پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع- یادداشت های من
دوسالانه شدن جام جهانی:‌ مصرف برای جبران

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/8/16 | 
دوسالانه شدن جام جهانی:‌ مصرف برای جبران

رضا شجیعپیشنهاد دو سالانه شدن مسابقات جام جهانی فوتبال، به اندازه پیشنهاد میزبانی سال ۲۰۳۰ این مسابقات عجیب و شائبه برانگیز است؛ پیشنهادی که از سوی عربستان سعودی مطرح شده و عجیب تر اینکه مورد استقبال مدیران ارشد فیفا و بویژه ارسن ونگر (مدیر توسعه فوتبال جهانی) نیز قرار گرفته است. او گفته این اتفاق، راهی درست برای توسعه این ورزش با محوریت جلب مشارکت کشورهای کمتر توسعه یافته است. 

این صحبت آرسن ونگر از این منظر می تواند درست باشد که کشورهای بیشتری از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس هم می‌توانند فرصت میزبانی این رویداد مهم را بدست آورند؛ فرصتی که ممکن است با معایب و تهدیدهایی نیز همراه باشد. ضمن اینکه جام جهانی بیشتر مشخصا به معنای درآمد بیشتر برای فیفا و کشورهای شرکت کننده در این رویداد است؛ یک دو دو‌ تا چهارتای اقتصادی ساده هم کافی است تا آنها را به سمت این تصمیم سوق دهد. اما این تصمیم یک مخالف بزرگ هم دارد؛ مخالفی که تهدید کرده مسابقات جام جهانی فوتبال را تحریم خواهد کرد. نام این مخالف بزرگ یوفا نام دارد؛ دیگر سازمان بزرگ‌ ورزشی که توانسته طی چهار سال گذشته به درآمد ۱۲/۵ میلیارد دلار برسد؛ دو برابر بیشتر از فیفا که درآمدش تنها به ۶/۴ میلیارد دلار طی چهار سال رسیده است.یوفا دستش حسابی پر‌ است؛ لیگ قهرمانان (مردان و زنان)، لیگ اروپا و جام ملت ها رویدادهای یوفا هستند که دوسالانه شدن جام جهانی آنها را از نظر اقتصادی تحت الشعاع قرار خواهد داد. آنها البته به دیگر خطرات این تصمیم هم اشاره می کنند؛ اینکه اعتبار جام جهانی به تدریج کاهش یافته و با دو سالانه شدن رقابت ها، فشار بر بازیکنان و احتمال آسیب دیدگی آنها بیشتر خواهد شد. یک تحلیل دیگر به اعتقاد من، خطری است که مدیران ارشد فیفا بر اساس تحلیل روندهای آینده احساس کرده اند؛ کاهش ارزش تدریجی فوتبال طی بیست سال آینده و ظهور رشته های ورزشی جدیدتر، و اینکه آنها باید این محصول باارزش خود را بیش از آنکه خود تمام شود، در زمان مناسب عرضه کرده و اصطلاحا مصرف کنند. آنها می دانند که این معدن طلا برای همیشه در اوج نخواهد بود و باید راهکاری برای دوشیدن حداکثری آن پیدا کنند.

در نهایت به نظر می رسد؛ ماجراجویی های جدید فیفا آغاز شده است؛ قمار بزرگی که باید دید ارزش خشم یوفا و هواداران باشگاه های اروپایی را دارد یا خیر؟
نشانی مطلب در وبگاه پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع:
http://shajie.ir/find.php?item=1.83.1017.fa
برگشت به اصل مطلب