پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع- یادداشت های من
گرفتار در تله اینستاگرام

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1399/11/6 | 
گرفتار در تله اینستاگرام

رضا شجیعدر اینستاگرام دعوا کم است، اما فرقه‌ها فراوانند: فرقۀ بدن‌سازها با شکم‌های شش تکه‌شان، فرقۀ شیرینی‌پزها با کیک‌ها و نان‌هایشان، فرقۀ مدل‌ها، سلبریتی‌پرست‌ها، کتاب‌دوست‌ها و غیره. و بالای سر همۀ آن‌ها، هوش مصنوعیِ ترسناکی که همه‌جا تعقیبتان می‌کند.

دینا تورتوریچی

دینا تورتوریچی اولین نفر و احتمالا آخرین نفری نیست که از هوش مصنوعی ترسناک اینستاگرام نگران است؛ اما چرا از نظر من هم این هوش مصنوعی نگران کننده است؟

کافی است یک آزمایش ساده انجام دهید؛ در قسمت جستجوی اکسپلور واژه کیک را جستجو کنید؛ میلیون ها صفحه با تصویر کیک در مقابل شما ظاهر می شود، این اسکرول‌ بی انتها را به حرکت در آورده و‌ در نهایت برای روی یک یا دو تصویر کیک مورد علاقه تان (برای من کیک شکلاتی) متوقف شده و فقط صفحه را باز کنید؛ نه لایک کنید، نه کامنت بگذارید و نه هیچی؛ فقط نظاره کنید. پس‌ از دو روز صفحه اسکپلور شما پر خواهد شد از کیک مورد علاقه تان و‌ پیشنهاد صفحات جذاب با محوریت کیک شکلاتی.

ماجرا خیلی ساده است؛ هوش مصنوعی اینستاگرام به دنبال ساخت یک الگوریتم‌ کاملا شخصی سازی شده از سلایق شما، رنگ‌ مورد علاقه شما، غذاهای مورد علاقه، استایل و تیپ مورد علاقه و ... است و اگر فکر می کنید این الگوریتم تاکنون برای شما ساخته نشده، کاملا در اشتباه هستید.

اما‌ ماجرا همین جا تمام نمی شود؛ او‌ بر اساس شناختی نسبی که از ما پیدا می کند و البته این شناخت هر لحظه در حال تکمیل شدن است؛ در نهایت گام مهم دیگری را بر می دارد؛ از صفحه شما مخاطبینی که به سلیقه شما نزدیک تر هستند را انتخاب کرده و از میان صدها مخاطب شما، آن ها را بیشتر‌ از بقیه به شما نشان می دهد؛ به عبارت ساده تر؛ شما را ناخواسته وارد یک رابطه عاطفی، و به عبارت ساده تر شده و البته پیچیده؛ وارد یک نوع وابسته سازی و البته سلبریتی سازی شخصی می کند. این فرایند به معنای واقعی شما را اینگیج یا درگیر پلتفرم می کند.

نتیجه اخلاقی:
ما در حال بازتولید یک رد پای دیجیتالی منحصر به‌ فرد، بسیار دقیق و شخصی شده ای هستیم که از نظر تطابق با «خود واقعی» ما غیر قابل تصور است. هوش مصنوعی اینستا با استفاده از انتخاب ها و رفتارهای دیجیتالی ما، دقیقا آیینه خود شیفتگی ما را تمام و کمال مهیا می کند و از یک جا به بعد سلطه و تسلط ناخودآگاه خود را بر ذهنش مخاطبش که او را حالا بهتر از مادرش می شناسد تکمیل می کند؛ به جایش فکر می کند؛ و حالا اوست که به جایش بزرگ می شود. چراکه تازه این دوره‌ نوزادی هوش مصنوعی مورد نظر ماست.

 
نشانی مطلب در وبگاه پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضا شجیع:
http://shajie.ir/find.php?item=1.83.991.fa
برگشت به اصل مطلب