، آن هم با غریبه های واقعی (منظور‌ با هویت واقعی) نمی‌توانست مخاطبان شبکه های اجتماعی را در این شرایط ناامیدکننده به وجد بیاورد. همه چیز‌ آماده است تا مخاطب خسته ما از توییتر تهاجمی و سطحی، از اینستاگرام اغواکننده و از فیس بوک آرام و بی هیجان عبور کرده و به عنوان عضوی از یک  کلوپ جهانی خودنمایی کند؛ حرف بزند و گوش کند، صحبت های مخالفانش‌ را بشنود و برای حرف زدن و‌ ابراز مخالفت، دقایق بی شماری را در صف بایستد؛ تجلی تمدن و ادب در جامعه ای که هنوز از تأخر فرهنگی رنج‌ می برد.

⛔️ حرف در مورد کلاب هوس زیاد است؛ و آنچه حرف ندارد؛ نبوغ طراحان و فروپاشی انحصار غول های پیش از خود است؛ و البته ابرهوش مصنوعی که در حال شنیدن و تحلیل حرفهای ماست؛ آخرش چه خواهد شد نمی دانم؛ ولی می دانم؛ اینجا پر از شوق نامحدود شنیده شدن در بستری غیررسمی است که پیش از این برایمان فراهم‌ نبود. ما... جامعه ای عاشق دیده شدن و شنیده شدن؛ در آرزوی رسیدن به جایگاه رفیعی که نمی دانیم کجاست.
نشانی مطلب در وبگاه پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع:
http://shajie.ir/find.php?item=1.83.1002.fa
برگشت به اصل مطلب