پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع- یادداشت های من
پارالمپیک و کلیشه معلولیت

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/6/8 | 
پارالمپیک و کلیشه معلولیت

رضا شجیع


 
به این تیغه ها نگاه کنید؛ قیمت آنها چیزی در حدود ۴ تا ۶ هزار پوند است؛ تصویری از فناوری فوق پیشرفته ای که می‌تواند یک معلول را به یک ابرانسان تبدیل کند. موضوعی که زمینه ارایه نقدهای بسیار به شاکله پارالمپیک را فراهم نموده است. اینکه بازی های پارالمپیک در حال ساخت تصویری غیرواقعی از معلول است و این تصویر که با درون مایه فرهنگ سرمایه داری، مصرف و فناوری عجین شده، زمینه تثبیت وضع موجود معلولین و کاهش حمایت های احتمالی را فراهم نموده و این رویداد بزرگ را در حد نمایشگاهی برای تبلیغ کالاها و تجهیزات مرتبط با معلولین تقلیل می دهد.

در مقابل این کلیشه «ابرانسان» که با واقعیت پارالمپیک در تعارض است، کلیشه «قربانی» را داریم که گویا پارالمپیک در جهت پایان بخشی به این کلیشه در تلاش است؛ جایی که فرد معلول خود را «قربانی» تصور نکرده و همه چیز زندگی اش را تمام شده تصور نکند.

در حالی که مهمترین کلیدواژه پارالمپیک؛ یعنی «الهام بخشی» طی ۱۰ روز برگزاری بازی ها مرتبا تکرار می شود؛ بر اساس گزارش یک موسسه حمایت از معلولین در انگلستان، شیوع کرونا وضعیت تقریبا نیمی از معلولین جهان را به طرز چشمگیری بدتر کرده است.

گری تامپسون؛ دارنده ۱۱ مدال طلای بازی های پارالمپیک و یکی از موفق ترین دوچرخه سواران جهان معتقد است که پارالمپیک در تغییر کلیشه «قربانی» و بهبود نگرش جامعه موثر بوده است. چه بسیار معلولینی که از نزوا و تنهایی خارج شدند، خجالت و کم رویی را کنار گذاشتند و به آرامی شروع به حرکت کردند. با اینحال تامپسون اعتراف می کند که هنوز برای استفاده از مترو دچار مشکل است و اگر‌ کمک مردم نباشد، هیولای شهر او را خواهد بلعید.

آخرین نکته اینکه بسیاری از قهرمانان پارالمپیک معتقدند؛ با اتمام بازی ها، توجه رسانه ها و مردم نیز تمام می شود. مثل مهمانی پر شوری که فردایش، شما می مانید و بدهی هایی فراوان بر جا مانده از میهمانی، و این غصه، که هنوز پله ها و دیوارهای بسیاری برای معلولین وجود دارد.
نشانی مطلب در وبگاه پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع:
http://shajie.ir/find.php?item=1.83.1011.fa
برگشت به اصل مطلب