پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع- یادداشت های من
عصر فیتنس در ایران!

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/6/7 | 
عصر فیتنس در ایران!

رضا شجیع

چه بخواهیم و چه نخواهیم؛ عصر فیتنس در کشورمان آغاز شده و به آرامی در حال باز کردن جایگاه خود‌ در طبقه اجتماعی فرادست است. تظاهر و هزینه، دو ویژگی این فرهنگ وارداتی مدرن است و با گسترش رسانه های اجتماعی روز به روز به نفوذ آن افزوده می شود.

بلاگرهای لاکچری نشین، اینفلوئنسرهای مربی نما، بدنسازان شبه قهرمان و مانکن های عضلانی، نمونه ای از صدها شبه پیامبری هستند که این مکتب جدید را تبلیغ می کنند. نتیجه اش این است که اضطراب بدنی ما روز به روز در حال افزایش است. اضطرابی که با یک پیوست همراه است: برای کاهش این اضطراب ‌و فیت شدن باید «هزینه» کنیم و اگر این کار را به روشی که آنها می گویند نکنیم، احتمالا متعلق به طبقه اجتماعی خاصی که شایسته احترام است نیستیم.

در اینجا دیگر ورزشکار بودن و یا داشتن یک سبک زندگی فعال و سالم مهم نیست؛ فیت بودن به روش آنها مهم است؛ روشی که با «مصرف»، هزینه و نمایش عجین است. روشی که در نهایت مخاطبان و طرفدارانش را شاد می کند و باعث می شود فکر کنند کنترل زندگی شان را به دست گرفته‌اند و توانمندترند. آنها اکنون احساس بهتری نسبت به خود دارند؛ چراکه حالا سختی های زندگی شان در حد چربی که باید آب کنند تقلیل یافته است و چه چیزی بهتر از این؟

بی تردید صنعت فیتنس (تناسب اندام) در ایران؛ در حال خلق تمایز طبقاتی خود با محوریت قشر مرفه است. چیزی که حالا می توانیم از آن به عنوان سرگرمیِ تناسب اندام یاد کنیم. مهم نیست چاق باشید یا نه، فیت باشید یا نه، کافی است فیلمی از تردمیل یا دوچرخه ثابت خود در خانه لاکچری تان به اشتراک بگذارید و به مخاطبانتان یادآور شوید که شما هم به جمع باشعورها پیوسته اید. و یا در فلان باشگاه شمال شهر فیلمتان را منتشر کنید که در حال وزنه زدن با تکنوجیم های آخرین مدل هستید، و یا کافی است عکستان در کنار چی چی جون که معلوم نیست از کدام ده کوره ای مدرک مربیگری گرفته عکس بگیرید ‌و‌ بنویسید؛ ممنون که هستی عزیزم!

باشگاه ها هم که تعطیل شدند؛ نگران نباشید؛ هوم جیم ها ۲۴ ساعته در حال خدمت رسانی هستند؛ تلفیقی از سرگرمی، فیتنس و نمایش آزادی های اجتماعی برای قشری که همه چیز‌‌ را می خرد و اکنون چه چیزی و چه بهانه ای بهتر از فیتنس، برای نمایش این توانمندی و تمایز.

به عصر فیتنس و نمایش حسابگرانه سلامت جسمانی خوش آمدید!
نشانی مطلب در وبگاه پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع:
http://shajie.ir/find.php?item=1.83.1010.fa
برگشت به اصل مطلب