پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع- یادداشت های من
ورزشی شویی به سبک آل سعود

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/8/16 | 
ورزشی شویی به سبک آل سعود

رضا شجیعگویا چشم و هم چشمی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برای تصاحب فوتبال اروپا و استفاده از ظرفیت های آن در جهت إحیای «تصویر جهانی» خود پایان ندارد. نیوکاسل در کنار باشگاه هایی نظیر منچسترسیتی، بارسلونا و پاری سن ژرمن، چهارمین باشگاهی است که آغوش خود را اینبار برای شاهزاده آل سعود باز کرده است. ۳۰۰ میلیون پوند (معادل ۴۰۹ میلیون دلار) مبلغی است که سعودی ها از طریق صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان (PIF)؛ صندوقی که با هدف توسعه سرمایه گذاری ها و اقتصاد غیرنفتی این کشور تأسیس شده، برای خرید ۸۰ درصد سهام نیوکاسل پرداخت کردند تا این تیم را به رده اول فهرست ثروتمندترین باشگاه های جهان برسانند.

در حالی که هزاران هوادار خوشحال نیوکاسل پارک سنت جیمز را روی سرشان گذاشته بودند، کمی آنطرف تر فعالان حقوق بشر به هیچ عنوان از این اتفاق راضی نیستند و عربستان را به «ورزشی شویی» متهم می کنند. آنها معتقدند؛ عربستان و‌ بویژه شاهزاده محمد به دنبال استفاده‌ از ظرفیت های ورزش برای پاک کردن بدنامی و إحیای چهره بین المللی خود هستند. ده ها سازمان حقوق بشری ضمن مکاتبه با اتحادیه فوتبال انگلستان و فیفا، و همچنین با ذکر مثال هایی از جمله «مرگ خاشخچی»، این نهادها را به نقض آشکار اساسنامه فیفا متهم کرده اند. طبق اساسنامه همه نهادهای مرتبط با فیفا ملزم به اجرای تعهدات حقوق بشر هستند. نامزد خاشخچی طی مصاحبه ای از مقامات فوتبال انگلستان خواسته با رد این قرارداد، اصالت و شجاعت خود را به جهانیان نشان دهند.

آنچه مسلم است؛ ورزش و فوتبال برای سعودی ها به یک ابزار بسیار اثربخش «قدرت نرم» تبدیل شده است؛ جایی که همزمان می توانند؛ هم چالش های منطقه ای خود را از طریق آن حل و فصل کنند، هم فرهنگ عمومی کشورشان را برای تغییر آماده کنند و هم می توانند از طریق آن تصویر مخدوش خود را نزد جهانیان إحیا کنند.

هزینه ای که بن سلمان برای خرید هشتاد درصد سهام باشگاه نیوکاسل پرداخت کرد، برابر‌ با یکی از ویلاهای او‌ در فرانسه بود؛ موضوعی که نشان می‌دهد این معامله، خرید پرهزینه ای برای او و کشورش محسوب نمی شود، اما نهایی شدن این قرارداد آنچنان هم که به نظر می رسد ساده نبود و چیزی در حدود ۱۸ ماه به طول انجامید. دلیلش شکایت شبکه تلویزیونی BeIN قطر بود که عربستان را به نقض حقوق لیگ برتر متهم کرده بود. شبکه ای که اجازه فعالیت در عربستان نداشت و این اتفاق به نوعی نماد مناقشه ژئوپلتیک منطقه بین دو کشور عربستان و قطر محسوب می شد. اراده آل سعود برای خرید باشگاه نیوکاسل، زمینه تصمیم گیری سخت حاکمان عربستان، برای لغو ممنوعیت فعالیت شبکه BeIN را فراهم کرد. اقدامی که با پرداخت غرامت به شبکه قطری همراه بود. اما‌ چرا در میان این همه باشگاه لیگ برتری؛ نیوکاسل؟

انتخاب نیوکاسل از سوی آل سعود از این منظر حائز توجه است که این تیم را می‌توان نماد فرهنگ آزاد غرب تصور کرد. نماد ویژگی هایی که در کشور مسلمان عربستان تابو محسوب می شوند. این اقدام می‌تواند به نوعی حامل پیام روشن «بن سلمان» برای تداوم تغییرات فرهنگی گسترده منطبق با ارزش های فرهنگ جهانی، در داخل این کشور مسلمان باشد. اما دلیل شادی وصف ناپذیر هواداران نیوکاسل هم بی دلیل نیست؛ باشگاهی که از سال ۱۹۹۶ هیچ جامی تصاحب نکرده و به شدت در تکاپوی بازگشت به درخشش دهه ۱۹۹۰ است؛ زمانی که با آلن شیرر موفق به کسب چهار جام قهرمانی لیگ‌ برتر شد. آلن شیرر در مورد این اتفاق گفته است: «اکنون می توانیم جرأت کنیم و امیدوار شویم».

اکنون به نظر می رسد آل سعود راه و رسم «ورزشی شویی» را برای پاکسازی چهره بین المللی خود فرا گرفته و اکنون به دنبال برداشتن گام های عملی بزرگتری برای پیشی گرفتن از امارات و قطر است. زمان در مورد نتایج این اقدام قضاوت خواهد کرد و البته این فوتبال است که بار دیگر «قدرت نرم» خود در پهنه سیاست را به جهانیان نشان داد.
نشانی مطلب در وبگاه پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع:
http://shajie.ir/find.php?item=1.83.1016.fa
برگشت به اصل مطلب